Տեղաբաշխման հանձնաժողովը չի կատարել դատական ակտերը 01/05/2013   16:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Բազմաթիվ դեպքերում դատարանների կողմից նշանակված պատիժները օրենքով սահմանված կարգով չեն կատարվել: Ինչպես պարզվել է ՀՀ դատախազության կողմից կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում, խախտումներ են արձանագրվել պատիժները կատարելու համար ուղղիչ հիմնարկի տեսակը որոշելու, ինչպես նաև ուղղիչ հիմնարկի տեսակը փոփոխելու գործընթացներում:
Այսպես, տեղաբաշխման հանձնաժողովը բազմաթիվ դեպքերում առանց ուղղիչ հիմնարկի տեսակը որոշելու, դատապարտյալի դիմումի հիման վրա փոխել է ուղղիչ հիմնարկի տեսակը դեպի մեկուսացվածության առավել բարձր աստիճանի ուղղիչ հիմնարկ: Տեղաբաշխման հանձնաժողովի կողմից չի կատարվել օրենսդրության պահանջը և օրինական ուժի մեջ մտած համապատասխան դատական ակտը, ինչպես նաև թույլ է տրվել տրամաբանական սխալ՝ ուղղիչ հիմնարկի տեսակը կարելի է փոխել, եթե այն որոշված է:
Այսպես, խուլիգանության և դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու համար 5 տարվա ազատազրկման դատապարտված, «Սևան» ՔԿՀ-ում պատիժ կրող Հայկազ Ավագյանն իր դիմումի համաձայն տեղափոխվել է «Սևան» կիսափակ ուղղիչ հիմնարկ այն դեպքում, որ նա որպես առաջին անգամ ծանր հանցագործության համար դատապարտված անձ պետք է պատիժը կրեր կիսաբաց ուղղիչ հիմնարկում:
Նման կարգով առանց ուղղիչ հիմնարկի տեսակը որոշելու, մեկուսացվածության առավել բարձր աստիճանի՝ կիսափակ, ուղղիչ հիմնարկ են տեղափոխվել «Սևան» ՔԿՀ-ում պատիժ կրող Սամվել Աղաջանյանը, Կարեն Բադալովը, Սևակ Բաղդասարյանը, Նորայր Գինովյանը, Վարդան Գալստյանը, Աչամայիս Ինանցը, Վարդան Եսայանը, Գագիկ Կոջամանյանը, Արայիկ Հովակիմյանը, Մարտիկ Հակոբյանը, Արսեն Մարգարյանը:
Իսկ «Էրեբունի» ՔԿՀ-ում պատիժ կրող դատապարտյալներ Տիգրան Շարանյանը, Վարդան Վարդանյանը, Նշան Ղազարյանը, Արթուր Ղազարյանը տեղափոխվել են փակ տեսակի «Նուբարաշեն» ուղղիչ հիմնարկ: Նույն հիմնարկ են տեղափոխվել նաև «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պատիժը կրող Արթուր Խանոյանը, Վահե Սաֆարյանը, Ստեփան Ստեփանյանը:

Распределительная комиссия не обеспечила исполнения судебных актов 01/05/2013 17:21 | Актуальная тема
Было зарегистрировано множество случаев, когда наказание, назначенное судом, в порядке, установленном законом, не было приведено в исполнение. В результате исследований, проведенных прокуратурой РА, нарушения были зафиксированы в процессе определения типа исправительного учреждения, а также изменения его.
Таким образом, распределительная комиссия в многочисленных случаях без определения типа исправительного учреждения, на основании заявления осужденного изменила тип исправительного учреждения на исправительное учреждение с более высокой степенью изоляции. Распределительная комиссия не выполнила требование законодательства и не исполнила соответствующий судебный акт, вступивший в законную силу, а также было допущена логическая ошибка: тип исправительного учреждения можно изменить, если он определен.
Так, заключенный УИУ “Севан” Айказ Авагян, осужденный за хулиганство и умышленное причинение вреда здоровья на 5 лет лишения свободы, на основании собственного заявления был переведен в полузакрытый тип исправительного учреждения “Севан”, в том случае, когда он как лицо, осужденное впервые за тяжкое преступление, должен был отбывать наказание в полуоткрытом исправительном учреждении.
Таким образом без определения типа исправительного учреждения в исправительные учреждения полузакрытого типа с более высокой степенью изоляции были переведены Самвел Агаджанян, Карен Бадалов, Севак Багдасарян, Норайр Гиновян, Вардан Галстян, Ачамаис Инанц, Вардан Есаян, Гагик Коджаманян, Араик Овакимян, Мартик Акопян, Арсен Маргарян, отбывающие срок наказания в УИУ “Севан”.
А отбывающие наказание в УИУ “Эребуни” заключенные Тигран Шаранян, Вардан Варданян, Ншан Казарян, Артур Казарян были переведены в исправительное учреждение закрытого типа “Нубарашен”. В это же учреждение были также переведены заключенные Артур Ханоян, Ваге Сафарян, Степан Степанян.