8.3%-ով նվազել են Երևանում գրանցված հանցագործության դեպքերը 01/12/2013   12:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
2012 թ. մայրաքաղաքում գրանցվել է 7677 հանցագործություն, որը 697 դեպքով կամ 8.3%-ով պակաս է նախորդ տարվանից, այդ թվում՝ ծանր հանցադեպերի քանակը նվազել է 950 դեպքով, իսկ առանձնապես ծանրերը` 305-ով:
921 դեպքով կամ 15.3%-ով նվազել են քրեական հետախուզության գծով հաշվառված հանցագործությունները: Երևան քաղաքի վարչության և տարածքային բաժինների 2012 թվականի գործունեության արդյունքների ամփոփմանը նվիրված խորհրդակցությանը նշել է ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետ Ներսես Նազարյանը:
Անձի դեմ ուղղված հանցագործություններն աճել են 452-ով կամ 29.6%-ով, 111 դեպքով աճել են մարմնական վնասվածք հասցնելու դեպքերը, ծանր մարմնական վնասվածքների թիվը նվազել է 2-ով:
Դիտավորյալ սպանությունների թիվը մնացել է անփոփոխ` 19, իսկ սպանության փորձերը նվազել են 1-ով:
2012 թ. նախկին տարիների կասեցված քրեական գործերով բացահայտման ընդհանուր թիվն աճել է 81-ով կամ 16,8%-ով, ընդ որում վերոհիշյալ բացահայտված գործերից միայն 52-ը կասեցված էին հանցագործություն կատարողի անձը հայտնի չլինելու պատճառով:
Ընդհանուր առմամբ հաշվետու ժամանակաշրջանում Երևան քաղաքում հայտնաբերվել է 179 հանցավոր խումբ՝ 492 անձով, որոնց կողմից կատարվել է 541 հանցագործություն:
ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը դրական է գնահատել Երևանի կայազորի աշխատանքն անցած տարում և նախանշել 2013 թվականի ծրագրի հիմնական ուղղությունները:

Уровень преступности в Ереване снизился на 8.3% 01/12/2013   13:21  |  Лента новостей
В 2012г. в столице было зарегистрировано 7677 преступлений - на 697 или 8.3% случаев меньше, чем в предыдущем году. Количество тяжких преступлений снизилось на 950 случаев, особо тяжких — на 305, а преступлений по линии уголовного розыска — на 921 случай, или 15,3%».
Количество преступлений, совершенных в отношении человека, выросло на 452 случая или 29.6%, на 111 случаев увеличилось количество случаев нанесения телесных повреждений.
Количество предумышленных преступлений осталось прежним, одним случаем попытки убийства стало меньше.
Общее число раскрытых уголовных дел, прекращенных в предыдущие годы, выросло на 81 или 16,8%. Из вышеуказанных раскрытых дел только 52 были прекращены ввиду того, что не удалось установить личность, совершившего преступление.
В общей сложности, в городе Ереване было выявлено 179 преступных групп, состоявших из 492 злоумышленников, которые совершили 541 преступление.
Начальник полиции РА Владимир Гаспарян положительно оценил работу ереванского гарнизона в 2012г. и наметил основные направления программы на 2013г.