Էթիկայի հանձնաժողովի առաջիկա նիստը` 2013թ.-ի հունվարի 17-ին 12/25/2012   16:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի Էթիկայի հարցերով ժամանակավոր հանձնաժողովի առաջիկա նիստը տեղի կունենա 2013թ.-ի հունվարի 17-ին:
Ըստ հանձնաժողովի կայքէջի, հանձնաժողովը կքննարկի «Զորավիգ» թերթի գլխավոր խմբագիր Պուշկին Սերոբյանի դեկտեմբերի 14-ի և Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի դեկտեմբերի 24-ի դիմումների քննության վերաբերյալ հարցերը: Արդյունքում հանձնաժողովը պետք է կայացնի դիմումները կամ վարույթ ընդունելու, կամ մերժելու որոշումներ:
Օրակարգում է նաև Էթիկայի հանձնաժողովի վարույթում գտնվող դիմումների քննարկման ընթացքի վերաբերյալ հարցը:
Դեռևս դեկտեմբերի 21-ին հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը, ի պատասխան «Pastinfo.am»-ի թղթակցի հարցի, հայտնել էր, որ հանձնաժողովում կա միայն մեկ չքննարկված դիմում և չէր բացառել, որ մինչև տարեվերջ հանձնաժողովը ևս մեկ նիստ կգումարի: Նա նշել էր նաև, որ հանձնաժողովն առայժմ որևէ դիմում չունի ԱԺ պատգամավոր Մհեր Սեդրակյանի և «Ա1+»-ի լրագրող Մհեր Արշակյանի միջև խորհրդարանում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ: Հիշեցնենք, որ ՀՀԿ խմբակցության անդամը` ի պատասխան լրագրողի հարց տալու փորձին, ասել էր. «Դավա՜յ, դավա՜յ, յալլա՜, կտամ ծնոտդ կպոկեմ»:
Ինչպես տեղեկացնում է «Ա1+»-ը, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ կազմակերպության դիմումը վերաբերում է վերոհիշյալ միջադեպին, այդ իսկ պատճառով Մհեր Արշակյանն այլևս չի դիմի Էթիկայի հանձնաժողով։

А1+: “М. Аршакян не обратится в Комиссию по этике, поскольку “Трансперенси Интернейшнл” уже подал туда заявление” 12/25/2012   19:26  |  Лента новостей
Предстоящее заседание временного Комиссии по этике состоится 17 января 2013г.
Комиссия рассмотрит вопросы касательно рассмотрения заявлений от 14 декабря главного редактора газеты “Зоравиг” Пушкина Серобяна и руководителя антикоррупционного центра “Трансперенси Интернейшнл” от 24 декабря. В итоге Комиссия должна принять решение о принятии заявлений к производству, либо об их отклонении.
На повестке дня также вопрос, касающийся порядка рассмотрения заявлений, находящихся в производстве Комиссии.
Еще 21 декабря председатель Комиссии Никол Пашинян в ответ на вопрос корреспондента «Pastinfo.am», заявил, что в Комиссии есть только одно не рассмотренное заявление и не исключил, что до конца года Комиссия может созвать еще одно заседание. Он также отметил, что в Комиссии нет ни одного заявления касательно инцидента, произошедшего недавно между депутатом НС Мгером Седракяном и журналистом телеканала А1+ Мгером Аршакяном. Напомним, что депутат, член партии РПА на попытку журналисту задать ему вопрос отреагировал следующим образом: “Давай, давай, ялла, а то челюсть сломаю”.
Как сообщает А1+, заявление организации “Трансперенси Интернейшнл” касается вышеупомянутого случая, посему Мгер Аршакян не обратится в Комиссию по вопросам этики.