Դանակահարություն, ծեծկռտուքներ և ողբերգական պատահարներ 01/04/2013   00:44  |  Քրեական խրոնիկոն
Հանցագործությունը մարդկությանն ուղեկցել է առնվազն Կայենի ժամանակներից սկսած, և անկախ Ամանորին թերևս բոլորիս դրական սպասումներից, տարվա հենց առաջին օրը չհաջողվեց խուսափել արյունահեղությունից:
ՀՀ ոստիկանության տեղեկացմամբ, հունվարի 1-ին` ժամը 09:20-ին, «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնից ոստիկանության Շենգավիթի բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ մարմնական վնասվածքներով իրենց մոտ բուժօգնության է դիմել 1957 թ. ծնված Հուսիկ Ս.-ն՝ հայտարարելով, որ ինքն է իրեն վնասել՝ նյարդերը հանգստացնելու նպատակով: Ոստիկանները, սակայն, պարզել են, որ նույն օրը` ժամը 08:00-ին, տանը, վիճաբանության ժամանակ Հուսիկ Ս.-ին խոհանոցային դանակով հարվածել և վնասվածքները պատճառել է եղբորորդին` 1982 թ. ծնված Ավետիս Ս.-ն, ով ժամը 12.00-ին ներկայացել է բաժին: Հանցագործության գործիք դանակն առգրավված է: Հանգամանքները պարզվում են: Կատարվում է նախաքննություն:
Մեկ այլ դեպքում նույնպես տուժողը փորձել է թաքցնել իրականությունը` իր հետ կատարվածը ներկայացնելով ավտովթարի հետևանք, սակայն ոստիկանները կարճ ժամանակում պարզել են իրողությունը: Հունվարի 1-ին` ժամը 04:00-ին, թիվ 3 կլինիկական հիվանդանոցից ճանապարհային ոստիկանության հերթապահ մաս հաղորդում է ստացվել, որ այտոսկրաակնակապիճային կոտրվածքով իրենց մոտ բուժօգնության է տեղափոխվել 1989 թ. ծնված Միքայել Մ.-ն, իսկ գանգուղեղային տրավմայով, դաստակի կտրած վերքով և ականջի վնասվածքներով՝ 1990 թ. ծնված Ռուբեն Ս.-ն: Ըստ Միքայել Մ.-ի հայտարարության, վնասվածքներն ստացել են նույն օրը Կոմիտասի պողոտայի մոտակայքում, ավտովթարի հետևանքով: Ոստիկանության ծառայողների ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական և քննչական միջոցառումների շնորհիվ պարզվել է, որ նշված անձինք մարմնական վնասվածքները ստացել են ոչ թե ավտովթարի հետևանքով, այլ նույն օրը` ժամը 02:30-ին, Իսահակյան փողոցում գտնվող ակումբներից մեկում տեղի ունեցած ծեծկռտուքի ժամանակ: Հանգամանքները պարզվում են, կատարվում է քննություն:
Հունվարի 2-ին` ժամը 17:35-ին ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության օպերատիվ կառավարման կենտրոն է զանգահարել մի քաղաքացի և հայտնել, որ Դավիթ-Բեկի փողոցի խաչմերուկում վիճաբանություն է: Նույն օրը` ժամը 18.00-ին ‹‹Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ›› բժշկական կենտրոնից հաղորդում է ստացվել, որ ‹‹պոլիտրավմա›› ախտորոշմամբ իրենց մոտ բուժօգնության է դիմել 1958 թ. ծնված Ռոբերտ Ա.-ն և հայտնել, որ Ավետիսյան և Դավիթ-Բեկի փողոցների խաչմերուկում իրեն ծեծել են:  Հիվանդանոց մեկնած ոստիկաններին նա հաղորդում է տվել, որ ժամը 17:20-ին, նշված խաչմերուկում, ‹‹ԳԱԶ-3110›› մակնիշի ավտոմեքենայի վարորդի և երկու ուղևորների հետ երթևեկության առնչությամբ առաջացած վիճաբանության ժամանակ վերջիններս ձեռքերով և ոտքերով հարվածել են իրեն` մարմնի տարբեր մասերում պատճառելով վնասվածքներ: Ոստիկանները նույն օրը երեկոյան հայտնաբերել և բերման են ենթարկել Ռոբերտ Ա.-ին ծեծի ենթարկած անձանց: Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն: Կատարվում է հետաքննություն:
2013 թ. սկզբին, ցավոք, չհաջողվեց խուսափել նաև մահացու ելքով ճանապարհատրանսպորտային պատահարներից:
Հունվարի 2-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում, 1963 թ. ծնված Հովհաննես Խաչատրյանի վարած «ԲՄՎ 520» մակնիշի  ավտոմեքենան Հրազդան-Հանքավան ճանապարհի 5-րդ կմ-ին բախվել է հանդիպակաց ընթացող, 1984 թ. ծնված Ավետիք Փանոսյանի վարած «ԳԱԶ-2410» մակնիշի ավտոմեքենային: Վթարի հետևանքով Հովհաննես Խաչատրյանը, ուղևորներ, 1988 թ. ծնված Հայկ Խաչատրյանը, 1965 թ. ծնված Անահիտ Բրսոյանը, և Ավետիք Փանոսյանի ուղևորներ՝ 1958 թ. ծնված Հրաչիկ Փանոսյանն ու նույն թվականին ծնված Գեղանուշ Առաքելյանը, տեղում մահացել են, իսկ Ավետիք Փանոսյանը մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել է «Հրազդան›› բժշկական կենտրոն: Կատարվում է քննություն:
Հունվարի 2-ին, ժամը 15:30-ին, 1960 թ. ծնված Վալերի Մելքոնյանը «Ռենո›› մակնիշի տաքսի ավտոմեքենայով Բաբաջանյան փողոցում բախվել է «Ռենո›› մակնիշի մեկ այլ ավտոմեքենայի, որից հետո դուրս գալով երթևեկելի մասից, բախվել է ծառի: Պատահարի հետևանքով Վալերի Մելքոնյանը «Մալաթիա›› բժշկական կենտրոն տեղափոխվելու ճանապարհին մահացել է: Կատարվում է քննություն:

Начало года ознаменовалось поножовщиной, дракой и ДТП с трагическим исходом 01/05/2013   01:14  |  Криминальная хроника
Преступление известны человечеству еще со времен Каина и, несмотря на праздничный настрой, полный самых светлых ожиданий, в первый же день года не удалось избежать кровопролития.
По сообщениям полиции РА, первого января в районе 09.20 в отдел полиции Шенгавита поступило сообщение из медицинского центра “Эребуни” о том, что к ним с телесными повреждениями обратился Хусик М. 1957 года рождения, который рассказал, что сам себя поранил, мотивируя свой поступок тем, что таким образом пытался успокоить нервы. Однако полицейским удалось выяснить, что Хусик М. получил травмы дома в тот же день в районе 08.00 в результате потасовки. Племянник Хусик М. Аветис М. 1982 года рождения нанес ему удар кухонным ножом. Последний добровольно явился в полицию. Орудие преступления изъято. Обстоятельства происшествия уточняются. Ведется следствие.
Известен еще один случай, когда потерпевший пытался скрыть реальность, представив произошедшее с ним как следствие ДТП, однако, полицейским в кратчайшие сроки удалось выяснить, как все обстояло на самом деле. Первого января в районе 04.00 в дежурную часть дорожной полиции поступило сообщение из клинической больницы N3 о том, что с порезом в скуло-глазничной области к ним доставлен Микаэл М. 1989 года рождения, а также Рубен М. с черепно-мозговой травмой, порезами кисти и раной в области уха. Микаэл М. рассказал, что раны он получил в тот же день близ улицы Комитаса вследствие автоаварии. Благодаря оперативно-розыскным и следственным мероприятиям, предпринятым полицией, удалось выяснить, что пострадавшие получили травмы и телесные повреждения не вследствие ДТП, а во время потасовки, вспыхнувшей в районе 02.30 в одном из клубов на ул. Исаакяна. Обстоятельства уточняются. Ведется следствие.
Второго января в районе 17.35 в оперативный центр управления полиции г. Еревана позвонил неизвестный и сообщил, что на перекрестке улиц  Давида-Бека и Аветисяна разыгралась драка. В тот же день в районе 18.00 поступило сообщение из медицинского центра “Святой Григор Лусаворич” о том, что с диагнозом политравма к ним обратился за медицинской помощью Роберт А., который сообщил, что на перекрестке ул. Давида-Бека и Аветисяна его избили. Полицейским, прибывшим в медцентр, он рассказал, что в районе 17.20 в вышеуказанном месте в результате потасовки, завязавшейся с водителем и двумя пассажирами автомобиля “ГАЗ 3110”, последние стали избивать его руками и ногами, вследствие чего он получил телесные повреждения. Полицейские в тот же день вечером обнаружили и подвергли приводу лиц, избивших Роберта А. Назначена судебно-медицинская экспертиза. Ведется следствие.
К сожалению, начало нового года было омрачено и дорожно-транспортным происшествием со смертельным исходом.
Второго января в районе 12.30 автомобиль марки “BMW’, управляемый Ованесом Хачатряном 1963 года рождения, на пятом километре дороги Раздан-Анкаван столкнулся с выехавшем на встречную полосу автомобилем марки “Газ2410”, за рулем которого был Аветик Паносян 1984 года рождения. Вследствие автомобильной аварии Ованес Хачатрян, пассажиры Айк Хачатрян 1988 года рождения, Анаид Брсоян 1965 года рождения, а также пассажиры, находящиеся в машине Аветика Паносяна- Грачик Паносян 1958 года рождения и Гегануш Аракелян того же года рождения - скончались на месте. Аветик Паносян с телесными повреждениями доставлен в медицинский центр “Раздан”. Ведется следствие.
Второго января в районе 15.30 такси марки “Рено”, за рулем которого был Валерий Мелконян 1960 года рождения, столкнулся на улице Бабаджаняна с другой машиной марки “Рено”, съехал с проезжей части дороги и врезался в дерево. Валерий Мелконян скончался по дороге в медцентр. Ведется следствие.