Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակիցները մեղադրվում են կաշառք ստանալու համար 01/09/2013 19:06 | Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը (նախագահող դատավոր` Մխիթար Պապոյան) շարունակում է քննել Երևանի քաղաքապետարանի առևտրի և սպասարկումների վարչության գլխավոր մասնագետների կողմից առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության, կաշառք ստանալու, ինչպես նաև կաշառք տալու դրդչության մեղադրանքներով ՀՀ գլխավոր դատախազությունից դեռեւս նախորդ տարվա փետրվարի 22-ին ստացված քրեական գործը:
Հիշյալ վարչության աշխատակից Կարեն Միքայելյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա աշխատելով Երևանի քաղաքապետարանի առևտրի և սպասարկումների վարչությունում որպես գլխավոր մասնագետ, անձամբ և Երևան քաղաքի Արաբկիր համայնքի աշխատակազմի առևտրի, սպասարկումների և տրանսպորտի բաժնի առաջին կարգի մասնագետ Գագիկ Դանիելյանի միջոցով Լարիսա Իսպիրյանից ստացել է խոշոր չափերով՝ 971 604 դրամին համարժեք 800 ԱՄՆ և 2000 ԱՄՆ դոլարի կաշառք։
Տեղեկացնենք, որ Կարեն Միքայելյանը միաժամանակ հանդիսացել է Երևան քաղաքի առևտրի և սպասարկման ոլորտի օբյեկտների արդիականացման ծրագրի աշխատանքային հանձնաժողովի և վարչական իրավախախտումների գործերով հարուցված վարչական վարույթի շրջանակներում գործերի ուսումնասիրման, նախապատրաստման և հաշվառման աշխատանքներ իրականացնող հանձնաժողովի անդամ:
Դարձյալ ըստ մեղադրական եզրակացության, կաշառքի դիմաց նա պարտավորվել էր հանձնաժողովների կազմում իրեն վերապահված լազորությունների շրջանակներում իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, նպաստել Երևան քաղաքի Մամիկոնյանց փողոցի թիվ 2 շենքի դիմաց տեղադրված, Լարիսա Իսպիրյանին պատկանող մետաղյա տաղավարը արդիականացնելու, դրա չափերն ընդլայնելու գործընթացներին և քաղաքապետի կողմից հիշյալ տաղավարն արդիականացնելու վերաբերյալ որոշման րնդունմանը։
Գագիկ Դանիելյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա դրդել է Լարիսա Իսպիրյանին 2800 ԱՄՆ դոլար գումար տալ իր ծանոթ Կարեն Միքայելյանին։
Կարեն Միքայելյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ և 311-րդ հոդվածների, իսկ Գագիկ Դանիելյանին 178-րդ և 38-312 հոդվածների հատկանիշներով, երկուսի նկատմամբ էլ որպես խափանման միջոց ընտրված է կալանքը: Նկատենք, որ վերջին դատական նիստը տեղի է ունեցել 2012 թվականի դեկտեմբերի 18-ին, իսկ հաջորդը տեղի կունենա 2013 թվականի հունվարի 18-ին։ Ի՞նչ է` այս գործով դատական նիստ է հրավիրվում ամիսը մեկ անգամ…

Сотрудники Мэрии г.Еревана обвиняются в получении взятки 01/09/2013   19:23  |  Криминальная хроника
В суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Мхитара Папояна продолжается судебное разбирательство по уголовному делу, направленному из Генпрокуратуры РА в суд еще 22 февраля прошлого года. Подсудимые: главные специалисты управления по обслуживанию и торговле Мэрии г. Еревана обвиняются в мошенничестве в особо крупном размере, в получении и даче взятки.
Сотрудник вышеупомянутого управления Карен Микаэлян обвиняется в том, что он, занимая должность главного специалиста управления по обслуживанию и торговле Мэрии г. Еревана, лично и при посредничестве специалиста первого класса отдела торговли, обслуживания и транспорта администрации общины Арабкира г. Еревана Гагика Даниэляна получил от Ларисы Испирян взятку в особо крупном размере – 800 долларов и 2000 долларов, эквивалентных 971 604 драмам.
Согласно обвинительному заключению, в обмен на взятку он был обязан в рамках своих полномочий, используя свое служебное положение, способствовать принятию мэром города решения по модернизации и расширению принадлежащего Ларисе Испирян металлического павильона, расположенного напротив здания N2 на улице Мамиконянца.
Гагик Даниэлян обвиняется в том, что он подтолкнул Ларису Испирян на дачу взятки в размере 2800 долларов своему знакомому Карену Микаэляну.
Карену Микаэляну предъявлено обвинение по признакам преступления, предусмотренного ст. 178 и 311, а Гагику Даниэляну – по ст. 178 и 38-312. В отношении их обоих избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Заметим, что последнее судебное заседание по этому делу состоялось 18 декабря прошлого года.Следующие слушания пройдут 18 января сего года. Интересно, почему это судебное заседание назначается по этому делу в месяц раз?