53 մեղադրյալից կալանավորվել է 13-ը 01/09/2013   12:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերով քննության վարչությունում ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության պաշտոնատար, պատասխանատու աշխատակիցների կողմից չարաշահումներ թույլ տալու դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով կատարված նախաքննության ընթացքում 2013 թ. հունվարի 8-ի դրությամբ հարցաքննվել են 8300 անձինք, այդ թվում` ՀՀ սոցիալական ապահովության պետական ծառայության և այդ ծառայության ստորաբաժանումների աշխատակիցներ, կենսաթոշակառուներ, վերջիններիս հարազատներ ու հարևաններ: Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ ոստիկանությունից:
Ընդհանուր առմամբ՝ քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավվել են 53 անձինք /2-ը` հետախուզվող/: Նրանցից 13-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը: Հանցագործությամբ պետությանը պատճառված վնասը կազմում է 376.716.903 ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 51.773.902 ՀՀ դրամը:
Մեղադրական եզրակացությամբ դատարան են ուղարկվել 9 քրեական գործեր 28 անձանց վերաբերյալ:
3 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է համաներման ակտի կիրառման հիմքով, իսկ 4 անձի նկատմամբ` քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետները լրանալու հիմքով:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում գտնվող դրվագներով մեղադրյալները 18-ն են /2-ը` հետախուզվող/, որոնցից 9-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
2012 թ. դեկտեմբերի 26-ին քրեական գործով ավարտվել է հետևյալ անձանց վերաբերյալ քրեական գործի մասը.
- Վազգեն Խաչիկյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 314-րդ հոդվածով,
- Աշոտ Աբրահամյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Հովհաննես Գրիգորյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Վիգեն Գևորգյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Վահագն Խաչատրյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Բագրատ Մուրադյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 38-314-րդ հոդվածով,
- Արմեն Խաչատրյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 38-314-րդ հոդվածով,
- Սամվել Էլբակյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Արթուր Սուքիասյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Համլետ Մարտիրոսյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Հրանուշ Դանիելյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 38-314-րդ հոդվածով,
- Հովհաննես Հովհաննիսյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով,
- Սարգիս Սարգսյանի` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով:
Նշված անձանց վերաբերյալ քրեական գործի մասն առանձնացվել է առանձին վարույթում: Նրանց և նրանց պաշտպաններին 2012 թ. դեկտեմբերի 27-ին հայտնվել է նախաքննության ավարտի մասին: Քրեական գործի նյութերին ծանոթանալու համար մեղադրյալներն ու նրանց պաշտպանները խնդրել են տրամադրելու գործի նյութերի պատճենները:

В Армении арестовано 13 человек по делу о махинациях в пенсионной системе 01/09/2013   14:21  |  Лента новостей
В отделе по особо важным делам Главного следственного управления Полиции Армении по состоянию на 8 января 2013г. в ходе предварительного расследования уголовного дела по факту злоупотребления должностными полномочиями ответственными сотрудниками Государственной службы социального обеспечения Армении Министерства труда и социальных вопросов Армении были допрошены 8300 лиц, среди которых были сотрудники Государственной службы социального обеспечения Армении и ее подразделений, пенсионеры, их родственники и соседи. Об этом сообщили «Pastinfo.am» в пресс-службе полиции РА.
В общей сложности, в качестве обвиняемых в уголовном деле проходили 53 человека (двое из них объявлены в розыск). В отношении 13 из них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Размер нанесенного государству ущерба составил 376.716.903 драма, из коих удалось восстановить 51.773.902 драма.
Девять уголовных дел, возбужденных в отношении 28 лиц, были направлены с обвинительными заключениями в суд.
Уголовное преследование в отношении трех из них было прекращено на основании применения акта об амнистии, а в отношении четырех лиц – в связи с истечением срока давности привлечения к уголовной ответственности.
Исходя из эпизодов уголовного дела, находящегося в стадии предварительного расследования, обвиняемых 18: двое из них объявлены в розыск, а в отношении девяти из них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
26 декабря 2012 года завершилось расследование части уголовного дела, возбужденного в отношении следующих лиц:
-Вазген Хачикян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч.3 ст. 179 п.1 ч.3 ст.178, ст.314 УК РА.
- Ашот Абрамян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч.3 ст. 179 ст.314 УК РА.
- Оганес Григорян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч.3 ст. 179, ст.314 УК РА.
-Виген Геворгян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч.3 ст. 179, ст.314 УК РА.
-Ваагн Хачатрян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч.3 ст. 179, ст.314 УК РА.
-Баграт Мурадян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч.3 ст. 179, ст.38-314 УК РА.
-Армен Хачатрян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч.3 ст. 179, ст.38-314 УК РА.
-Самвел Элбакян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч.3 ст. 179, ст.314 УК РА.
-Артур Сукиасян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч.3 ст. 179, ст.314 УК РА.
- Гамлет Мартиросян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч.3 ст. 179, ст.314 УК РА.
-Грануш Даниелян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч.3 ст. 179, ст.38-314 УК РА.
-Оганес Ованисян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч.3 ст. 179, ст.314 УК РА.
-Саркис Саркисян обвиняется по признакам преступления, предусмотренного пунктами 1 и 2 ч.3 ст. 179 ст.314 УК РА.
Часть уголовного дела в отношении вышеуказанных лиц выделено в отдельное производство.
27 декабря 2012 года обвиняемые и их защитники были оповещены о завершении предварительного следствия. Для ознакомления с материалами уголовного дела обвиняемые и их защитники обратились с просьбой предоставить им копии материалов дела.