«Հարսնաքար»-ի գործով կներգրավվի նոր պաշտպան 12/24/2012   18:39  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատարանում՝ դատավոր Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ, «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում հունիսի 17-ի բռնարարքի գործով այսօրվա դատական նիստում ավարտվեց «Դավիթ ԴՎՍ» ՍՊԸ տնօրեն Հրաչյա Զոհրաբյանի  հարցաքննությունը (հիշյալ ՍՊԸ-ին է  պատկանում  «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրը):
Մեղադրանքի կողմը միջնորդեց հրապարակել վկայի նախաքննական ցուցմունքները՝ դատաքննական ցուցմունքների հետ էական հակասությունների պատճառով: Պաշտպանական կողմն առարկեց միջնորդության դեմ, նշելով, որ եթե վկան տեղ- տեղ դեպքի հետ կապված ժամերի վերաբերյալ «մոտավորապես» բառն է օգտագործում կամ ինչ-ինչ հանգամանք չի հիշում, չի նշանակում, որ առկա է էական հակասություն:
Այդուհանդերձ դատարանը որոշում կայացրեց հրապարակել նախաքննական ցուցմունքը: Առկա հակասությունները վկան բացատրեց «Հարսնաքար»-ում և «Հարսնաքար-ի շուրջ լարված իրավիճակով: Նա ընդգծեց, որ ավելի հստակ է իր դատաքննական ցուցմունքը:  Մասնավորապես, նախաքննական ցուցմունքում, ըստ վկայի, ամբաստանյալ Նորայր Հայրապետյանն իրեն ասել է, որ իրենք հարվածել  են հաճախորդին, իսկ ըստ վկայի դատաքննական ցուցմունքի, Ն.Հայրապետյանը տնօրենին  ասել է, որ  ինքն է (Ն.Հայրապետյանը) հարվածել հաճախորդին: Այլ խոսքով՝ նախաքննական ցուցմունքում վկան նշել էր մի քանի անձանց, իսկ դատաքննության ժամանակ միայն Ն.Հայրապետյանի կողմից ռեստորանի հաճախորդին հարվածելու մասին։
Դատաքննական ցուցմունքում  վկան պնդեց նաև, թե գործով տուժողները ագրեսիվ էին, գինովցած, հայհոյել են, և որ  ծեծկռտուքի պատճառ է դարձել մարզահագուստվ  համալիրում չգտնվելու մասին  մատուցողի կողմից  տուժող Վահե Ավետյանին արված դիտողությունը: Ըստ վկայի, հաճախորդների գինովցած լինելը հանգեցրել է  իրավիճակի սրմանն  ու անկառավարելի դառնալուն:
Դատարանը  «Հարսնաքար»-ի գործով հաջորդ դատական նիստը նշանակեց 2013թ. հունվարի 14-ին:  Իսկ մինչ այդ գործում կներգրավվի  ևս մեկ պաշտպան, ով պաշտպան Սերգեյ Մկրտչյանի հետ մեկտեղ կիրականացնի ամբաստանյալ Դավիթ Ադամյանի պաշտպանությունը: Ս.Մկրտչյանը վաղվանից ևեթ գտնվելու է իր հերթական արձակուրդի մեջ:

Новый адвокат появится в старом деле о драке в “Арснакаре” 12/24/2012 19:54 | Актуальная тема
В суде административных районов Аван и Нор Норк под председательством судьи Давида Арутюняна на сегодняшнем заседании по делу о жестоком избиении, имевшем место 17 июня с.г. в ресторанном комплексе “Арснакар” завершился допрос свидетеля - директора ООО “Давид ДВС”(которому принадлежит ресторанный комплекс “Арснакар”) Грачья Зограбяна.
Сторона обвинения ходатайствовала об оглашении показаний свидетеля, данных при производстве предварительного расследования, ввиду явного противоречия с показаниями, данными во время судебного разбирательства. Сторона защиты протестовала против ходатайства, отметив, что, если свидетель местами в связи с указанием времени использует слово “примерно” или не может вспомнить какое-либо из обстоятельств, из этого еще не следует, что наличествуют существенные противоречия.
Тем не менее, суд принял решение огласить показания предварительного расследования. Существующие противоречия свидетель объяснил напряженной ситуацией в “Арснакаре” и вокруг него. В частности, в показании предварительного расследования свидетеля, написано, что подсудимый Норайр Айрапетян рассказал ему, что они ударили посетителя, а согласно же показанию, данному в ходе судебного слушания, Н. Айрапетян сообщил директору, что он (Н. Айрапетян) нанес удар клиенту. Исходя из этого, получатся, что в показании, данном при производстве предварительного расследования, свидетель указал на то, что удар нанесли несколько лиц, а в показании, данном в ходе судебного разбирательства, что только Н. Айрапетян совершил данное действие в отношении посетителя ресторанного комплекса.
В показаниях, данных при производстве судебного разбирательства, свидетель настоял на том, что потерпевшие вели себя агрессивно, находились в изрядном подпитии, выражались бранными словами, и что причиной драки стало замечание официанта, сделанное потерпевшему Ваге Аветяну относительно того, что воспрещается в спортивной форме одежды находиться в ресторанном комплексе. Согласно свидетелю, нетрезвое состояние посетителей привело к обострению ситуации и его неконтролируемости.
Суд назначил следующее заседание на 14 января 2013г. А пока в дело будет вовлечен еще один адвокат, который вместе с адвокатом Сергеем Мкртчяном будет осуществлять защиту подсудимого Давида Адамяна. С. Мкртчян с завтрашнего дня будет находиться в своем очередном отпуске.