ՀՀ առողջապահության նախարարությունը զգուշացնում է 12/21/2012 15:13 | ԼՐԱՀՈՍ
Երեկ «Սեբաստիա» բժշկական կենտրոնի «Էլեն-Նարե» ծննդատանն անթույլատրելի դեպք է տեղի ունեցել։ Այս էլ որերորդ անգամ բժշկի նկատմամբ անհարգելից ու բիրտ ուժի կիրառման միջադեպ է գրանցվել մասնագիտական պարտականությունների կատարման ընթացքում։ Արատավոր ու մերժելի մի փաստ, որը, դժբախտաբար, կարծես թե չափազանց դատապարտելի, ուղղակի անըմբռնելի սովորույթ է դառնում։
Առողջապահության նախարարությունը հայտարարում է, որ հետամուտ է լինելու նման բոլոր դեպքերի, ինչպես նաև բուժաշխատողի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի արձանագրված ամեն մի փաստի առթիվ։ Վստահություն հայտնելով, որ իրավապահ մարմիններն անհետևանք չեն թողնի յուրաքանչյուր նման դեպք և առավել խիստ կմոտենան բուժաշխատողների հանդեպ ոտնձգություն կատարած անձանց նկատմամբ։
Բուժաշխատողներին կոչ ենք անում չենթարկվել սադրանքների և մասնագիտական պարտականություններն իրականացնել անվերապահ ու լիարժեք։ Իսկ հիվանդների հարազատներին հորդորում ենք ձեռնպահ մնալ միջամտելու կամ որևէ այլ կերպ խոչընդոտելու բուժաշխատողներին` կատարելու իրենց մարդասիրական գործը և մասնագիտական պարտքը, հաշվի առնելով, որ դրանով առաջին հերթին վտանգում են իրենց իսկ հարազատի բուժումն ու անգամ կյանքը։ Նման երևույթներն անառողջ և անվստահության մթնոլորտ են ստեղծում։
Միաժամանակ, հաշվի առնելով վերջին շրջանում բուժաշխատողների նկատմամբ անհարգալից և ուժի կիրառման հաճախակի դարձած դեպքերը և դրանք կանխելու հրամայականը, նախարարությունում քննարկվում է մասնագիտական պարտականությունները կատարող բուժաշխատողների հանդեպ բռնի գործողություններ իրականացնողների նկատմամբ պատասխանատվության խստացմանն ուղղված օրենսդրական փոփոխություններ կատարելու առաջարկով ՀՀ կառավարություն դիմելու հարցը:

Минздрав Армении предупреждает 12/21/2012   16:15  |  Лента новостей
Вчера в родильном отделении “Элен-Наре медицинского центра “Себастия” произошел вопиющий инцидент. И это уже в который раз в отношении врача применяют грубую силу во время исполнения им профессиональных обязанностей.
Минздрав заявил и выразил уверенность, что правоохранительные органы не оставят без внимания каждый подобный случай и проявят более строгое отношение к лицам, допустившим оскорбительные действия в отношении медперсонала.
Призываем медицинских работников не поддаваться на провокации и исполнять свои профессиональные обязанности полноценно и безоговорочно, а родственников пациентов не вмешиваться и не препятствовать работе медперсонала , поскольку, тем самым, они подвергают опасности здоровье и даже жизнь своих близких. Подобные явления создают нездоровую и недоверительную атмосферу.
Принимая во внимание также ставшие в последнее время частыми случаи применения насилия в отношении медицинских работников и императивность заявлений по предотвращению их, в Министерстве здравоохранения обсуждается вопрос о представлении в Правительство РА инициативы по осуществлению законодательных поправок, направленных на ужесточение ответственности, предусмотренной для лиц, допускающих насильственные действия в отношении медперсонала, находящегося при исполнении профессиональных обязанностей.