Գիշերօթիկի դաստիարակի նկատմամբ կիրառվել է կարգապահական տույժ 01/09/2013 15:41 | ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը պատասխան գրություն է ստացել Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից Երեխաների խնամքի և պաշտպանության թիվ 1 գիշերօթիկ դպրոցը ինքնակամ լքած 9-ամյա Տիգրան Պապիկյանի գործով։ Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին տեղեկացրեցին ՄԻՊ-ի գրասենյակից
Գրության մեջ նշվում է, որ դեկտեմբերի 20-ին սոցիալ մանկավարժական խորհրդի նիստի արդյունքում Երեխաների խնամքի և պաշտպանության թիվ 1 գիշերօթիկ դպրոցի դաստիարակի նկատմամբ կիրառվել է կարգապահական տույժ, իսկ հաստատությունը երեխայի կողմից ինքնակամ լքելու պատճառները հետաքննվում են ՀՀ ոստիկանության կողմից:
Տիգրան Պապիկյանը Պաշտպանի աշխատակազմի միջամտության շնորհիվ այժմ գտնվում է ՀՕՖ-ի Երեխաների աջակցության կենտրոնում, որտեղ ստանում է հոգեբանական, սոցիալական աջակցություն, գտնվում է համապատասխան մասնագետների ուշադրության կենտրոնում, ապահովված է սննդով և հագուստով, մինչ պարզվեն երեխայի` գիշերօթիկ հաստատությունից փախուստի բոլոր հանգամանքները:
Ավելի վաղ՝ դեկտեմբերի 19-ին, Տիգրանը փախել էր Երևանի երեխաների խնամքի և պաշտպանության թիվ 1 գիշերօթիկ հաստատությունից: Պաշտպանի արագ արձագանքման բաժնի աշխատակիցները երեխային գտել էին Աբովյան-Կորյուն փողոցների խաչմերուկի գետնանցումի խանութներից մեկում, որտեղ նա պատմել է, որ գիշերօթիկի դաստիարակներից մեկը` ընկեր Լիլիթը պարբերաբար ծեծել է նրան, ինչի հետևանքով նա փախել է գիշերօթիկից:
Պաշտպանի աշխատակազմը հետևողական է Տիգրանի գործի ընթացքին և սպասում է Խնամակալության և հոգաբարձության մարմնի և Ոստիկանության պատասխան գրություններին:

В отношении воспитательницы вечерней школы применено дисциплинарное взыскание 01/09/2013   16:08  |  Лента новостей
Вчера администрация омбудсмена получила ответное письмо от Министерства труда и социальных вопросов по делу о самовольном уходе из вечерней школы N1 по опеке и защите детей девятилетнего Тиграна Папикяна. Об этом Pastinfo.am сообщили в офисе защитника прав человека.
Благодаря вмешательству администрации омбудсмена Тигран Папикян находится в Центре содействия детям Армянского фонда помощи, где ему оказывается психологическая, социальная поддержка. Он находится под пристальным вниманием соответствующих специалистов, обеспечен едой и одеждой. А пока выясняются все обстоятельства бегства ребенка из вечерней школы.
Тигран убежал из вечерней школы N1 по опеке и защите детей 19 декабря. Сотрудники отдела быстрого реагирования омбудсмена нашли ребенка в одном из магазинов, расположенном на перекрестке улиц Абовяна и Корюна, где он поведал, что одна из воспитательниц вечерней школы Лилит периодически избивала его, что и стало причиной его бегства из школы.
Администрация омбудсмена будет следить за этим делом и ждет ответных писем от органов опеки и попечительства и полиции.