50.000 դրամ՝ առաջին, իսկ 430.000 դրամ՝ երրորդ երեխայի համար 01/10/2013   13:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատել է ընտանեկան նպաստի և միանվագ դրամական օգնության վճարման համար նախատեսված ֆինանսական միջոցների չափերն ըստ սոցիալական ծառայություն տրամադրող տարածքային մարմինների` հաշվի առնելով ՀՀ 2013 թ. պետբյուջեի նախագծով ընտանեկան նպաստի և միանվագ օգնության համար հատկացված միջոցները։
Ընտանիքի անապահովության սահմանային միավոր է սահմանվել 30.00-ն, ընտանեկան նպաստի բազային մասը` 16 հազար դրամ։
Հաստատվել են 30.01-35.00, 35.01-39.00, 39.01 և ավելի անապահովության միավոր ունեցող ընտանիքների անդամներին տրվող հավելումները։
Երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի չափ է սահմանվել 50 հազար դրամը, իսկ ընտանիքում ծնված երրորդ, ինչպես նաև հաջորդ յուրաքանչյուր երեխայի համար` 430 հազար դրամը, մինչև երկու տարեկան երեխայի խնամքի նպաստի չափը` 18 հազար դրամը։ Զոհված Հայաստանի ազգային հերոսի ընտանիքի նպաստի չափ է սահմանվել 250 հազար դրամը, զոհված` առաջին աստիճանի Մարտական խաչ շքանշանով պարգևատրված անձի ընտանիքի նպաստի չափը` 150 հազար դրամը, զոհված` երկրորդ աստիճանի Մարտական խաչ շքանշանով պարգևատրված անձի ընտանիքի նպաստի չափը` 100 հազար դրամ։
Այս որոշման գործողությունը տարածվում է 2013 թ. հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա։
Վճարների չափերի մասին ավելի մանրամասն տեղեկատվությանը կարող եք ծանոթանալ «Pastinfo.am»-ի նախօրեին թողարկած նյութից` www.pastinfo.am/hy/node/6094

Семьи погибших Национальных героев Армении будут получать 250 тыс. драмов 01/10/2013   13:38  |  Лента новостей
Правительство РА на сегодняшнем заседании утвердило размер выплат денежных средств, направленных на выдачу семейных пособий и единовременной финансовой помощи по территориальным органам, предоставляющим социальные услуги, с учетом предусмотренных проектом госбюджета РА на 2013. выделенных средств для семейного пособия и единовременной помощи.
Утверждены надбавки, выдаваемые членам семьи, имеющим 30.01-35.00, 35.01-39.00, 39.01 и более единиц необеспеченности.
Размер единовременного пособия при рождении ребенка составляет 50 тыс. драмов, а при рождении третьего и каждого последующего ребенка – 430 тыс. драмов. Размер пособия по уходу за ребенком до двух лет составляет 18 тыс. драмов. Размер пособия для семьи погибшего Национального героя Армении составляет 250 тыс. драмов, для семей погибших воинов, награжденных орденом "Боевой крест первой степени" – 150 тыс. драмов, а для семей погибших воинов, награжденных ореденом "Боевой крест второй степени" – 100 тыс. драмов.