Կառավարությունը դեմ է «Ժառանգության» օրենսդրական նախաձեռնությանը 01/09/2013   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունը դեմ է Ազգային ժողովի կանոնակարգ-օրենքում լրացումներ կատարելու մասին «Ժառանգություն» խմբակցության անդամների հեղինակած օրենքի նախագծի ընդունմանը: Օրինագծի վերաբերյալ կառավարության եզրակացության նախագիծն ընդգրկված է ՀՀ կառավարության հունվարի 10-ի նիստի օրակարգում:
Ընդդիմադիր պատգամավորներն առաջարկում են կարգազանց համարել բացակա պատգամավորի փոխարեն գրանցվող կամ քվեարկող պատգամավորին, և նրա նկատմամբ սահմանել ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով նախատեսվածից առավել խիստ կարգապահական միջոց: Այն է` ԱԺ նիստը վարողն օրենքով սահմանված կարգով հանցագործության մասին պետք է հաղորդում ներկայացնի ՀՀ իրավապահ մարմիններին, քանի որ, ըստ հեղինակների, «նման արարքը համարվում է պաշտոնական կեղծիք»:
Ըստ կառավարության եզրակացության, առաջարկվող լրացումը չի բխում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 5-րդ հոդվածի պահանջներից, որոնց համաձայն արարքի հանցավորությունը, դրա պատժելիությունը և քրեաիրավական այլ հետևանքները որոշվում են միայն քրեական օրենքով: Կառավարությունն ընդգծում է, որ այն չի բխում նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի պահանջներից, որի 1-ին մասի համաձայն պաշտոնեական կեղծիք է համարվում պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական նպատակով կամ անձնական այլ դրդումներով կամ խմբային շահերից ելնելով՝ պաշտոնեական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ կամ գրառումներ մտցնելը, կեղծում, քերվածք կամ այլ թվական գրառումներ կամ փոփոխություններ կատարելը, ինչպես նաև կեղծ փաստաթղթեր կազմելը կամ հանձնելը:
Միաժամանակ կառավարությունը գտնում է, որ բացակա պատգամավորների փոխարեն գրանցվելու կամ քվեարկելու հարցերը պետք է լինեն Էթիկայի հանձնաժողովի քննարկման առարկա:

Правительство не одобрило законодательную инициативу “Наследия” 01/09/2013   12:18  |  Лента новостей
Правительство высказалось против принятия законопроекта, инициированного членами фракции “Наследие” о внесении дополнений в закон-регламент НС. Проект правительственного заключения включен в повестку заседания Правительства РА, намеченного на 10 января.
Оппозиционные парламентарии предлагают квалифицировать действия депутата, регистрирующегося или голосующего вместо другого, как нарушение регламента и в отношении него применить более строгое дисциплинарное взыскание, предусмотренное в соответствии с законом-регламентом НС. А именно: ведущий заседание НС в порядке, установленном законом, должен представить заявление о преступном деянии в правоохранительные органы РА, поскольку, согласно авторам проекта, “подобное деяние считается официальным фальсификатом”.
Согласно заключению Правительства РА, предлагаемое дополнение не исходит из требований статьи 5 Уголовного кодекса РА, согласно которой, преступность деяния, его наказуемость и иные уголовные последствия определяются только в соответствии с Уголовным кодексом РА. Правительство подчеркивает, что оно также не исходит из требований статьи 314 Уголовного кодекса РА, согласно части первой которой, официальной фальсификацией считается представление явных ложных данных или записей в документах, а также оформление и сдача фальшивых документов, совершенные в корыстных целях или исходя из личных побуждений или интересов группы лиц.
В то же время Правительство считает, что вопрос о депутатах, регистрирующихся и подающих голос за своих коллег, должен стать предметом рассмотрения Комиссии по этике.