ԱԺ արտահերթ նստաշրջանն ավարտվեց 12/19/2012   17:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քիչ առաջ Ազգային ժողովն ավարտեց կառավարության նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 17-ից գումարված արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքները:
Ընդունվեցին օրակարգում ընդգրկված բոլոր 16 օրինագծերն ու օրենսդրական փաթեթները:
Նստաշրջանի ընթացքում նաև վավերացվեցին միջազգային երկու համաձայնագրեր.
- «2009թ. հոկտեմբերի 19-ին և 2009 թ. հոկտեմբերի 20-ին նամակների փոխանակմամբ կնքված Աֆղանստանում Միջազգային անվտանգության աջակցման ուժերի կազմում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանման մասնակցության հետ կապված Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ իրավական հարցերի կարգավորման վերաբերյալ» համաձայնագրի գործողության ժամկետի երկարաձգման վերաբերյալ» 2012 թ. նոյեմբերի 8-ին և 2012 թ. նոյեմբերի 22-ին նամակների փոխանակմամբ կնքված համաձայնագիրը, որով Աֆղանստանում ՄԱԱՈՒ-ի (ISAF) կազմում հայկական զորախմբի գտնվելու ժամկետն երկարաձգվեց ևս երկու տարով` մինչև 2014թ.-ի դեկտեմբերի 31-ը,
- 2011 թվականի հունիսի 19-ին Տիրանայում ՍԾԱԶԲ Կառավարիչների խորհրդի կողմից թիվ 131 որոշմամբ ընդունված «Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկի հիմնադրման մասին» համաձայնագրի փոփոխությունները, որոնցով բանկի աշխատանքը դյուրացնելու նպատակով նախատեսվում է 2013թ. գործառնական արժույթ ընտրել եվրոն` ներկայիս Հատուկ փոխառության իրավունքի փոխարեն:

Завершилась внеочередная сессия НС 12/19/2012   17:30  |  Лента новостей
Сегодня созванная 17 декабря по инициативе Правительства внеочередная сессия НС завершила свою работу.
Были приняты все 16 законов и законодательный пакет, включенные в повестку дня.
В ходе сессии были ратифицированы два международных соглашения:
-Подписанное 19 октября 2009г. и 20 октября 2009г. соглашение “Об участии военных подразделений Республики Армения в составе международных сил содействия безопасности в связи с урегулированием правовых вопросов с НАТО и продлением срока действия соглашения от 8 и 22 ноября 2012г, подписанного посредством обмена письмами в Афганистане, согласно которому, срок пребывания армянского военного контингента в составе международных сил содействия безопасности в Афганистане был продлен еще на два года – до 31 декабря 2014г.
-Принятые 19 июня 2011г. в Тиране по решению N131 Совета управляющих ЧКБР изменения соглашения “Об основании черноморского коммерческого банка развития”, согласно которым с целью облегчения работы банка предусмотрено в 2013г. в качестве функциональной валюты выбрать евро вместо действующего специального права заимствования.