3 միլիոն դրամ՝ հողատարածքը սեփականաշնորհելու համար 12/24/2012 17:41 | Քրեական խրոնիկոն
Երևանի բնակիչ Իշխան Սամսոնյանը ցանկացել է սեփականաշնորհել մայրաքաղաքի հողատարածքներից մեկն ու դրա վրա գտնվող անշարժ գույքը: Մեղադրական եզրակացության համաձայն` Երևանի բնակիչ, Գեղարդ Դավթյանը խարդախությամբ ուրիշի գույքի առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն կատարելու դիտավորությամբ, չարաշահելով Իշխան Սամսոնյանի վստահությունը, վերջինիս պատկանող Երևան քաղաքի Ագաթանգեղոս փողոցի 3/2 հասցեում տեղակայված 200 քմ մակերեսով հողատարածքի, դրա վրա առկա եռահարկ շինության և նկուղի սեփականաշնորհման հարցը կարգավորելու պատրվակով 2010 թ. մարտ-ապրիլ ամիսներին նույն շինության մոտ, ապա 2010թ. մայիսին Ա. Իսահակյանի արձանի մոտ Ի. Սամսոնյանից պահանջել ու մաս-մաս ստացել է 3 մլն 073 202 դրամին համարժեք 7800 ԱՄՆ դոլար կանխիկ գումար:
Ստացել է, սակայն, ըստ մեղադրանքի, ի սկզբանե մտադիր չլինելով մատուցել իր իսկ կողմից նախապես խոստացված ծառայությունը, խաբեությամբ տիրացել է այդ գումարին՝ Իշխան Սամսոնյանին պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի հասնող 3 073 202 դրամի գույքային վնաս: Գ. Դավթյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խարդախությունը, որը կատարվել է առանձնապես խոշոր չափերով), նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված է կալանքը: Քրեական գործը դատարան է ուղարկվել դեկտեմբերի 3-ին և այսօր Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների առաջին ատյանի դատարանում տեղի է ունեցել առաջին նիստը, իսկ դատաքննությունը կշարունակվի 2013 թվականի հունվարի 21-ին։
Ընդգծենք, որ մեր համաքաղաքացիներից ոմանք իրենց օրինական թե անօրինական գործերն առաջ տանելու համար հաճախ են դառնում են սուտ խոստումներ տվող անձանց խարդախության զոհ, որոնք դիմացինին ներկայանում են իբրև հարցեր լուծելու հնարավորություն ունեցող:

Житель Еревана хотел приватизировать недвижимость, но лишился трех миллионов драмов 12/24/2012   18:30  |  Криминальная хроника
Житель г.Еревана Ишхан Самсонян пожелал приватизировать один из земельных участков столицы и возведенную на нем недвижимость. Согласно обвинительному заключению, жительница Еревана Гехард Давтян, под видом урегулирования вопроса о приватизации принадлежащего Ишхану Самсоняну земельного участка площадью 200 кв.м, расположенного по адресу г. Ереван ул. Агатангевоса 3/2,а также трехэтажного здания и подвального помещения, совершила умышленно хищение чужого имущества в особо крупных размерах, злоупотребив доверием Ишхана Самсоняна. В марте-апреле сначала возле той же постройки, а затем в мае 2010г. возле памятника А. Исаакяну потребовала у И. Самсоняна наличными выдать ей 3 073 202 драмов, эквивалентных 7800 долларам.
Получила, однако, согласно обвинительному заключению,даже и не думала взамен оказать обещанную ею услугу, обманным путем присвоила эту сумму, причинив Ишхану Самсоняну ущерб в особо крупных размерах на сумму 3 073 202 драмов. Г. Давтян предъявлено обвинение в соответствии с п.1 ч.3 ст. 178(мошенничество в особо крупных размерах). В отношении нее избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. 3 декабря уголовное дело было направлено в суд, и сегодня в суде общей юрисдикции первой инстанции административных районов Кентрон и Норк-Мараш состоялось первое заседание. Судебное разбирательство будет продолжено 21 января 2013г.
Подчеркнем, что некоторые наши граждане, чтобы устроить свои дела, часто становятся жертвой мошенников, которые, как правило, предстают им в образе “вершителей дел”.