Լեզվի պետական տեսչությունը նաև հայցեր է ներկայացնում... 01/08/2013   17:37  |  Վարչական իրավունք
ՀՀ ԿԳՆ լեզվի պետական տեսչությունը դիմել է ՀՀ վարչական դատարան` անհատ ձեռնարկատեր Լուսինե Նահապետյանին Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 189 պրիմ 3 հոդվածի 1-ին մասով վարչական պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով:
Հայաստանի Հանրապետության պետական մարմինների, ձեռնարկությունների, հիմնարկների և կազմակերպությունների (անկախ սեփականության ձևից) գործավարությունը ոչ հայերեն վարելը, ցուցանակները, ձևաթղթերը, դրոշմանիշները, նամականիշները, կնիքները, միջազգային փոստային ծրարները և գովազդները ոչ հայերեն ձևավորելը, գովազդի ընդհանուր պահանջները խախտելը, հիշյալ օրենսգրքի 1-ին մասի համաձայն, առաջացնում է տուգանքի նշանակում` քաղաքացիների նկատմամբ` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչև երկուհարյուրհիսնապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ` երկուհարյուրհիսնապատիկից մինչև երեքհարյուրապատիկի չափով:
Ինչպես տեղեկացանք հիշյալ տեսչության վարչական իրավախախտումների բաժնի պետ Լիլիթ Հարությունյանից, տվյալ դեպքում վարչական իրավախախտում է համարվում այն, որ Երևանի Սարյան փողոցում գտնվող «Արմինկա» գեղեցկության սրահի ցուցանակը ձևավորված է եղել ոչ հայերեն, միայն օտարալեզու և օտարատառ:
Պարզվում է, լեզվի պետական տեսչությունը մեկ-մեկ լավ գործեր անում է, օրինակ, հետևում է, որ անհատ ձեռնարկատերերը, ընկերությունները և այլ կազմակերպություններ չխախտեն «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները: Իսկ թե Սակայն, տեսչության ուժը, «չգիտես ինչու», պատում է միայն թույլերի` անհատ ձեռնարկատերերի, ոչ զորեղ ընկերությունների վրա: Սրանում կարելի է համոզվել՝ ուղղակի քայլելով մայրաքաղաքի փողոցներով։ «Փաստինֆո» գործակալությունն այս տարեսկզբից իր ուշադրության կենտրոնում է պահելու լեզվի պետական տեսչության գործունեությունը:

Языковая инспекция Армении довела до суда дело нарушителя “буквы закона” 01/08/2013   19:58  |  Административное право
Государственная языковая инспекция Министерства образования и науки РА обратилась в Административный суд с требованием о привлечении к административной ответственности частного предпринимателя Лусине Нагапетян в соответствии с ч. 1 статьи 189 прим закона РА "Об административных правонарушениях".
Ведение делопроизводства не на армянском языке, а также оформление не на государственном языке вывесок, флагов, марок, печатей, почтовых международных записок и реклам, нарушение общепринятых требований по рекламе, согласно части первой вышеупомянутого кодекса, чревато назначением штрафа в отношении граждан в размере от 200-кратной до 250-кратной минимальной зарплаты, а в отношении должностных лиц – в размере от 250-кратной до 300-кратной минимальной зарплаты.
Как сообщила начальник отдела административных правонарушений языковой инспекции Лилит Арутюнян, в данном случае административным правонарушением считается то, что надписи на вывеске салона-красоты “Арминка” лишь на иностранном языке или написаны неармянскими буквами.
Выясняется, что государственная языковая инспекция творит иногда добро, например, следит за тем, чтобы частные предприниматели, компании и другие организации не нарушали требований закона РА “О языке”. Однако, неизвестно почему языковая инспекция, бессильная перед “сильными мира сего”, всю свою мощь обрушила на слабых частных предпринимателей и субъектов малого предпринимательства.
В этом можно легко убедиться, прогуливаясь по улицам Еревана. Информационно-аналитический портал “Фактинфо” будет внимательно следить в этом году за деятельностью языковой инспекции.