Սկսվեց «Հարսնաքար»-ի գործով վկաների հարցաքննությունը 12/19/2012   18:39  |  Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատարանում՝  դատավոր Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ, «Հարսնաքար» ռեստորանային  համալիրի տարածքում բռնարարքի գործով այսօրվա նիստում սկսվեց վկաների հարցաքննությունը: Դրան, ինչպես հայտնի է, նախորդել էր տուժողների հարցաքննությունը:
Վկաների հարցաքննությունը  սկսվեց  «Դավիթ ԴՎՍ» ՍՊԸ  (որին պատկանում է «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրը) տնօրեն  Հրաչյա Զոհրաբյանի հարցաքննությամբ:
Վկան նշեց, որ տուժողները ագրեսիվ, հարբած են եղել, իրենց   լավ  չեն  պահել, հայհոյանքներ են տվել, ինչն ի վերջո  վեճի  է հանգեցրել: Մասնավորապես, ամբաստանյալներ Դավիթ Ադամյանի և Նորայր Հայրապետյանի ներկայացմամբ, իրենք հարվածել են այն բանից հետո, երբ  իրենց հայհոյել են: Վկան հայտնեց նաև, որ կանխարգելիչ միջոց է կիրառել և հրահանգել է փոխել մատուցողին՝ Դավիթ Ադամյանին,  սակայն ավելի ուշ տուժողները  խնդրել են, որպեսզի իրենց սպասարկի հին մատուցողը:
Ըստ ՍՊԸ տնօրենի,  ամբաստանյալներն իրեն հայտնել են, որ «վիճաբանություն է եղել, բաժանվել են, և  տուժողները հեռացել են»:  Այն հարցին, թե իրեն չե՞ն հայտնել ինչպես են տուժողները հեռացել համալիրից, չե՞ն ասել, որ հեռացողների մեջ ծանր վնասվածք ստացող է եղել, ով իր ոտքով չի հեռացել (տուժող Վահե Ավետյանը ստացած ծանր  վնասվածքներից 12 օր անց մահացել էր հիվանդանոցում )՝  վկան  հայտնեց, որ վիճաբանության հետևանքների մասին իմացել է հաջորդ օրը:
Վկայի հարցաքննությունը կշարունակվի  դեկտեմբերի 21-ին:
Իսկ «վաղը ևեթ» դատարանը կդիմի  Հանրային պաշտպանի գրասենյակ, որպեսզի ամբաստանյալ  Դավիթ Ադամյանին պաշտպանելու համար գործում ներգրավվի ևս մեկ պաշտպան՝  ներկայիս պաշտպան  Սերգեյ Մկրտչյանի հետ համատեղ՝ վերջինս դեկտեմբերի 25-ից  մինչև  2013թ. հունվարի 30-ը հերթական արձակուրդի մեջ է գտնվելու և այդ  ժամանակահատվածում չի մասնակցելու դատաքննությանը:

Начался допрос свидетелей по громкому делу “Арснакар” 12/19/2012   18:39  |  Криминальная хроника
На сегодняшнем заседании в суде административных районов Аван и Нор Норк под председательством судьи Давида Арутюняна по делу об избиении в ресторанном комплексе ”Арснакар” начался допрос свидетелей. Последнему предшествовал допрос потерпевших.
Первым допрашивали директора ООО “Давид ДВС”(которому принадлежит ресторанный комплекс “Арснакар”) Грачья Зограбяна.
Свидетель рассказал, что потерпевшие находились в изрядном подпитии и вели себя агрессивно и неподобающе, бросались бранными словами, ругались матом, что, в конце концов, и привело к потасовке. В частности, по описанию подсудимых Давида Адамяна и Норайра Айрапетяна, они полезли в драку после того, как их обматерили. Свидетель сообщил, что предпринял превентивные меры и распорядился поменять официанта Давида Адамяна, однако позднее потерпевшие настояли, чтобы их обслужил прежний официант.
Согласно директору ООО, подсудимые сообщили ему, что “они повздорили, затем разошлись и потерпевшие ушли”. На вопрос,  не сообщили ли ему, как потерпевшие покинули ресторанный комплекс, не говорили, что среди них есть тяжело раненый, которого оттуда вынесли(потерпевший Ваге Аветян от полученных тяжелых ран скончался в больнице), свидетель рассказал, что о последствиях потасовки узнал лишь на следующий день.
Допрос свидетелей будет продолжен 21 декабря.
Но уже завтра же суд обратиться в офис общественного защитника, дабы защиту подсудимого Давида Адамяна осуществлял еще один адвокат вместе с нынешним Сергеем Мкртчяном. Последний с 25 декабря по 30 января 2013г. будет находиться в очередном отпуске и в этот период не сможет представлять сторону защиты в судебном процессе.