ԽՍՀՄ համակարգի պահպանությանը վերաբերող հոդվածները ճանաչվեցին ուժը կորցրած 12/20/2012 17:11 | Վարչական իրավունք
Ազգային ժողովի կողմից նախօրեին ընդունված` 1985 թ.-ի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքով ուժը կորցրած են ճանաչվում 1-ից 7-րդ հոդվածները:
«Կարող ենք նշել` պատմական օր է, որ դրանք դուրս եկան, բայց, կրկնում եմ, մինչև հաջորդ տարվա ավարտը կունենանք ամբողջական Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգիրք, որը նոր ոգով այս բոլոր խնդիրները կկարգավորի»,- հայտնեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը: Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց «Ժառանգություն» խմբակցության կազմում «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության ներկայացուցիչ, ՀՀ նախկին արտգործնախարար Ալեքսանդր Արզումանյանին` օրենսգրքից «սովետական հասարակարգի պահպանմանը» վերաբերող առաջին 7 հոդվածները հանելու առաջարկության համար:
Հիշեցնենք, որ դեռևս առաջին ընթերցմամբ նախագծի քննարկման ժամանակ պատգամավորը, մասնավորապես, ասել էր. «Այդ սոցիալիստական սեփականության, ԽՍՀՄ համակարգի պահպանության հետ կապված բոլոր կետերը հանենք: Ամեն Ձեր փոփոխություն բերելիս մենք` որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ, ամոթ ենք ապրում և վիրավորանք, որ մենք խոսում ենք մի երկրի մասին, մի կայսրության մասին, որն արդեն 20 տարի գոյություն չունի»:
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում կատարված մյուս լրացումներով և փոփոխություններով վարչական պատասխանատվություն է սահմանվում ոչ միայն շներ և կատուներ, այլև քաղաքային համայնքներում բոլոր տեսակի ընտանի կենդանիներ պահելու կանոնները խախտելու համար: Այդ գործերը քննելու լիազորությունը վերապահվում է համայնքների ղեկավարներին։
Վարչական պատասխանատվություն է սահմանվում նաև շենքերի և շինությունների օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների խախտմամբ ոչ նպատակային օգտագործելու, բնակավայրերի ընդհանուր օգտագործման տարածքներում կանաչ գոտիները ոչնչացնելու կամ վնասելու, Երևան քաղաքի վարչական սահմաններում կառուցապատողների կողմից շրջակա միջավայրի վրա շինարարական աշխատանքների ազդեցության նվազեցման ու այդ աշխատանքների իրականացման ընթացքում փողոցների երթևեկության և հետիոտնի անցումների անվտանգության ապահովման, կառուցապատվող օբյեկտներում շինարարական հրապարակների տարանջատման ու սանիտարական վիճակի ապահովման պայմանները չպահպանելու համար:
Մի շարք լրացումներ են կատարվել նաև «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքի դրույթների հիման վրա: Մասնավորապես, վարչական պատասխանատվություն է սահմանվել առևտրի օբյեկտներում և առևտրի իրականացման վայրում վաճառողի (մատակարարի) կողմից մատակարարման պայմանագրով ապրանքների առուվաճառք (մեծածախ առևտուր) կատարելու դեպքում այդ մասին ցուցանակի վրա համապատասխան տեղեկատվություն զետեղված չլինելու, կենցաղային ծառայության օբյեկտներում մատուցվող ծառայությունների գնացուցակը չփակցնելու, կշռափաթեթավորված և վաճառքի դրված սննդամթերքի փաթեթի կամ մեջդիր պիտակների վրա օրենքով սահմանված նշումների բացակայության, ինչպես նաև բացօթյա առևտուր իրականացնող վաճառողի կողմից ապրանքների պահման և վաճառքի պայմաններն ապահովող սարքավորումներով չապահովելու համար:

Статьи, содержащие тезисы о сохранении советской системы, были признаны потерявшими силу 12/20/2012   17:11  |  Административное право
Национальное Собрание накануне утвердило проект о внесении изменений и дополнений в кодекс РА об административных правонарушениях от 6 декабря 1985г., согласно которому, первые 7 статей кодекса признаны недействительными.
“Можно сказать, что это исторический день. Повторяю до конца следующего года у нас будет новый, целостный документ об административных правонарушениях, который урегулирует все вопросы”, -заявил министр юстиции Грайр Товмасян. Он также поблагодарил представителя партии “Свободные демократы”, бывшего министра иностранных дел Александра Арзуманяна за инициативу о снятии первых 7 статей, касающихся “сохранения советского общества”.
Напомним, что еще в первом чтении обсуждения законопроекта, депутат, в частности, заявил: “все пункты, касающиеся социалистической собственности и сохранения советской системы, следует снять. Каждый раз, когда мы говорим о внесении изменений, мы как граждане РА должны испытывать чувство стыда и обиды за то, что мы говорим о стране, об одной империи, которая вот уже 20 лет, как кануло в “лето” 1991-го”.
По другим изменениям и дополнениям, внесенным в кодекс РА об административных правонарушениях, административная ответственность устанавливается не только для нарушения норм содержания в городских общинах собак и кошек, но и для всех видов домашних животных. Полномочием рассматривать эти дела наделены руководители общин.
Привлечение к административной ответственности предусмотрено также в случае нарушения установленных законодательством требований, касающихся нецелевого использования зданий и построек, а также обеспечения мер, направленных на сохранение зеленой зоны территорий общего пользования, уменьшение негативного влияния строительных работ на окружающую среду и обеспечение безопасности дорожного движения и пешеходных переходов в ходе осуществления этих строительных работ и т.д.
Были внесены дополнения и на основании положений закона “О торговле и услугах”.В частности, административная ответственность предусмотрена для поставщиков или продавцов, не разместивших соответствующую информацию на вывеске в торговых точках при осуществлении оптовой торговли, или не вывесивших прейскурант в объектах по предоставлению бытовых услуг, а также в случае отсутствия маркировок на упаковках товаров, выставленных на продажу и устройств, обеспечивающих устойчивое хранение товаров в условиях открытой торговли.