«Ա1+»-ը ՄԻԵԴ է ներկայացրել թվով 4-րդ գանգատը 12/25/2012   00:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ա1+» հեռուստաընկերությունը գանգատ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ վիճարկելով Հայաստանի Հեռուստատեսության ու ռադիոյի ազգային հանձնաժողովի գործողությունների ու որոշումների իրավաչափությունը:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց հեռուստաընկերության ներկայացուցիչ, փաստաբան Արա Ղազարյանը, մասնավորապես, 2010 թ դեկտեմբերի 16-ի հեռուստաընկերության հեռարձակման արտոնագրի դիմումի մերժման հերթական որոշման շրջանակներում ՀՌԱՀ-ն այնպիսի գործելակերպ էր որդեգրել, որով «նորից ստեղծում է իրավական անորոշություն, այնպիսի գործելակերպ, որը բաց է կամայականությունների առջև»:
ՀՌԱՀ-ն իր որոշման մեջ նշում է, որ հեռուստաընկերության հիմնադիր «Մելտեքս» ընկերությունը 4 չափորոշիչներով ներկայացրել է «բավարար» տվյալներ, թեև օրենքում չկա նման վարկանիշային չափանիշ, օրենքը և կարգը նախատեսում է «0-10» թվանշաններ, որով պետք է գնահատվի ներկայացված փաթեթը՝ չափորոշիչների ներքո: Հետաքրքրական է, որ «բավարար»-ն, ըստ հանձնաժողովի անդամների վարկանիշային գնահատականների, «0»-ով է արտահայտվել, բացի մեկ դեպքից, երբ «2» է գնահատվել: «Եթե բոլորը «0» են դրել՝ բացի մեկից, նշանակում է հանձնաժաղովի որոշման բովանդակային մասը չի համապատասխանում վարկանիշային արդյունքներին, այսինքն՝ առաջանում է անորոշություն»,- ասաց Արա Ղազարյանը:
Գանգատում նշվում է, որ 2002-2010թթ. ընթացքում բոլոր մրցույթներին, որոնց «Ա1+»-ը մասնակցել է, ՀՌԱՀ-ի գործելակերպում էական ոչինչ չի փոխվել, թեև օրենքները բարելավվել են: «Բայց խնդրո առարկա հարցը, այն է՝ արդյոք օրենքները բավարար հստակություն ամրագրո՞ւմ են, մնում է նույնը: Արդյո՞ք ՀՌԱՀ-ի գործողությունները, վարվելակերպը, մրցույթն անցկացնելու, գնահատելու եղանակները ապահովում են իրավական հստակեցում, որոշակիություն և բավարար երաշխիքներ կամայականության դեմ՝ այս դեպքում արդեն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի եզրույթներով՝ պատասխանն է՝ ոչ: Ո՛չ 2002 թվականին է դա եղել, ո՛չ 2004թ և ո՛չ էլ 2010թ.»: Այսպիսով, կողմի եզրահանգմամբ, ՀՌԱՀ-ը խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածը՝ արտահայտվելու ազատությունը, իսկ դատարաններն էլ պատշաճ դատական ստուգում չեն ապահովել, որովհետև Կոնվենցիայի հիշյալ հոդվածը սխալ են կիրառել:
Սա «Ա1+»-ի 4-րդ գործն է Եվրոդատարանում՝ 2002թ. հոկտեմբերին ներկայացված «Ա1+»-ի առաջին բողոքն հեռարձակման արտոնագրից զրկելու ՀՌԱՀ որոշման դեմ էր, այն մերժվել էր, որովհետև հեռարձակման արտոնագիր ստանալու մրցույթը տեղի էր ունեցել մինչև Հայաստանի կողմից Կոնվենցիայի վավերացումը: Երկրորդ գործով, որով վիճարկվում էր 2004թ հեռարձակման արտոնագրի մրցույթը, «Ա1+»-ը 2008թ. հաղթել էր ՀՀ-ին: Երրորդ գործը ներկայացվել է 2009թ. հոկտեմբերին: Գանգատում նշվում է, որ Հայաստանը խախտել է «Ա1+»-ի իրավունքը՝ հեռուստաընկերության վերաբացման վարույթ չհարուցելով: Թեև այն ՄԻԵԴ ներկայացնելուց ի վեր անցել է երեք տարի, սակայն դեռևս այդ գործի քննությունը չի սկսվել:

Телекомпания “А1+” представила в Европейский суд по правам человека четвертую по счету жалобу 12/25/2012   00:14  |  Лента новостей
“А1+” представил в Европейский суд по правам человека жалобу, оспаривая правомерность действий и решений Национальной комиссии по телевидению и радио Армении.
В беседе с корреспондентом “Фактинфо” представитель телекомпании, адвокат Ара Казарян заявил, в частности, что 16 декабря 2010г. в рамках очередного решения об отказе предоставления лицензии на вещание Национальная комиссия по телевидению и радио Армении взяла на вооружение такую манеру работы, которая “создает правовую неопределенность и открыта проявлениям своеволия”.
НКТР в своем решении отмечает, что учредитель телекомпании компания “Мелтекс” по 4 стандартам представила достаточно данных, хотя, следует отметить, что в законе нет подобных рейтинговых стандартов. Закон и регламент предусматривают шкалу от 0 до 10, по которой должен оцениваться представленный пакет. Интересно, что “достаточно”, согласно рейтинговым показателям членов комиссии, выражено цифрой 0, кроме одного случая, когда оценили на 2. Если все поставили 0, кроме одного, то это означает, что содержательная часть решения Комиссии не соответствует рейтинговым показателям, то есть возникает неопределенность”,- заявил А. Казарян.
В жалобе отмечено, что на протяжении 2002-2010 гг. все конкурсы, на которых телекомпания “А1+” принимала участие, в действиях и стиле работы Комиссии ничего существенного не изменилось, хотя законы были усовершенствованы. Но до сих пор вопрос, закрепляют ли законы достаточную ясность, остается открытым. Обеспечивают ли действия НКТР, манера обращения, методы проведения и оценки конкурса правовую ясность, определенность и достаточные гарантии против своевольных действий, то, в данном случае, исходя из тезисов европейской конвенции по правам человека, конечно же, нет. Ни 2002, ни в 2004, ни 2010 этого не произошло. Таким образом, согласно заключению стороны, НКТР нарушила ст.10 европейской конвенции по правам человека (свобода волеизъявления), а суды не обеспечили надлежащей судебной проверки, поскольку неверно применили упомянутую статью конвенции.
Это 4 –ое по счету дело “А1+” в Европейском суде: представленная в 2002г. первая жалоба “А1+” против решения НКТР о лишении лицензии на право вещания, была отклонена, поскольку конкурс на получение лицензии прошел до утверждения Арменией конвенции. Во второй раз, в 2008г. телекомпания “А1+” победила Республику Армения. Третье дело было представлено в октябре 2009г. В жалобе, в частности, отмечается, что Армения нарушила права телекомпании “А1+”, не возбуждая производства о возобновлении вещания, хотя со дня представления ее в ЕСПЧ прошло три года. Однако дело это еще не взято на рассмотрение.