Հայաստան կժամանեն ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ-ի 24 երկարաժամկետ և 250 կարճաժամկետ դիտորդներ 01/10/2013 17:13 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հաջորդ շաբաթ Հայաստան կժամանեն ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի դիտորդական առաքելության կազմում ընդգրկված երկարաժամկետ դիտորդները, ովքեր անմիջապես կանցնեն իրենց գործառույթների իրականացմանը, կայցելեն ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովներ` ծանոթանալու վերջիններիս աշխատանքներին: Ինչպես տեղեկացնում է ԿԸՀ մամուլի ծառայությունը, այս մասին այսօր ԿԸՀ-ում կայացած հանդիպման ժամանակ հայտնել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության ղեկավար Հայդի Թալիավինին, ներկայացնելով առաքելության նպատակները:
Ըստ նույն աղբյուրի, ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանն ընդունելով ՀՀ Նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրություններին ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության հիմնական կազմին, մասնավորապես, ներկայացրել է ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման ԿԸՀ-ի կողմից մինչ այժմ իրականացված նախապատրաստական աշխատանքները: Նա հատկապես կարևորել է տեղամասային և ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների անդամների համար նախատեսված մասնագիտական դասընթացները, հանրային իրազեկման և հանրային վստահության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումները:
ԵԱՀԿ գրասենյակի տարածած պաշտոնական տեղեկատվության համաձայն, դեսպան Թալիավինին և առաքելության հիմնական կազմը, որում ընդգրկված են ԵԱՀԿ-ին անդամակցող 11 երկրների 13 մասնագետներ ու վերլուծաբաններ, վաղը հանդես կգան մամուլի ասուլիսով, որով կազդարարվի նախագահական ընտրությունների դիտորդական առաքելության բացումը:
Ըստ ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ-ի պաշտոնական էջի, փետրվարի 18-ի նախագահական ընտրությունները դիտարկելու են ԺՀՄԻԳ-ի 24 երկարաժամկետ և 250 կարճաժամկետ դիտորդներ։
Երկարաժամկետ դիտորդները մինչև փետրվարի 25-ը աշխատելու են Հայաստանի ողջ տարածքում: Կարճաժամկետները՝ կժամանեն փետրվարի 15-ին, կվերահսկեն ընտրական ողջ գործընթացը ընտրատեղամասերի բացումից մինչև քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունների կազմումը և առաքելությունը կավարտեն փետրվարի 21-ին: Հիմնական կազմը կմնա Հայաստանում մինչև փետրվարի 28-ը:
«ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը պետք է գնահատի Հայաստանում նախագահական ընտրությունների համապատասխանությունը ԵԱՀԿ-ի առջև Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններին, ժողովրդավարական ընտրությունների միջազգային չափանիշներին և տեղական օրենսդրությանը», - նշված է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության պաշտոնական էջում:
Դիտորդների ուշադրության կենտրոնում են լինելու նախընտրական քարոզչությանը, ընտրական հանձնաժողովների և պետական պատկան կառույցների աշխատանքը, ընտրական օրենսդրության կիրառումը, լրատվական դաշտն ու ընտրական վեճերի հանգուցալուծման գործընթացը:

Глава Центризбиркома принял делегацию наблюдателей ОБСЕ/БДИПЧ 01/10/2013   19:52  |  Актуальная тема
На следующей неделе в Армению прибудут долгосрочные наблюдатели в составе наблюдательской миссии ОБСЕ/БДИПЧ.
Председатель ЦИК принял основной состав миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ (БДИПЧ/ОБСЕ) по наблюдению на президентских выборах в Армении. Глава ЦИК представил проведенные Центризбиркомом работы по подготовке и проведению намеченных на 18 февраля 2013г. выборов президента. Он особо подчеркнул важность проведения профессиональных курсов для членов участковых и окружных избирательных комиссий, а также мероприятий, направленных на повышение уровня осведомленности граждан и доверия общества.
Согласно официальной информации, распространенной офисом ОБСЕ, посол Тальявини и основной состав миссии, куда вошли 13 специалистов и аналитиков из 11 стран-членов ОБСЕ, завтра выступят на пресс-конференции, которой будет дан старт деятельности наблюдательской миссии.
Согласно официальной странице ОБСЕ/БДИПЧ, за ходом выборов будут следить 24 долгосрочных и 250 краткосрочных наблюдателей.
Долгосрочные наблюдатели будут осуществлять свою миссию до 25 февраля на всей территории Армении. Краткосрочные прибудут 15 февраля и проконтролируют весь избирательный процесс от открытия избирательных участков до заполнения протоколов об итогах голосования. Миссия их завершится 21 февраля. Основной состав пробудет в Армении до 28 февраля.
ОБСЕ/БДИПЧ даст свою оценку касательно взятых Арменией обязательств по проведению президентских выборов в соответствии с международными стандартами проведения демократических выборов и законодательством своей страны.
В центре внимания наблюдателей будут предвыборная кампания, а также деятельность избирательной комиссии и соответствующих государственных структур, информационное поле и предвыборные дебаты.