Հայտնել է, թե Դուբայում համագործակցում է ադրբեջանական գաղտնի ծառայությունների հետ 12/19/2012 21:55 | Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը (նախագահող դատավոր` Արշակ Վարդանյան) իր այսօրվա նիստում շարունակել է թիվ ԵԱԴԴ/0075/01/12 քրեական գործի դատաքննությունը: Նշված քր. գործով Երևանի Սարյան փ. թիվ 40 շենքի 13-րդ բնակարանի բնակիչ, 1967 թ. ծնված Խաչիկ Արծրունու Ասլանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (այսինքն` առանձնապես խոշոր չափերով շորթման համար, այն էլ` երկու դրվագով), 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով (երկու դրվագով), 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ և 333-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետերով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված է կալանավորումը:
Ինչպես մեզ հայտնի դարձավ հիշյալ դատարանից, Խաչիկ Ասլանյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու դիտավորությամբ գործարար Վարշամ Ղարիբյանին սպառնացել է իրավապահ մարմիններին կեղծ տեղեկությունններ հրապարակել և պահանջել է իրեն հանձնել 150.704.000 ՀՀ դրամին համարժեք 400 000 ԱՄՆ դոլար գումար: Բացի այդ, Խ. Ասլանյանը պատրաստել է Վարշամ Ղարիբյանի լուսանկարով կեղծ անձնագրի պատճենը և կեղծ տեղեկություններ է հայտնել նաև, թե իբր Վ. Ղարիբյանը Դուբայ քաղաքում համագործակցում է ադրբեջանական գաղտնի ծառայությունների հետ:
Ավելին, Խ. Ասլանյանը, ըստ մեղադրական եզրակացության, 2011թ. մայիսին դարձյալ շորթում կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ Մարինե Խոսրոֆյանին սպառնացել է հրապարակել վերջինիս վերաբերող տեղեկություններ: Բացի այդ, անձամբ կամ այլ անձի միջոցով տևական ժամանակում օգտագործելու նպատակով պատրաստել է կեղծ կնիքներ:
Հետաքրքիր է, ամբաստանյալն ինչի՞ հիման վրա է հույս ունեցել, որ Վարշամ Ղարիբյանը կվախենա, տեղի կտա շանտաժին և իրեն կվճարի 400 000 դոլար: Պատասխանը թերևս հայտնի կդառնա միայն դատավճռի հրապարակումից հետո:

Вымогал деньги, шантажируя распространением информации о сотрудничестве с азербайджанскими спецслужбами 12/19/2012 21:55 | Криминальная хроника
На судебном заседании, состоявшемся в суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Аршака Варданяна, продолжились сегодня слушания по уголовному делу NЕАДД/0075/01/12. В качестве обвиняемого по делу проходит Хачик Арцрунович Асланян 1967 года, проживающий по адресу г. Ереван, ул. Сарьяна 40, кв.13. Ему предъявлено обвинение по п.2 ч.3 ст.182 Уголовного кодекса РА(вымогательство в особо крупных размерах по двум эпизодам), по ч.1 ст.325(по двум эпизодам), по ч.1 и 2 ст.333 и п.1 ч.2 ст.333. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Как нам сообщили в вышеупомянутом суде, Хачику Асланяну предъявлено обвинение по факту умышленного вымогательства в особо крупных размерах: Х. Асланян угрожал предпринимателю Варшаму Гарибяну и требовал у него сумму в размере 150.704.000 драмов, эквивалентных 400 000 долларам. Кроме того, Х. Асланян подготовил копию поддельного паспорта с фотографией Варшама Гарибяна, а также сообщил ложные данные о том, что якобы В. Гарибян в Дубае сотрудничает с азербайджанскими спецслужбами.
Более того, Х. Асланян, согласно обвинительному заключению, в мае 2011г. опять-таки с целью умышленного вымогательства пригрозил на сей раз Марине Хосрофян, что обнародует порочащие ее данные. Кроме того, лично или при посредничестве другого лица с целью длительного использования он заготовил поддельные печати. Интересно, с чего подсудимый решил, что Варшам Гарибян испугается, поддастся на шантаж и заплатит ему $400 000? Ответ на этот вопрос, пожалуй, станет известен после оглашения приговора.