Իտալիայի վարչապետը հրաժարական է ներկայացրել 12/22/2012   14:06  |  Միջազգային լրահոս
Իտալիայի վարչապետ Մարիո Մոնտին հրաժարականի միջնորդություն է ներկայացրել երկրի նախագահ Ջորջո Նապոլիտանոյին: Այդ մասին պաշտոնապես հայտարարել է նախագահական Քվինիրալյան պալատը:
Մոնտին Իտալիայի կառավարությունը ղեկավարել է Անցյալ տարվա նոյեմբերից, այն բանից հետո, ինչ այդ պաշտոնից հրաժարվեց նախորդ վարչապետը՝ Սիլվիո Բեռլուսկոնին:
Արտահերթ ընտրություններն, ըստ նախնական տվյալների ենթադրվում է, որ տեղի կունենան 2013թ. փետրվարին: Մոնտին առայժմ չի հայտարարել, որ կմասնակցի այդ ընտրություններին: Իսկ մինչ այդ Իտալիայի կառավարության նախկին ղեկավար Սիլվիո Բեռլուսկոնին արդեն հանդես է եկել քաղաքականություն վերադառնալու և իր թեկնածությունը խորհրդարանական ընտրություններում դնելու մասին հայտարարությամբ:

Премьер-министр Италии Марио Монти подал в отставку 12/22/2012   16:26  |  Международные новости
Премьер-министр Италии Марио Монти подал президенту страны Джорджо Наполитано прошение об отставке. Об этом официально заявил президентский Квиринальский дворец.
Монти возглавил правительство Италии в ноябре прошлого года после того, как в отставку ушел его предшественник Сильвио Берлускони.
Досрочные выборы, предположительно, пройдут в феврале 2013 года. Монти пока не заявлял, что примет в них участие. Между тем, бывший глава правительства Италии Сильвио Берлускони недавно огласил свое намерение вернуться в политику и выдвинуть свою кандидатуру на выборах в парламент.