Սահմանադրության նախագիծն անտեսում է փոքրամասնություններին 12/18/2012   11:21  |  Միջազգային լրահոս
«Մուսուլման եղբայրներ» կառավարող կուսակցության հաշվարկով` երկրի բնակչության 56,5 տոկոսը Եգիպտոսի նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիի նոր կառավարության ստեղծած Սահմանադրության ընդունմանը կողմ է քվեարկել:
Ավելի վաղ նախագահը հայտարարել է, որ Սահմանադրությունը կարևոր քայլ է Եգիպտոսի ժողովրդավարացման ճանապարհին: Սակայն, ընդդիմադիրների խոսքերով, այդ փաստաթուղթն անտեսում է փոքրամասնությունների, այդ թվում նաև երկրի բնակչության 10 տոկոսը կազմող քրիստոնյաների իրավունքները:
Նոյեմբերի վերջին, երբ Մուհամմեդ Մուրսին առաջ քաշեց Սահմանադրության նախագիծը, սոցիալիստները, քրիստոնյաները և լիբերալ տրամադրված մահմեդականները հանդես եկան դրա դեմ:
Որպեսզի Սահմանադրության նախագիծն ընդունվի, պետք է դրան կողմ քվեարկի երկրի բնակչության ոչ պակաս 50 տոկոսը: Առայժմ հայտնի է 99 տոկոս տեղամասերի քվեարկության արդյունքները: Երկրի բնակիչների 56, 5 տոկոսը հավանության է արժանացրել նոր հիմնական օրենքը:
Նշենք, որ 7 իրավապահ կազմակերպություններ հայտարարել են, որ ունեն տվյալներ քվեարկությունների խախտումներով անցկացման մասին: Նրանք ասում են, որ օրինակ, պետական կառույցների շատ ներկայացուցիչներ մարդկանց թելադրում են, թե ինչպես քվեարկեն և դրա համար առաջարկում են որոշակի գումարներ: Բացի այդ, իրականացվում են ակտիվ կրոնական գործողություններ, որոնք հիմնականում ուղղված են ի օգուտ օրենքի նախագծի, իսկ այն քաղաքացիներին, ովքեր դեմ են քվեարկում, անվանում են հերետիկոսներ:

Проект новой Конституции Египта игнорирует права меньшинств 12/18/2012   12:09  |  Международные новости
По подсчетам правительственной партии Египта "Братья-мусульмане", 56,5% египтян проголосовало "за" принятие Конституции, созданной правительством нового президента Египта Мохаммеда Мурси (Mohamed Mursi).
Ранее президент заявлял, что Конституция является важным шагом на пути демократизации Египта. Однако, по словам оппозиционеров, документ игнорирует права меньшинств, в том числе и христиан, которые составляют 10% населения страны.
В конце ноября, когда Мохаммед Мурси выдвинул проект Конституции, социалисты, христиане и либерально настроенные мусульмане выступили против принятия нового закона.
Чтобы законопроект Конституции был принят, нужно чтобы за него проголосовало не менее 50% населения страны. На сегодняшний день, известны результаты с 99% участков: 56,5% населения одобрили новый основной закон.
Однако по данным семи правозащитных организаций, голосование проходит с нарушениями: представители государственных органов говорят людям, как именно им нужно проголосовать, и предлагают за это деньги. Помимо этого, ведется активная религиозная кампания в поддержку законопроекта, а граждан, которые голосуют "против" нового проекта Конституции, называют еретиками.