Արթուր Սաքունց. «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկում բժիշկ չկա» 01/10/2013   16:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Յուրաքանչյուր տարվա ընթացքում երկու անգամ դատապարտյալը պարտավոր է անցնել բուժզննում: Հատուկ բժշկական հանձնաժողովը ընդհանուր ստուգում է անցկացնում անկախ նրանից դատապարտյալներն ունեն գանգատներ, թե ոչ:
Հայաստանի բոլոր ՔԿՀ-ները ունեն բուժմասեր, որտեղ պետք է համապատասխան բուժօգնություն ցուցաբերվի դատապարտյալներին: Մեր ունեցած տեղեկության համաձայն՝ «Վանաձոր» ՔԿՀ-ն բուժմաս չունի, սակայն Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը նշեց, որ «բուժմաս կա, բայց բժիշկ չկա և եթե անհրաժեշտություն է առաջանում, իսկ անհրաժեշտություն գրեթե միշտ է լինում, բժիշկ է հրավիրվում»:
Սաքունցի խոսքով՝ բացի մայրաքաղաքի ՔԿՀ-ներից մարզերի գրեթե բոլոր ՔԿՀ-ներում բժիշկը, որը թերապևտն է բացակայում է, ինչը լուրջ խնդիր է: Վերջինիս համոզմամբ խնդիրը պայմանավորված է նրանով, որ ՔԿՀ-ներում բժիշկների աշխատավարձը ցածր է և, որ ամեն մի բժիշկ չի կարողանում աշխատել վարչակազմի ենթակայության տակ, քանի որ դա անկախ բժշկական ծառայություն չի:
Դատապարտյալը քրեակատարողական հիմնարկ ընդունվելիս անպայման պետք է բուժզննության ենթարկվի, և յուրաքանչյուր կալանավոր կամ դատապարտյալ պետք է ունենա բժշկական քարտ, որտեղ կլրացվի դատապարտման ամբողջ ընթացքում ինչ բուժումներ կամ ինչ դեղորայք է ստացել, անհրաժեշտության դեպքում լրացուցիչ բժշկական օգնություն տրամադրելու նպատակով մեկ այլ հիվանդանոց ուղեգրելու մասին ևս պետք է անպայման նշվի:
Ըստ Սաքունցի եղել են դեպքեր, երբ քրեակատարողական վարչության պետը մտորել է դատապարտյալին տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց. պատճառն այն է եղել, որ ՔԿՀ-ի վարչակազմը մեղմ ասած այնքան էլ լավ վերաբերմունք չի ունեցել տվյալ դատապարտյալի նկատմամբ և «եթե դատապարտյալների հիվանդանոցից քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխելու ընթացքում դատապարտյալը մահանում է դա խայտառակություն է»:

Артур Сакунц: “В уголовно-исполнительных учреждениях нет медиков” 01/10/2013   17:07  |  Лента новостей
Ежегодно заключенный обязан проходить медицинское обследование. Специальная врачебная комиссия проводит общее обследование вне зависимости от того, есть ли у заключенного жалобы или нет.
Все УИУ Армении имеют медпункты, где должна предоставляться заключенным соответствующая медицинская помощь. Согласно имеющейся у нас информации, уголовно-исполнительное учреждение “Ванадзор” не имеет медпункта, однако руководитель Ванадзорского офиса гражданской Хельсинкской ассамблеи Артур Сакунц отметил, что “медпункт существует, но там нет врача. Только в случае возникновения необходимости, его приглашают”.
По словам Сакунца, корме столицы, почти во всех областях в УИУ нет врача-терапевта, что является серьезной проблемой. А. Сакунц убежден, что проблема обусловлена тем, что заработная плата врачей, работающих в УИУ, мизерная, и потом не каждый врач может работать в подчинении администрации, поскольку это не независимая медицинская практика.
Заключенный прежде чем поступить в УИУ должен пройти в обязательном порядке медицинское обследование. Каждый из арестантов должен иметь медицинскую карту, где будет указано, какое лечение и какие лекарства получал заключенный за время отбывания срока наказания и был ли он направлен в другое медицинское учреждение с целью оказания ему медпомощи.
Сакунц также отметил, что зарегистрированы случаи, когда начальник уголовно-исполнительного учреждения принимал решение перевести заключенного в гражданскую больницу. Причина в том, что администрация УИУ, мягко говоря, нехорошо обращалась с осужденным и “если во время перевода арестанта из «Больницы для заключенных” в гражданскую больницу” он по дороге умирал, то это не иначе как позор”.