Արտակ Զեյնալյան. «Ա1+»-ի նպատակը իրավունքի խախտման փաստի հաստատումն է 12/28/2012 12:13 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում «Ա1+» հեռուստաընկերության հիմնադիր «Մելտեքս» ՍՊԸ ներկայացուցիչներ Արա Ղազարյանը և Արտակ Զեյնալյանն արդեն ներկայացրել են հիմնական գանգատը «Ա1+»-ն ընդդեմ ՀՀ-ի գործով: Ավելի վաղ հեռուստաընկերության ներկայացուցիչները ներկայացրել էին Հայաստանի Հեռուստատեսության ու ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի գործողությունների ու որոշումների իրավաչափությունը վիճարկող նախնական գանգատը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Արտակ Զեյնալյանը, գանգատում բարձրացվել է խոսքի ազատության իրավունքը երաշխավորող Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի խախտման հարցը: Մասնավորապես, հեռուստաընկերությունը վիճարկում է 2010 թ դեկտեմբերի 16-ի հեռուստառադիոհեռարձակման հաճախություններ տրամադրելու համար անցկացված մրցույթի օրինականությունն ու արդարությունը՝ այդ մրցույթում, որում հեռուստաընկերության մրցակիցն էր «Armnews» հեռուստաընկերությունը, հերթական անգամ մերժվեց «Ա1+»-ի դիմումը:
«Ա1+»-ի ներկայացուցիչները բարձրացնում են նաև հանձնաժողովային կարգով հաղթողին որոշելու իրավաչափության հարցը՝ կիրառվող չափանիշներն, ըստ կողմի, հանգեցնում են հեռուստաընկերությունների, լրատվական դաշտի կոմերցիալիզացիայի և չեն ապահովում բազմակարծությունը: Ա.Զեյնալյանն ընդգծեց, որ այս կոնցեպցիան առկա է նաև միջազգային փաստաթղթերում: Մասնավորապես, 2010թ. ընդունված իր թ. 1837 բանաձևում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը գտել է, որ իսկական բազմակարծիք մեդիամիջավայրի առկայությունը էական պայման է ժողովրդավարական զարգացումների համար: ԵԽԽՎ-ի գնահատմամբ, հեռուստակապուղիների լիցենզավորման հիշյալ մրցույթը չի հանգեցրել ավելի բազմակարծիք միջավայրի ձևավորմանը և մրցույթի արդյունքներն այդ առումով չեն համապատասխանում Վեհաժողովի պահանջներին: ԵԽԽՎ-ն նաև իշխանություններին կոչ է արել կատարել փոփոխություններ, ներմուծել իրավական պարտավորություն, ըստ որի լիցենզավորման վերաբերյալ որոշումները կընդունվեն՝ ապահովելով մեդիամիջավայրում բազմակարծության և բազմազանության բարձրացումը:
Ա.Զեյնալյանն ընդգծեց, որ ՄԻԵԴ-ում գործը շահելու նպատակը ամենևին էլ փոխհատուցում ստանալը չէ, այլ խոսքի ազատության իրավունքի խախտման փաստի հաստատումն է, «որպեսզի մենք հնարավորություն ունենանք վերաբացելու այն դատական գործերը, որոնցով սպառել ենք դատական պաշտպանության միջոցները Հայաստանում, նպատակը գործի վերաբացումն է և ի վերջո ՀՌԱՀ-ի վերոհիշյալ որոշման անվավեր ճանաչումն է»:
«Ա1+»-ը դիմել էր նաև ՀՀ սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով այն օրենքը, որը կիրառել էր Վճռաբեկ դատարանը ՍԴ որոշման հիման վրա դատական գործը վերաբացելու պահանջի վերաբերյալ: ՍԴ-ն արձանագրել էր, որ արդեն իր դիրքորոշումն այդ հարցի վերաբերյալ արտահայտել է և որ «իրավակիրառական պրակտիկան զարգանում է հակառակ ուղղությամբ»:
«Ա1+»-ի ներկայացուցիչն ընդգծեց, որ Վճռաբեկ դատարանը չի կատարում ՍԴ որոշումները, մասնավորապես, ՄԻԵԴ վճռի կատարման վերաբերյալ որոշումը: «Չի կատարվել ՄԻԵԴ վճիռը, որով ճանաչվեց «Մելտեքս» ՍՊԸ-ի Եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածով երաշխավորված խոսքի ազատության իրավունքի խախտումը, դատական գործը չի վերաբացվել, չեն կատարվել ՍԴ որոշումները, որոնք վերաբերում էին ՄԻԵԴ վճռի կատարմանը: Պետությունը թեև հասել է այն բանին, որ ԵԽ նախարարների կոմիտեի «վերահսկողության ցուցակից» հանել են որպես կատարված գործ, բայց մենք ունենք ՍԴ որոշում, որը կատարված չէ»,- ասաց Արտակ Զեյնալյանը:

Артак Зейналян: “Цель “А1+”– подтвердить, что имел место факт нарушения права на свободу слова” 12/28/2012   13:31  |  Актуальная тема
Представители в Европейском суде по правам человека учредителя телекомпании “А1+” ООО “Мелтекс” Ара Казарян и Артак Зейналян уже представили свою основную жалобу по делу “А1+” против Республики Армения. Ранее представители телекомпании подали предварительную жалобу, согласно которой оспаривали правомерность действий и решений Национальной комиссии по телевидению и радио Армении.
Как в беседе с корреспондентом “Фактинфо” сообщил Артак Зейналян, речь идет о нарушении права на свободу слова в соответствии со статьей 10 Европейской конвенции по правам человека. В частности, телекомпания оспаривает законность и справедливость проведенного 16 декабря 2010г. конкурса на предоставление частоты телерадиовещания, на котором соперником телекомпании был телеканал «Armnews», и в очередной раз в заявлении было отказано “А1+”-у.
Представители “А1+” также поднимают вопрос правомерности выбора победителя на основании решения Комиссии. По их мнению, применяемые стандарты приводят к коммерциализации телекомпаний и информационного поля и не способствуют обеспечению плюрализма в СМИ. А. Зейналян подчеркнул, что эта концепция наличествует и в международных документах. В частности, Парламентская Ассамблея Совета Европы в принятой ею резолюции N1837 говорится, что наличие настоящего плюрализма медиасреды является важным условием для развития демократических институтов. По оценке ПАСЕ, упомянутый конкурс лицензирования телеканалов не способствовал формированию плюралистической среды, и, исходя из этого, результаты конкурса не соответствуют требованиям Ассамблеи.ПАСЕ также призвала власти провести реформы, ввести правовое обязательство, согласно которому решения, касающиеся лицензирования, будут приняты на основании обеспечения роста плюрализма и многообразия медиасреды.
А. Зейналян отметил, что цель выиграть это дело в ЕСПЧ вовсе не заключается в том, чтобы взыскать компенсацию, а подтвердить, что факт нарушения права на свободу слова, имел место быть, дабы мы имели возможность пересмотреть те судебные дела, по которым исчерпаны все средства осуществления судебной защиты в Армении. Этим самым мы хотим добиться пересмотра дела и признания решения НКТР недействительным.
“А1+” также обратился в Конституционный суд Армении,чтобы оспорить тот закон, который применил Кассационный суд и с требованием пересмотреть дело. КС констатировал, что уже выразил свою позицию по данному вопросу и что”юридическая прикладная практика развивается в обратном направлении”.
Представитель “А1+” подчеркнул, что Кассационный суд не исполянет постановление Конституционного суда, в частности, речь идет о постановлении, касающемся приведения в исполнение решения Европейского суда по правам человека. “Не исполнил решение ЕСПЧ, согласно которому было признано нарушение свободы слова ООО “Мелтекс”, судебное дело не было пересмотрено, не были приведены в исполненеие решения Конституционного суда, которые касаются исполнения решения ЕСПЧ. Несмотря на то, что государство дошло до того, что убрало дело со “списка контроля” Комитета министров СЕ, мотивируя это тем, что дело уже закрыто, однако у нас есть решение КС, которое еще не приведено в исполнение”,-заявил Артак Зейналян.