Ամանորի եվ Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ Նախագահը ընդունելության է հրավիրել ԶԼՄ ներկայացուցիչներին 12/25/2012   15:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Նախագահի նստավայրում ընդունելության է հրավիրել զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներին:
Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է լրագրողներին գալիք տոների կապակցությամբ, մաղթել առողջություն, հաջողություններ և նաև, որ 2013 թվականին նրանց բարդ, բայց նաև հետաքրքիր ու ստեղծագործական աշխատանքը ծառայի մեր ժողովրդի և հասարակության առաջընթացին:
«Հարգելի´ լրագրողներ և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ,
անցնող տարում մենք ձեզ հետ միասին շարունակեցինք մեր ջանքերը երկրում խոսքի ազատության ու ժողովրդավարության ամրապնդման ուղղությամբ: Ես շնորհակալություն եմ հայտնում ձեզ ողջ տարվա ընթացքում և հատկապես խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ձեր որակյալ աշխատանքի համար: Ես չեմ հիշում անկախ Հայաստանի պատմության մեջ որևէ ընտրություն, երբ մասնակիցների համար լրատվության այդչափ հասանելիություն եղած լիներ, ինչպես նախորդ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ: Մի բան էլ եմ արձանագրել. մեր լրագրողներից շատերն արդեն լրջորեն տիրապետում են քաղաքական գործընթացները լուսաբանելիս սեփական դիրքորոշումները մի կողմ դնելու կարողություններին: Սա արդեն պրոֆեսիոնալիզմն է, ինչն իրոք նկատելի է: Այն, ինչին մենք միասին հասել ենք, և ինչն այդպես տեսանելիորեն դրսևորվեց նախորդ ընտրությունների ժամանակ, իրոք, լուրջ ձեռբերում է, որից հետընթաց մենք ուղղակի իրավունք չունենք թույլ տալու: Ճիշտ հակառակը՝ պիտի շարունակենք առաջ գնալ:
Անշուշտ, ոմանց համար եղածը դեռ տեսանելի չէ, իսկ ոմանք էլ պարզապես չեն ցանկանում տեսնել: Բայց սա գործընթաց է, որը մենք ձեզ հետ միասին անշեղորեն շարունակելու ենք: Գնում ենք և գնալու ենք Հայաստանի համար միակ ընդունելի ճանապարհով:
Իհարկե խնդիրներ դեռ շատ կան, բայց կան մեր նպատակներին հասնելու երկու ամենակարևոր գործոնները` հասարակական պահանջը` մի կողմից և իշխանությունների քաղաքական կամքը` մյուս կողմից: Այսպիսով, մենք դաշնակիցներ ենք և միասին իրականացնում ենք առաքելություն, որի արդյունքներով պայմանավորված է ոչ միայն մեր երկրի ներկան, այլև` տեսանելի ապագան:
Մենք ապրում ենք մի ժամանակաշրջանում, երբ արագորեն զարգանում են տեղեկատվության նոր միջոցները, սոցիալական ցանցերը, որոնք սկսում են մրցել ավանդական մամուլի և հեռուստատեսության հետ: Միաժամանակ, բոլորը գործում են կողք-կողքի: Ավել կամ նվազ չափով` բոլորն էլ անելիք և ասելիք ունեն: Մեր պարտքն է աջակցել բոլորին:
Պետական կառույցների հասարակական հսկողությունը, նրանց գործունեության թափանցիկության ապահովումը կախված է նաև լրատվամիջոցների արդյունավետության աստիճանից: Այդ աստիճանի բարձրացումը միայն մեր կամքով կամ միայն ձեր լավ աշխատանքով չի լինելու: Լինելու է մեր և ձեր ջանքերի համադրմամբ:
Նոր` 2013 թվականը շատ հարցերում վճռորոշ է լինելու մեր հասարակության համար: Այն, ինչ լուսաբանելու տեսանկյունից ձեռք ենք բերել նախորդ ընտրություններում, փետրվարյան ընտրությունների համար պետք է համարել սոսկ նվազագույն շեմ: Ավելին պետք է անենք: Ու խոսքը միայն ընտրություններին չի վերաբերում: Միասին մենք ժամանակակից պետություն ու ժամանակակից հասարակություն կառուցելու ճանապարհով ենք գնում: Եվ այստեղ մեծ է լրագրողների դերը: Ավելին` մեծ է պատասխանատվությունը բոլոր նրանց, ովքեր գրեթե ամեն օր շփվում են մարդկանց հետ, ովքեր գրեթե ամեն օր խոսք են ասում մարդկանց: Իմ կոչը և հորդորն է` չէժանացնել այդ խոսքը, չմոռանալ, որ մենք լուրջ նպատակներ և հավակնություններ ունենք, և նպատակների ու հավակնությունների արտահայտիչներ եք նաև դուք, սիրելի՛ լրագրողներ»,-Հանրապետության նախագահի նստավայրում կայացած տոնական ընդունելության ժամանակ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին ուղղված իր շնորհավորական խոսքում ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

По случаю праздников Нового года и Рождества Президент пригласил представителей СМИ на прием 12/25/2012 17:57 | Актуальная тема
По случаю праздников Нового года и Рождества Президент Серж Саргсян сегодня пригласил на прием в резиденции Президента представителей СМИ.
Серж Саргсян поздравил журналистов с наступающими праздниками, пожелал здоровья, успехов, и чтобы в 2013 году их трудная, но также интересная и творческая работа служила прогрессу нашего народа и общества.
«Уважаемые журналисты и представители средств информации,в уходящем году мы вместе с вами продолжили наши усилия в направлении укрепления в стране свободы слова и демократии. Я благодарю вас за вашу качественную работу в течение всего года и особенно во время парламентских выборов. Я не припомню в истории независимой Армении других выборов, когда участники имели бы такую доступность информации, как во время предыдущих парламентских выборов. Я зафиксировал еще одну вещь: многие из наших журналистов уже серьезно владеют способностью при освещении политических процессов отложить в сторону собственные мнения. Это уже профессионализм, который действительно заметен. То, чего мы вместе достигли, и что так наглядно проявилось во время предыдущих выборов, действительно является серьезным достижением, отступления от которого мы просто не имеем права допустить. Наоборот, должны продолжить движение вперед.
Несомненно, для некоторых имеющееся еще не является видимым, а некоторые просто не хотят видеть. Но это процесс, который мы вместе с вами неукоснительно продолжим. Мы идем и будем идти единственно приемлемой для Армении дорогой.
Конечно, еще есть много проблем, но есть два самых важных фактора для достижения наших целей – общественное требование, с одной стороны, и политическая воля властей – с другой. Таким образом, мы являемся союзниками и вместе осуществляем миссию, результатами которой обусловлено не только настоящее нашей страны, но и ее обозримое будущее.
Мы живем в период, когда быстро развиваются новые средства информации, социальные сети, которые начинают конкурировать с традиционной прессой и телевидением. Одновременно, все действуют бок о бок. В большей или меньшей степени, всем есть что сделать и что сказать. Наш долг – содействовать всем.
Общественный контроль за государственными структурами, обеспечение прозрачности их деятельности зависят и от уровня эффективности средств информации. Повышения этого уровня не произойдет только по нашей воле или только в результате вашей кропотливой работы. Это произойдет благодаря совмещению наших и ваших усилий.
Новый 2013 год во многих вопросах будет для нашего общества решающим. То, что с точки зрения освещения событий нами достигнуто на предыдущих выборах, для февральских выборов нужно считать всего лишь минимальным порогом. Мы должны сделать большее. И это относится не только к выборам. Вместе мы идем по пути построения современного государства и современного общества. И здесь велика роль журналистов. Более того, велика ответственность всех тех, кто почти каждый день общается с людьми, кто почти каждый день говорит людям слово. Я призываю не обесценивать это слово, не забывать, что у нас есть серьезные цели и амбиции, и выразителями целей и амбиций являетесь и вы, дорогие журналисты», - сказал Президент Серж Саргсян в своей адресованной представителям средств информации поздравительной речи во время состоявшегося в резиденции Президента праздничного приема.