Դելիում 14 ժամը մեկ տեղի է ունենում մեկ բռանաբարություն 01/05/2013   13:46  |  Միջազգային լրահոս
Դելիի իշխանությունները քայլեր են ձեռնարկում իրենց քաղաքը կանանց համար անվտանգ դարձնելու ուղղությամբ: Այդպիսի կանխարգելիչ միջոցառումների անհրաժեշտությունն առավել սուր դրվեց այն բանից հետո, երբ մի խումբ հանցագործների կողմից վերջերս բռնաբարված ուսանողուհին մահացավ:
Քաղաքային իշխանություններն, օրինակ, առաջարկում են, որպեսզի քաղաքում սահմանվի գիշերային պարեկության ժամ, ստուգվեն բոլոր հանրային տրանսպորտի միջոցների վարորդներն ու նրանց օգնականները, արգելվի ավտոբուսների պատուհանների մգեցումը կամ դրանք վարագույրով ծածկելը:
Իսկ Հնդկաստանի կառավարության որոշմամբ, Գերագույն դատարանի նախկին դատավորի ղեկավարությամբ ստեղծվել է մի հատուկ կոմիտե, որը պետք է զբաղվի սեռական բռնությունների դեմ պայքարի մասին երկրի օրենսդրության բարեփոխման խնդրով:
Բացի այդ, երկրի ՆԳ նախարար Սուշիլ Կումարի Շինդեն հայտարարել է, որ Դելիի 166 ոստիկանական բաժիններից յուրաքանչյուրում այսուհետ պետք է հերթապահեն կին ոստիկաններ: Ոստիկանները խոստովանում են, որ բռնության ենթարկված կանանց առաջին օգնություն կազմակերպելու հարցում տղամարդ ծառայողները հաճախ «դժվարություններ» են ունենում:
Բացի այդ, Դելիում բացվել է հատուկ կանանց օգնություն ցուցաբերելու համար նախատեսված թեժ գիծ, որի միջոցով վտանգավոր իրավիճակում հայտնված կանայք կարող են կապ հաստատել քաղաքի ոստիկանական բաժանմունքների հետ:
Այս միջոցառումները, սակայն, բոլորին չէ, որ բավարար են թվում: Շատերը գտնում են, որ մինչ այժմ կանայք Հնդկաստանում համարվում են երկրորդ կարգի մարդիկ, և նրանց պաշտպանությունը պահանջում է շատ ավելի խորքային փոփոխություններ, որոնք առնչվում են հասարակական հարաբերություններին և մշակույթին: Հարցի նկատմամբ այսպիսի մոտեցման կողմնակիցները գտնում են, որ խնդիրը պետք է իրականացվի համապատասխան օրենսդրության և իրավական դաշտի ձևավորման միջոցով:
Այսօր, ըստ պաշտոնական տեղեկատվության, յուրաքանչյուր 14 ժամը մեկ Դելիում գրանցվում է բռնաբարության դեպք:
Հիշեցնենք, որ այս թեմայի արծարծման համար պատճառ հանդիսացավ օրեր առաջ քաղաքային հասարակական տրանսպորտում հինգ տղամարդկանց կողմից մի ուսանողուհու բռնաբարության փաստը, որի հետևանքով բռնության զոհը մահացավ:
Հանցագործության մեջ մեղադրվողների պաշտպանությունից Հնդկաստանի փաստաբանների կոլեգիան հրաժարվել է: Նրանց կպաշտպանի դատարանի կողմից նշանակված փաստաբանը: Այս գործի ծավալն արդեն գերազանցել է հազար էջը: Այստեղ զետեղված են նաև բռնաբարության զոհ դարձած աղջկա ցուցմունքները, որոնք նա հասցրել է տալ մահից առաջ:

По официальным данным, в Дели каждые 14 часов происходит изнасилование 01/05/2013   13:58  |  Международные новости
После гибели девушки в результате изнасилования чиновники в Дели объявили о введении ряда мер, призванных сделать город безопаснее для женщин. Среди прочего предлагается организовать ночное патрулирование улиц, проверку водителей автобусов и их помощников, запрет на автобусы с затемненными стеклами или шторками.
Индийское правительство также создало специальный комитет, который возглавил бывший судья Верховного суда страны. Он займется разработкой поправок в закон о борьбе с сексуальным насилием.
Министр внутренних дел Индии Сушил Кумар Шинде накануне объявил о том, что на каждом из 166 полицейских участков в Дели будут круглосуточно дежурить сотрудницы полиции. В настоящий момент во многих отделениях не работает ни одной женщины, и, как признают полицейские чиновники, полицейским-мужчинам подчас "трудно" оказать помощь ставшим жертвами насилия жительницам города.
В городе также появилась телефонная линия помощи для женщин, попавших в беду, которая может связать их с полицейскими участками по всему городу.
Однако многие протестующие не удовлетворены предложенными мерами и полагают, что женщины в Индии до сих пор рассматриваются как люди второго сорта и для того, чтобы их защитить, требуются глубокие перемены в культуре и общественных отношениях, подкрепленные законодательно.
В настоящее время по официальным данным, в Дели каждые 14 часов происходит изнасилование. Женщины по всей стране признаются, что часто подвергаются сексуальному насилию и домогательствам.
Напомним, что причиной массовых волнений стало групповое изнасилование студентки-медика. Накануне были предъявлены обвинения пятерым мужчинам, подозреваемым в похищении, групповом изнасиловании и убийстве студентки-медика.
Коллегия адвокатов Индии заявила, что ни один из ее членов не хочет защищать подозреваемых, поэтому суд, как ожидается, сам назначит обвиняемым защитника. Объем дела уже превышает тысячу страниц, которые содержат показания девушки, взятые у нее при жизни. В прошлые выходные она умерла от полученных травм в больнице в Сингапуре.
Судить их планируется в кратчайшие сроки в специально организованном для этого суде. Процесс начнется в субботу, 5 января. В случае вынесения обвинительного приговора подозреваемым грозит смертная казнь.