Ավագ հրաձիգը դատապարտվել է փամփուշտ պահելու համար 01/07/2013   20:15  |  Քրեական խրոնիկոն
Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավճռով ՀՀ ՊՆ N զորամասի ավագ հրաձիգ Վահե Գասպարյանը դատապարտվել է ռազմամթերք հանդիսացող փամփուշտ ապօրինի պահելու համար:
Դատարանը մասնավորապես հիմնավորված է համարել պայմանագրային զինծառայող, հրաձիգ Գասպարյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով առաջադրված մեղադրանքը, ըստ որի վերջինս Ալավերդի քաղաքի իր բնակարանում ապօրինի կերպով պահել էր 3 հատ 5.45 մմ տրամաչափի, գործարանային արտադրության, ռազմամթերք հանդիսացող ինքնաձիգի փամփուշտներ, որոնք հայտնաբերվել և առգրավվել են ՀՀ ոստիկանության ԼՄ վարչության Թումանյանի բաժնի աշխատակիցների կողմից` 25.09.2012թ-ին կատարված խուզարկության ընթացքում։
Դատավճռով պայմանագրային զինծառայողը դատապարտվել է կալանքի մեկ ամիս ժամանակով, որը պետք է կրի ՀՀ ՊՆ Իջևանի ռազմական ոստիկանության մեկուսարանում:
Նրա նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված ստորագրությունը չհեռանալու մասին մնացել է անփոփոխ մինչև դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը: Դատավճիռը կարող է բողոքարկվել ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան դատավճռի հրապարակման օրվանից մեկամսյա ժամկետում, որը լրանում է հունվարի 18-ին:

Старший стрелок был осужден за незаконное хранение боеприпасов 01/07/2013 21:27 | Криминальная хроника
По приговору суда общей юрисдикции Лорийской области старший стрелок N-ской воинской части Минобороны РА Ваге Гаспарян был осужден за незаконное хранение патронов, являющихся боеприпасом.
Суд посчитал обоснованным обвинение, предъявленное стрелку Гаспаряну, в соответствии с ч.1 ст.235 УК РА, согласно которому последний в своей квартире, находящейся в городе Алаверди, незаконно хранил 3 патрона автомата заводского производства калибра 5.45мм., являющихся боеприпасом, которые в ходе проведения обыска были обнаружены и изъяты сотрудниками отдела Туманяна Управления ЛО полиции РА 25.09.201.
Согласно приговору военнослужащий-контрактник был осужден на месяц лишения свободы. Наказание он будет нести в изоляторе военной полиции МО РА.
Избранная в отношении него мера пресечения – подписка о невыезде - осталась неизменной до вступления приговора в законную силу. Приговор может быть обжалован в Апелляционном уголовном суде РА с момента оглашения вердикта в течение месяца, срок которого истекает 18 января.