Պատիժը մեղմացնող և ծանրացնող հանգամանքները պետք է դիտարկել հանցակազմի սահմաններից դուրս 01/14/2013   12:16  |  ԳՈՐԾ #
Անհայտ անձը Սերգեյ Այվազյանին, որովայնի շրջանում, դիտավորությամբ թափանցող վերք է պատճառում: Փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասի /Դիտավորությամբ մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք պատճառելը կամ առողջությանն այլ ծանր վնաս պատճառելը / հատկանիշներով հարուցվում է քրեական գործ:
Նախաքննական մարմինը պարզում է Սերգեյին պատճառված վնասի պայմանները, ինչն ամբողջացվում է կասկածյալ Անդրանիկ Ավետիսյանի մասնակցությամբ կատարված դեպքի վայրի զննության արդյունքներով։ Մասնավորապես՝ Անդրանիկ Ավետիսյանը հայտարարում է, որ 2009 թվականի ապրիլի 27-ին` ժամը 01։00-ից 01։30-ի սահմաններում, Ավան, Չարենցի թաղամասի 12-րդ շենքի բակում իրեն անծանոթ տղաների հետ կռվի ընթացքում իր մոտ եղած դանակով հարվածել է նրանցից մեկին:
Ա. Ավետիսյանը ձերբակալվում է: Նրան մեղադրանք է առաջադրվում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Այս գործով, բայց ՀՀ քրեական օրենսգրքի մեկ այլ` 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով /Խուլիգանությունը: Կատարվել է մի խումբ անձանց կամ կազմակերպված խմբի կողմից/, մեղադրանք է առաջադրվում նաև երկու այլ անձանց Արա Սաֆարյանին և Սերգեյ Այվազյանին։
Գործի դատաքննությունը տեղի է ունեցել Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում: 2009 թվականի հոկտեմբերի 28-ի դատավճռով Անդրանիկ Ավետիսյանը մեղավոր է ճանաչվում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով /Դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելը, …պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երեքից յոթ տարի ժամկետով / և հաշվակցելով նրա կալանքի տակ գտնվելու 2 (երկու) ամիս 18 (տասնութ) օր ժամկետը, վերջնական դատապարտվում ազատազրկման 2 տարի 9 ամիս 12 օր ժամկետով։ Սակայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի /Պատիժը պայմանականորեն չկիրառելը / հիման վրա` Ա.Ավետիսյանի նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվում: Նրա նկատմամբ 2 տարի ժամկետով սահմանվում է փորձաշրջան։
Նույն դատավճռով դատապարտվում են նաև Արա Սաֆարյանը և Սերգեյ Այվազյանը։
Ա.Ավետիսյանի պաշտպանը առաջին ատյանի դատարանի դատավճռի դեմ վերաքննիչ բողոք է բերում: Վերաքննիչ դատարանի 2010 թվականի փետրվարի 12-ի որոշմամբ ամբաստանյալ Ա.Ավետիսյանի պաշտպանի վերաքննիչ բողոքը մերժվում է:
Վերաքննիչ դատարանի այդ որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք է բերում մեղադրողը։
Վճռաբեկ դատարանը քննելով գործի հանգամանքները արձանագրում է, որ վերաքննիչ դատարանը Ա.Ավետիսյանի նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չկիրառելիս որպես պատասխանատվությունն ու պատիժը մեղմացնող հանգամանքներ նշել է, որ նա հանրորեն վտանգավոր արարքը կատարել է առաջին անգամ հանգամանքների պատահական զուգորդմամբ, հանցագործությունը բացահայտվել է նրա խոստովանական ցուցմունքների միջոցով, օգնել է նախաքննության մարմնին հանցագործության մանրամասները բացահայտելուն, գտնվում է զորակոչային տարիքում և դատարանում պատրաստակամություն է հայտնել մեկնելու ժամկետային զինվորական ծառայության:
Ըստ բողոքի հեղինակի` Ա.Ավետիսյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի կիրառումը թույլատրելի համարելով՝ վերաքննիչ դատարանը թույլ է տվել նյութական իրավունքի այնպիսի հիմնարար խախտում, որի արդյունքում կայացված դատական ակտը խաթարում է արդարադատության բուն էությունը։ Բողոք բերած անձը հետևություն է արել այն մասին, որ Ա.Ավետիսյանի նկատմամբ նշանակված պատիժն անարդարացի է ակնհայտ մեղմ լինելու պատճառով, չի համապատասխանում ամբաստանյալի կատարած հանցագործության ծանրությանը, չի նպաստում սոցիալական արդարության վերականգնմանը, հանցագործությունների կանխմանն ու պատժի ենթարկված անձի ուղղվելուն։
Վճռաբեկ դատարանը գտնում է, որ անձի նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չկիրառելիս հաշվի առնվող հանգամանքների կապակցությամբ սույն գործով առկա է օրենքի միատեսակ կիրառության ապահովման խնդիր։
Վճռաբեկը նշում է, որ պատիժը պայմանականորեն չկիրառելիu դատարանը հաշվի է առնում հանցավորի անձին բնութագրող տվյալները, պատաuխանատվությունը և պատիժը մեղմացնող և ծանրացնող հանգամանքները։ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի կիրառման կապակցությամբ վճռաբեկ դատարանը դիրքորոշում է հայտնել մի շարք որոշումներում, որոնցում մասնավորապես նշվում է, որ «պատիժը կարող է պայմանականորեն չկիրառվել, եթե առկա է դատարանի համոզվածությունը, վստահությունն առանց իրական պատիժ նշանակելու ամբաստանյալի ուղղվելու հնարավորության մասին»։ Միաժամանակ նշվում է, որ «Պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու համար կարևոր նշանակություն ունեն հանցագործության կատարման հանգամանքները, եղանակը, գործիքներն ու միջոցները, մեղքի ձևը, հանցավորի կողմից այդ հանցագործության հանրորեն վտանգավոր հետևանքները նախատեսելու բնույթն ու աստիճանը»:
Վճռաբեկ դատարանն արձանագրում է, որ «պատասխանատվությունն ու պատիժը մեղմացնող և ծանրացնող հանգամանքները հնարավորություն են տալիս պատկերացում կազմել հանցագործության` հանրության համար վտանգավորության աստիճանի և բնույթի, հանցավորի անձնավորության մասին և յուրաքանչյուր կոնկրետ գործով անհատականացնել պատիժը»։ Այդ պատճառով էլ պատիժը մեղմացնող և ծանրացնող հանգամանքները պետք է դիտարկել որպես հանցակազմի սահմաններից դուրս հանգամանքներ, որոնք «ուղղակի կամ անուղղակի վերաբերում են հանցագործությանը կամ հանցավորի անձնավորությանը, բարձրացնում կամ իջեցնում են հասարակական վտանգավորության աստիճանը և ազդում պատժի վրա»։ Վճռաբեկ դատարանը անդրադառնում է նաև հանցանք գործող անձի կողմից մեղայականով ներկայանալու հանգամանքին և այդ դիտանկյունից է գնահատում նաև այն իրավիճակը, երբ «…հանցանքը կատարած անձը պարզված չէ, ապա հանցանք կատարած անձի կողմից դրա մասին իրավապահ մարմիններին կամավոր հայտնելը ևս պետք է դիտվի որպես մեղայականով ներկայանալ»։ Վճռաբեկը նաև արձանագրում է, որ գործի «փաստական տվյալների վերլուծությունը թույլ է տալիս հետևություն անել այն մասին, որ Ա.Ավետիսյանն ըստ էության ներկայացել է մեղայականով»:
Գործի նկատմամբ մոտեցման այս մասով վճռաբեկը նշում է, որ «մեղայականով ներկայանալու հանգամանքը քննության առարկա դարձնելու փոխարեն վերաքննիչ դատարանը որոշման մեջ նշել է` «հանցագործությունը բացահայտվել է հենց նրա խոստովանական ցուցմունքների միջոցով, օգնել է նախաքննության մարմնին հանցագործության մանրամասները բացահայտելուն»։ Այնինչ, հարցի դիտարկումը և «… և պարզաբանումն էական նշանակություն կարող է ունենալ Ա.Ավետիսյանի նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու հարցը լուծելիս»։
Այս և էլի մի շարք հանգամանքների հիման վրա վճռաբեկ դատարանը գտնում է, որ Ա.Ավետիսյանի նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու վերաբերյալ հարցը քննելիս և լուծելիս վերաքննիչ դատարանը «գործի հանգամանքների բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտում չի կատարել, չի վերլուծել և չի գնահատել գործում առկա, օբյեկտիվորեն գոյություն ունեցող փաստական տվյալները»։ Ուստի Ա.Ավետիսյանի նկատմամբ պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու մասին վերաքննիչ դատարանի հետևությունները հիմնավորված և պատճառաբանված չեն, ինչը հանգեցրել է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 358-րդ հոդվածի պահանջներին / Դատավճռի օրինական, հիմնավորված և պատճառաբանված լինելը / չհամապատասխանող` չհիմնավորված որոշման կայացման։ Իսկ «դատավարական իրավունքի խախտումը, որն ազդել է ամբաստանյալի նկատմամբ նշանակված պատիժը կրելու մասով գործով ճիշտ որոշում կայացնելու վրա, դատական ակտը բեկանելու հիմք է»։
Ելնելով այս և գործին առնչվող մի շարք այլ իրավական նորմերից և ղեկավարվելով ՀՀ Սահմանադրության համապատասխան հոդվածով՝ վճռաբեկ բողոքը բավարարվում է: Ամբաստանյալ Ա. Ավետիսյանի վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի 2011 թվականի մարտի 1-ի որոշումը բեկանվում է և գործն ուղարկվում նույն դատարան՝ նոր քննության։

Обстоятельства, смягчающие и отягчающие наказание, следует рассматривать вне состава преступления 01/14/2013   23:49  |  Дело #
Некто неизвестный наносит умышленно Сергею Айвазяну проникающее ранение в живот. По данному факту возбуждается уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного ч.1 ст. 112 Уголовного кодекса РА ( Умышленное причинение телесного повреждения или вреда, опасного для здоровья).
Органу предварительного следствия в результате осмотра места происшествия, проведенного при участии подозреваемого Андраника Аветисяна, удалось пролить свет на обстоятельства инцидента и полностью их восстановить.  В частности, Андраник Аветисян заявил, что 27 апреля 2009 года в районе с 01.00 до 01.30 во дворе здания 12 по адресу Аван, кв. Чаренца во время драки, завязавшейся с незнакомыми мужчинами, он нанес одному из них имеющимся у него ножом удар.
А. Аветисяна арестовывают. Ему было инкриминировано обвинение в совершении преступления, предусмотренного ч.1. ст. 112.
По этому делу, но по другой статье Уголовного кодекса – п.1 ч.3 ст. 258 (хулиганство) было предъявлено обвинение еще двум другим: Ара Сафаряну и Сергею Айвазяну.
Судебное разбирательство по делу проходило в суде общей юрисдикции административных районов Аван и Нор Норк. По приговору суда от 28 октября 2009г. Андраника Аветисяна признали виновным в соответствии с ч. 1 ст. 112, согласно которой предусмотрено от трех до семи лет лишения свободы. С учетом срока пребывания в заключении(2 месяца и 18 дней), его приговорили к лишению свободы сроком на два года, девять месяцев и двенадцать дней. Однако, на основании статьи 70 Уголовного кодекса РА – о неприменении условного наказания назначенная в отношении А. Аветисяна мера наказания не применяется условно. Ему был назначен испытательный период сроком на 2 года.
По тому же приговору были осуждены Ара Сафарян и Сергей Айвазян.
Адвокат А. Аветисяна пробует обжаловать приговор в Апелляционом суде. Однако по решению Апелляционного суда от 12 февраля 2010г. апелляционная жалоба адвоката подсудимого А. Аветисяна была отклонена.
Обвинитель против данного решения Апелляционного суда подает кассационную жалобу.
Кассационный суд, изучив обстоятельства дела, констатировал, что Апелляционный суд в качестве смягчающих обстоятельств отметил следующее: он совершил опасное для общества преступление в первый раз и в результате случайного стечения обстоятельств, оказывал содействие следствию, находится в призывном возрасте и в суде выразил готовность пройти срочную военную службу.
Согласно жалобщику, признав допустимым применение в отношении А. Аветисяна ст. 70 Уголовного кодекса РА, Апелляционный суд допустил такое существенное нарушение норм материального права, в результате которого вынесенный судебный акт подрывает и искажает саму суть правосудия. Жалобщик пришел к выводу, что назначенная в отношении А. Аветисяна мера наказания несправедливая ввиду того, что очевидно мягкая и не соответствует тяжести совершенного подсудимым преступления, не способствует восстановлению социальной справедливости, а также предотвращению преступления и исправлению лица, подвергнутого наказанию.
Кассационный суд считает, что в связи с обстоятельствами, которые суд учитывает при условном неприменении меры наказания, существует проблема обеспечения однозначного применения закона.
Кассационный суд отмечает, что при условном неприменении наказания, учитываются данные, характеризующие личность преступника, ответственность и обстоятельства, смягчающие или отягчающие наказание. В связи с применением статьи 70 Уголовного кодекса РА Кассационный суд выразил свою позицию по ряду решений, в которых, в частности, говорится, что “наказание может условно не применяться, если суд убежден в том, что существует перспектива того, что подсудимый исправится без отбывания реального срока наказания”. В то же время отмечается, что для условного неприменения наказания важную роль играют обстоятельства совершения преступления, способ, орудия и средства, форма вины, характер и степень опасности для общества.
Кассационный суд констатирует, что “обстоятельства, смягчающие и отягчающие наказание”, позволяют составить представление о степени и характере опасности, которую преступление представляет для общества, личности, совершившего преступления, а также позволяют по каждому конкретному делу персонализировать наказание. По этой причине обстоятельства, смягчающие и отягчающие наказание, следует рассматривать как обстоятельства, лежащие вне состава преступления, которые”прямо или косвенно относятся к преступлению или личности, совершившему преступление, повышают или понижают степень опасности для общества и влияют на наказание”.Кассационный суд обращает также внимание на то обстоятельство, что лицо, совершившее преступление, явился с повинной и в случае, если “не установлена личность, совершившего преступление”, то чистосердечное признание совершившего преступление, так же должно рассматриваться как явка с повинной. Кассационный суд также констатирует, что “анализ фактических данных дела позволяет заключить, что А. Аветисян явился с повинной.”
Кассационный суд также отмечает, что “вместо того, чтобы обстоятельство о явке с повинной сделать предметом рассмотрения, Апелляционный суд отметил в своем решении, что “преступление было раскрыто на основании его признательных показаний, он оказывал содействие следствию в раскрытии деталей преступления”, тогда как рассмотрение вопроса и его пояснение могут иметь важное значение при разрешении вопроса об условном неприменении в отношении А. Аветисяна наказания.
На основании этих и других обстоятельств Кассационный суд считает, что в ходе рассмотрения вопроса об условном неприменении наказания в отношении А. Аветисяна, Апелляционный суд не провел “полное, всестороннее и объективное исследование”, не проанализировал и не оценил наличествующие в деле объективно существующие фактические данные, посему выводы Апелляционного суда об условном неприменении наказания в отношении А. Аветисяна необоснованны и не мотивированы, что явилось причиной принятия необоснованного решения, не соответствующего требованиям ст. 358 УПК РА. А “нарушение процессуального права, которое повлияло на вынесение справедливого решения касаемо отбывания назначенного наказания в отношении подсудимого, служит основанием для отмены приговора”.
Исходя из этого и других правовых норм, касающихся дела, и, руководствуясь соответствующей статью Конституции РА, Кассационный суд удовлетворил жалобу. Решение Апелляционного суда от 2011 г. было отменено. Дело было направлено на новое рассмотрение в суд.