Հաշվարկվել է շրջակա միջավայրին պատճառված վնասի չափը 12/30/2012 10:13 | Բնապահպանական իրավունք
Դեկտեմբերի 1-ին ‹‹Դինո Գոլդ Մայնինգ›› ընկերության Գեղանուշի պոչամբարի պոչատար խողովակաշարում տեղի ունեցած վթարի հետևանքով շրջակա միջավայրին պատճառվել է 2 մլն 4800 դրամի վնաս: Այս մասին տեղեկացրեցին ՀՀ բնապահպանության նախարարությունից:
Ոստիկանության բաժնում նախապատրաստվում են նյութեր, վթարի պատճառի և մեղավոր անձի կամ անձանց վերաբերյալ տեղեկություններ առայժմ չի հաղորդվում:
Հիշեցնենք, որ պոչատար խողովակաշարից արտահոսքի հետևանքով պոչերը (հեղուկանման թափոնները կամ ապարախյուսը) Իրան-Հայաստան միջպետական ճանապարհի քաղաքամերձ հատվածում լցվել են Ողջի անդրսահմանային գետի վտակ հանդիսացող Գեղանուշ գետ:

Подсчитан размер ущерба, причиненного окружающей среде 12/30/2012   14:28  |  Экологическое право
Вследствие аварии, произошедшей в хвостопроводе трубопровода геганушского хвостохранилища компании ‹‹Deno Gold Minig›› 1 декабря сего года, окружающей среде был нанесен ущерб на сумму в размере 2 млн.4800 тыс. драмов. Об этом сообщили в Министерстве экологии.
В отделе полиции готовятся материалы. Данные об аварии и виновниках происшествия пока не разглашаются.
Напомним, что вследствие утечки из трубопровода хвосты, (жидкостноподобные отходы промышленности или токсичное месиво) вылились в выполняющую функцию слива реку Гегануш трансграничной реки Вохдж. Случилось это в пригородной зоне межгосударственной дороги Иран-Армения.