Կոլեգիայի նիստ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում 12/29/2012 12:04 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում դեկտեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել նախարարին կից կոլեգիայի նիստ, որի ընթացքում ամփոփվել են 2012թ. մարտական և զորահավաքային պատրաստության, զորքերի ու շտաբերի օպերատիվ և մարտական պատրաստության արդյունքներն ու նախանշվել 2013թ. ուսումնական տարվա խնդիրները:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր խոսքում անդրադարձել է անցնող տարում սահմանագծի շարունակական ամրապնդման, մարտական հերթապահության կատարելագործմանն ուղղված քայլերին, 2012թ. գարնանային և աշնանային զորակոչերի ընթացքում գրանցած առաջընթացին: Անցնող տարվա կարևոր միջոցառումների թվում առանձնացվել են ՀՀ տարածքում անցկացված երեք խոշոր զորավարժությունները` ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժության հուլիս ամսին անցկացված ռազմաքաղաքական փուլը, սեպտեմբեր ամսին անցկացված ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի կիրառմամբ «Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությունը, հոկտեմբեր ամսին ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների` զինված ուժերի կիրառման փուլը և դրա շրջանակներում անցկացված մարտավարական զորավարժությունները: Հրամանատարաշտաբային զորավարժության ռազմաքաղաքական փուլը հատկապես կարևորվել է համաժողովրդական բանակ գաղափարի ձևավորման առումով: Այդ զորավարժությանը մասնակցել են պետական բոլոր կառույցները և գերատեսչությունները: Նախարարը կարևորել է նաև զորքերի մարտական պատրաստության բարձրացմանն ուղղված մեթոդական պարապմունքները, հավաքները: Բոլոր այս միջոցառումներն անցկացվել են բարձր մակարդակով և մեծ դեր են կատարել գործնական ունակությունների ու հմտությունների կատարելագործման առումով:
Հաշվետու զեկույցներով հանդես են եկել ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալներ, ՀՀ զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանը, մի շարք վարչությունների պետեր:
Տարվա ընթացքում մարտական պատրաստությամբ, կարգապահությամբ, ինչպես նաև հայրենիքի սահմանների պաշտպանության գործում աչքի ընկած լավագույն զորամասերին Սեյրան Օհանյանը կոլեգիայի նիստի ավարտին պարգևատրել է պատվո դրոշներով: Մի շարք զորամասերի հրամանատարներ և զինծառայողներ ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով արժանացել են գերատեսչական մեդալների, պատվոգրերի և արժեքավոր նվերների:

Состоялось заседание коллегии в Минобороны РА 12/29/2012   15:27  |  Лента новостей
28 декабря состоялось заседание коллегии Министерства обороны РА, в ходе которого были подведены итоги результатов боевой, оперативной  и мобилизационной подготовки войск и штабов, а также обозначены проблемы на 2013г.
Как сообщают в Управлении информации и по связям с общественностью Минобороны РА,  министр Сейран Оганян наметил шаги, направленные на дальнейшее укрепление линии границы и усовершенствования боевого дежурства.В числе важнейших мероприятий были выделены три крупных учения: стратегический этап  командно-штабных учений, проведенных в июле, учения “Взаимодействие-2012” коллективных сил быстрого реагирования ОДКБ, которые прошли в сентябре и в ранках которых были проведены тактические учения. Глава военного ведомства высоко оценил роль стратегических командо-штабных учений в деле формирования национальной армии. В учении приняли участие все государственные структуры и ведомства. Министр придал особое значение  также методическим тренировкам и сборам, направленным на повышение боевой подготовки войск.Все эти мероприятия были проведены на высшем уровне и сыграли огромную роль в плане совершенствования умений и практических навыков.
С отчетным докладом выступили начальник Главного штаба ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров, заместитель Главного штаба ВС РА, военный прокурор  Геворг Костанян и начальники ряда управлений.
Министр Сейран Оганян наградил почетным знаменем лучшие войсковые части, отличившиеся при защите государственной границы,а также своей боевой подготовкой. Командиры ряда войсковых частей и военнослужащие удостоились ведомственных медалей, почетных грамот и ценных подарков.