Արգենտինայի նախկին ոստիկանապետը դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման 12/20/2012 14:13 | Միջազգային լրահոս
Արգենտինայում նախկինում բարձր պետական պաշտոն զբաղեցնող չինովնիկը 1976-1983թթ.-ին խունտայի իշխանության տարիներին մարդկության դեմ կատարած հանցագործության մեղադրանքով դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման:
Խայմե Սմարթը, ով ղեկավարում էր ՆԳ մայրաքաղաքի դեպարտամենտը, Արգենտինայում մարդկության դեմ հանցագործություն կատարած առաջին քաղաքացիական անձն է:
Նա և էլի 22 մարդ դատապարտվել են այսպես կոչված «կեղտոտ պատերազմի» ժամանակ գաղտնի բանտեր ստեղծելու, ընդդիմության ակտիվիստներին առևանգելու, խոշտանգելու և սպանելու համար:
Ավելացնենք, որ այս դատը, ընդհանուր առմամբ, Արգենտինայի պատմության մեջ մեղադրյալների թվով ամենամեծ դատական վարույթն է: Գործով անցնում են 68 մարդ, որոնք այս կամ այն կերպ առնչվել են «գաղտնի բանտի» հետ, որտեղ պահվել են առևանգված ավելի քան 5 հազար բանտարկյալներ: Նրանց խոշտանգել են, սպանել և այդ անմեղ մարդկանցից շատ քչերին է հաջողվել կենդանի մնալ:

Суд Аргентины приговорил главу столичного департамента внутренних дел к пожизненному заключению 12/20/2012   15:03  |  Международные новости
Суд Аргентины приговорил бывшего высокопоставленного чиновника к пожизненному заключению за преступления против человечности, совершенные с 1976 по 1983 год, когда у власти находилась военная хунта.
Хайме Смарт, который возглавлял столичный департамент внутренних дел, стал первым гражданским лицом в Аргентине, признанным виновным в преступлениях против человечности.
Он и еще 22 человека были осуждены за создание секретных тюрем, похищения, пытки и убийства активистов оппозиции во времена так называемой "грязной войны".