Պ.Հայրիկյանի համար անընդունելի է ընտրությունները բոյկոտելու կոչը 01/11/2013   16:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ընտրությունն ընտրություն չէ, և պետության մեջ բացակայում է ժողովրդավարությունը, եթե թեկնածուներից որևէ մեկը, մանավանդ՝ այդ պահին իշխանավորը, վաստակում է քառասուն տոկոսից ավելի ձայն: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հայտարարեց ՀՀ նախագահի ինքնաառաջադրված թեկնածու, «ԱԻՄ» կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանը՝ մեկնաբանելով քաղաքական գործիչների վարկանիշի վերաբերյալ սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանի ներկայացրած հարցման արդյունքները:
Թեկնածուն հավելեց, որ ընտրություններն առաջին փուլով ավարտվում են միայն բացառիկ՝ ազգային- ազատագրական կամ հետհեղափոխական փուլերում: «Մեկ փուլով՝ այն էլ՝ իշխանության ներկայացուցչի հաղթանակով նախագահական ընտրությունների ավարտվելու դեպքում Հայաստանը կընկալվի որպես քրեաօլիգարխիկ իշխանության երկիր, որտեղ չեն գործում եվրոպական արժեքները: Այնպես որ հարգելի Ադիբեկյանն իր հարցումների արդյունքները ուռճացնելով՝ արջի ծառայություն է մատուցում նախ մեր կիսաժողովրդավար հանրապետությանը, ապա և իշխանություններին»,- հայտարարեց Պարույր Հայրիկյանը:
Հարցվածների ամենաօպտիմալ թիվն, ըստ Պ.Հայրիկյանի, 2000-2500-ն է, մինչդեռ Ա.Ադիբեկյանն «անկեղծորեն խոստովանում է, որ հարցումն անց է կացրել շատ ավելի պակաս հարցվողների միջավայրում»: Պ. Հայրիկյանի համոզմամբ, ՀՀԿ-ին վերջին ընտրություններում ձայն տված քաղաքացիների միջավայրում հարցում անցկացնելու դեպքում միայն գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի վարկանիշը կլիներ 70, ավելի ստույգ՝ 73,17 տոկոս: «Եթե իշխանությանը տրվող տոկոսները հանում ենք, մնում է այնքան, որքան սովորական թեկնածուինը, որն առողջ է հանրության և Սերժ Սարգսյանի համար»,- ասաց նա:
Պարույր Հայրիկյանն ընդգծեց նաև, որ իր վերաբերյալ Ա.Ադիբեկյանի մատուցած տվյալները իրեն լիարժեքորեն գոհացնում են: Երկու շաբաթ առաջ սոցիոլոգն ասել էր, որ Պ.Հայրիկյանը «տոկոս չունի և որ Պ. Հայրիկյանի ձայներն անկանխատեսելի են», հետո ասել է, որ Հայրիկյանն ունի երեք տոկոս ձայն: «Երեք տոկոսի տարբերությունը 51-ից շատ ավելի քիչ է, քան 0-ի տարբերությունը 3-ից»,- տեսակետ հայտնեց քաղաքական գործիչը:
Անդրադառնալով ընտրությունները բոյկոտելու կոչին՝ Պ.Հայրիկյանը պահանջեց հարգալից վերաբերմունք դրսևորել «դիմացինի, նաև մրցակիցների նկատմամբ» և չանցնել բարեկրթության սահմանները:

П. Айрикян считает неприемлемым призыв бойкотировать выборы 01/11/2013   17:50  |  Лента новостей
"Выборы не выборы, если в государстве нет демократии, если один из кандидатов, особенно, власть имущий, зарабатывает более 40 процентов голосов", -об этом заявил на сегодняшней встрече с журналистами председатель объединения “Национальное самоопределение” Паруйр Айрикян, комментируя результаты опроса, представленные социологом Агароном Адибекяном.
Кандидат отметил, что “в случае избрания кандидата от власти и предрешения исхода выборов в первом туре, Армению будут воспринимать как страну, которой управляет уголовно-олигархическая верхушка, где нет места европейским ценностям. Так что, преувеличивая результаты опроса, А. Адибекян оказывает тем самым медвежью услугу, в первую очередь, нашему полудемократическому обществу, а затем уже власти”,- заявил П. Айрикян.
Опрос считается оптимальным в случае, если число респондентов превышает 2000. А. Адибекян признался, что в опросе, проведенном им,  приняло участие гораздо меньше респондентов. П. Айрикян убежден, что при проведении опроса среди граждан, проголосовавших за РПА, только  Серж Саргсян набрал бы 70%, точнее 73.17%. Если отбросить процент голосов, отданных за власть, то остается столько, сколько у обычного кандидата.
П. Айрикян подчеркнул, что еще «Две недели назад социолог заявил, что у меня нет ни одного процента голоса и что сложно прогнозировать, сколько человек отдадут мне свои голоса. Затем заявил, что у меня З процента голосов. Разница между 3%и 31%  менее существенная, нежели между 3% и  0%.
А. Айрикян, коснувшись темы о прозвучавших призывах бойкотировать выборы, потребовал проявлять уважение к своему сопернику и не переходить на персоналии.