Ընտրապայքարը շարունակում են ՀՀ Նախագահի 8 թեկնածուներ 01/10/2013   15:08  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հանրապետության Նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրություններում որպես թեկնածու գրանցվելու համար թերի փաստաթղթեր ներկայացրած ևս մեկ թեկնածու` գործազուրկ, անկուսակցական Մհեր Հայրապետյանը, սահմանված ժամկետում` մինչև հունվարի 10-ի ժամը 15-ը, ԿԸՀ չներկայացրեց 8 մլն դրամի չափով ընտրական գրավի վճարման անդորրագիրը: Այս մասին «Pastinfo.am»-ի թղթակցին հայտնեց ԿԸՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, այսօր ժամը 14-ին լրացել էր թերի փաստաթղթեր ներկայացրած 7 թեկնածուներին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից տրված ժամկետը: Անդորրագիրը ներկայացրել էր նրանցից միայն մեկը` «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանը:
Այսպիսով` առաջադրված 15 թեկնածուներից 7-ը` ինքնաառաջադրված անկուսակցականներ` գործազուրկ Ռոբերտ Ահարոնյանը և Մհեր Հայրապետյանը, թոշակառու Պավլիկ Սարգսյանը, Երևանի Խ. Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանի դասախոս Նարինե Մկրտչյանը, Հայաստանի մարտական կարատե կոբուդոյի ազգային ֆեդերացիայի նախագահ Տարոն Աբրահամյանը, «Քաշաթաղ» ՀԿ-ի նախագահ Ռոբերտ Սիմոնյանը և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության անդամ, փաստաբան Ռուբեն Այվազյանը, դուրս մնացին ընտրապայքարից:
Ընտրապայքարը շարունակում են գրանցման համար բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացրած 8 թեկնածուները: Նրանք են՝ ՀՀ գործող Նախագահ, ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը, «Ազգային ինքնորոշում միավորում» կուսակցության նախագահ Պարույր Հայրիկյանը, «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, «Ազատություն» կուսակցության նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը, «Ազգային համաձայնություն» կուսակցության նախագահ Արամ Հարությունյանը, անկուսակցականներ` հասարակական կարգով «Փախստականների և միջազգային իրավունքի» բարեգործական հասարակական կազմակերպության քաղաքական հարցերով խորհրդատու Արման Մելիքյանը, էպոսագետ, ոչ մի տեղ չաշխատող Վարդան Սեդրակյանը, «Ռադիո Հայ» ՍՊԸ ժողովի նախագահ Անդրիաս Ղուկասյանը:
Ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցի համաձայն, ԿԸՀ-ն թեկնածուների գրանցումը կիրականացնի մինչև հունվարի 14-ը:

Борьбу за президентское кресло продолжат восемь кандидатов 01/10/2013   15:42  |  Актуальная тема
Еще один кандидат, представивший в ЦИК неполный перечень необходимых для регистрации в качестве кандидата в президенты Армении документов, безработный Мгер Айрапетян в установленные сроки - до 10 января 15.00- не представил квитанцию об уплате избирательного залога в размере 8 млн. драмов.
Как мы уже ранее сообщали, сегодня в 14.00 истек срок, отведенный семи кандидатам Центризбиркомом для внесения избирательного залога в 8 млн. драмов. Квитанцию представил в ЦИК только один из кандидатов: председатель партии “Национальное согласие” Арам Арутюнян.
Таким образом, можно констатировать, что семеро из 15 потенциальных кандидатов на президентский пост: безработные Роберт Агаронян и Мгер Айрапетян, пенсионер Павлик Саргсян, преподаватель Ереванского государственного педагогического университета, директор Национального пресс-клуба Армении Нарине Мкртчян, президент Национальной федерации боевого карате и кобудо Тарон Абрамян, руководитель общественной организации “Кашатаг” Роберт Симонян, член партии “Процветающая Армения” адвокат Рубен Айвазян, выбыли из дальнейшей борьбы за президентское кресло.
Борьбу за пост президента продолжат 8 претендентов, представивших все необходимые документы для регистрации. Это - действующий глава государства, председатель Республиканской партии Серж Саргсян, председатель партии “Национальное согласие” Паруйр Айрикян, лидер партии “Наследие” Раффи Ованнисян, председатель партии “Свобода” Грант Багратян, советник по политическим вопросам сети гражданского общества “Беженцы и международное право”, экс-глава МИД НКР Арман Меликян, безработный эпосовед Вардан Седракян и директор “Ай-радио” Андреас Гукасян.
Согласно графику основных мероприятий по подготовке и проведению выборов, регистрация кандидатов продлится до 14 января сего года.
18:59 31/12/2012  |  Избирательное правоЗа президентское кресло поборется и член партии “Процветающая Армения”