Զորակոչից խուսափածները կարող են ազատվել քրեական պատասխանատվությունից 12/25/2012   13:32  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Դեկտեմբերի 22-ից ուժի մեջ է մտել «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքում կատարված փոփոխությունը:
Ըստ այդմ, «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» օրենքի գործողությունը տարածվում է 1992 թ.-ի աշնանային զորակոչից մինչև 2012թ.-ի նոյեմբերի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում «Զինապարտության մասին» օրենքի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից խուսափած ու 27 տարին լրացած ՀՀ քաղաքացիների վրա:
2004թ.-ի մարտի 1-ից գործող այս օրենքը հնարավորություն է ընձեռում զինծառայությունից խուսափած քաղաքացիներին օրենքով սահմանված որոշակի գումար վճարելու դիմաց ազատվել քրեական պատասխանատվությունից և հաշվառվել պահեստազորում:
18-ից մինչև 27 տարեկան բոլոր զորահավաքներից խուսափելու համար վճարի առավելագույն գումարը կազմում է 1 մլն 800 հազար դրամ` յուրաքանչյուր զորակոչի համար 100 հազար դրամ հաշվարկով:
Օրենքը տարբերակված մոտեցում է սահմանում առանձին կատեգորիաների համար: Մասնավորապես, եթե սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացին հետագայում ձեռք է բերել պարտադիր զինծառայությունից ազատվելու, ինչպես նաև ուսումը շարունակելու, կամ առողջական վիճակի պատճառով տարկետման իրավունք ստանալու հիմքեր:
Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացին դիմում է ներկայացնում այն զինվորական կոմիսարիատ, որտեղ նա հաշվառված է` դիմումին կից ներկայացնելով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ տարկետման իրավունք ստանալու հիմքերը:
Օտարերկրյա պետություններում գտնվող պարտադիր զինծառայություն չանցած քաղաքացին դիմումը կարող է ներկայացնել օտարերկրյա պետությունում ՀՀ դիվանագիտական ծառայության, հյուպատոսական հիմնարկի կամ լիազորված անձի միջոցով:

Уклонившиеся от призыва могут освободиться от уголовной ответственности 12/25/2012   14:24  |  Информационная платформа
22 декабря вступило в силу изменение, внесенное в закон “О гражданах, не прошедших обязательную воинскую службу в нарушение установленного порядка”.
В соответствии с этим, действие закона “О гражданах, не прошедших обязательную воинскую службу в нарушение установленного порядка”, распространяется на граждан Армении, достигших 27 лет, и уклонистов от призыва обязательной воинской службы, нарушивших закон “О призыве”, начиная с осеннего призыва 1992-го года до 1 ноября 2012г.
Действующий с 1 марта 2004 года закон предоставляет возможность гражданам, уклонившимся от воинской службы, согласно установленному закону, внести определенную сумму и освободиться от уголовного преследования. Уклонист в этом случае будет зачислен в запас.
Максимальный размер штрафа за уклонение от всех призывов для лиц от 18 до 27 лет составляет 1млн. 800 тыс. драмов. 100.000 драмов за каждый призыв.
Закон предусматривает дифференциальный подход для отдельных категорий. В частности, для граждан, не прошедших обязательную воинскую службу в нарушение установленного порядка, в случае, если у них достаточно оснований для получения права отсрочки от призыва на военную службу, а также для продолжения учебы или ввиду состояния здоровья.
Гражданин, не прошедший обязательную воинскую службу, представляет заявление в военный комиссариат, где он стоит на учете, представив вместе с заявлением основание для получения отсрочки или освобождения от обязательной воинской службы.
Не прошедший обязательную воинскую службу гражданин, находящийся за рубежом, может представить это заявление посредством дипломатических и консульских представительств, либо лица, наделенного полномочиями.