Դատավորները նախընտրում են դրամական միջոցները. թանկարժեք իրեր նրանք չեն հայտարարագրել 12/15/2012   12:19  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանյան դատավորները, անկախ սեռից և տարիքից, ունեն մի յուրահատուկ ընդհանրություն. նրանք չունեն թանկարժեք իրեր և արժեթղթեր,  նաև` չնչին բացառություններով, անշարժ և շարժական գույք: Իհարկե, կարելի է ենթադրել, որ առնվազն բնակարանները կամ առանձնատները, որտեղ նրանք բնակվում են, սեփականության իրավունքով պաշտոնապես պատկանում են ընտանիքի անդամներին: Սակայն, դատելով 2011թ.-ի համար Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերից, դա այդպես չէ. մեր դատավորների հետ փոխկապակցված անձինք` ամուսինները, ծնողները և զավակները, ևս անշարժ գույք չեն հայտարարագրել:
Այդուհանդերձ, գրեթե բոլոր այս պաշտոնյաները հայտարարագրել են բավականին զգալի դրամական միջոցներ. նաև եկամուտներ, ինչը բացատրելի է, հաշվի առնելով նրանց` ՀՀ քաղաքացիների գերակշռող մասի համեմատ ստացած բարձր աշխատավարձերը:
Սակայն հայտարարագրված եկամուտների ուսումնասիրությունը, մեղմ ասած,  առաջացնում է որոշ հարցեր: Օրինակ` Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Վարդան Աբրահամյանը, սեփականության իրավունքով անշարժ գույքի իսպառ բացակայության պարագայում, տարվա կտրվածքով ստացել է 9 մլն դրամի եկամուտ` որպես վարձակալության գումար: Նա հայտարարագրել է 20 մլն 873 հազար 499 դրամի չափով տարեկան եկամուտներ, որոնցից 8 մլն 873 հազար 499 դրամը` աշխատավարձ, 9 մլն դրամ` վարձակալությունից, իսկ 3 մլն դրամ` գույքն օտարելուց ստացված եկամուտ: Իսկ որպես փոխկապակցված անձ հայտարարագիր ներկայացրած նրա տիկինը` չհայտարարագրելով որևէ գույք, ներդրումներ, արժեթղթեր, 2011թ.-ին հայտարարագրել է 3 մլն 675 հազար դրամի չափով եկամուտ, որից 2 մլն 209 հազար դրամը` շահաբաժին, մնացածը` աշխատավարձ: Աբրահամյան ամուսինները հայտարարագրել են նաև դրամական միջոցներ. դատարանի նախագահը տարեսկզբին ունեցել է 1 մլն դրամ և 40 հազար ԱՄՆ դոլար, տարեվերջին` 500 հազար դրամ և 40 հազար ԱՄՆ դոլար, իսկ նրա տիկինը` տարեսկզբին 500 հազար դրամ և 4 հազար ԱՄՆ դոլար, տարեվերջին` 300 հազար դրամ և 4 հազար ԱՄՆ դոլար:
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Տիգրան Պետրոսյանի եկամուտները 2011թ.-ին կազմել են 61 մլն 705 հազար 232 դրամ և 15 հազար ԱՄՆ դոլար, որից աշխատավարձը` 7 մլն 105 հազար 232 դրամ, մնացածը` վարկ կամ փոխառություն:  Դրամական միջոցները` տարեսկզբին 8 մլն դրամ և 1 հազար ԱՄՆ դոլար, տարեվերջին` 30 մլն դրամ և 10 հազար ԱՄՆ դոլար: Տ. Պետրոսյանի հետ փոխկապակցված անձանցից նրա տիկինը եկամուտներ չի ունեցել, իսկ դրամական միջոցները տարեսկզբին և տարեվերջին եղել են անփոփոխ` 500 հազար դրամ: Դատարանի նախագահի դուստրը 2011թ.-ին ձեռք է բերել AUDI Q5 մակնիշի  ավտոմեքենա` 10 մլն դրամ արժողությամբ: Դրամական միջոցները տարեսկզբին և տարեվերջին անփոփոխ են` 4 մլն դրամ, իսկ եկամուտները` 1 մլն 463 հազար դրամ (աշխատավարձ) և 25 հազար ԱՄՆ դոլար (վարկ կամ փոխառություն):
Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Մհեր Խաչատրյանը և նրա տիկինը հայտարարագրել են միայն տարեկան եկամուտներ, որոնք գոյացել են բացառապես նրանց ստացած աշխատավարձի գումարներից` համապատասխանաբար 10 մլն 157 հազար 268 դրամ և 780 հազար դրամ:
Նշենք, որ վերոհիշյալ անձանց հայտարարագրերին անդրադառնալը բացառապես պայմանավորված է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանների նախագահների հայտարարագրերի թեման շարունակելու մտադրությամբ: «Pastinfo.am»-ն ավելի վաղ անդրադարձել էր Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության յոթ դատարանների նախագահներից միայն չորսի հայտարարագրերին. Աջափնյակ և Դավթաշեն, Քանաքեռ-Զեյթուն, Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանների նախագահների հայտարարագրերը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովի պաշտոնական կայքէջում այդ պահին տեղադրված չէին:

Судьи предпочитают денежные средства. Они не задекларировали дорогие вещи 12/17/2012   15:31  |  Актуальная тема
Армянские судьи вне зависимости от пола и возраста обладают одной общей чертой: у них нет дорогих вещей и акций, а также за малым исключением недвижимого и движимого имущества. Конечно, можно предположить, что квартиры и особняки, где они ведут свое скромное существование, по праву собственности официально принадлежат членам семьи.Однако, судя по декларациям, представленным должностными лицами в Комиссию по вопросам этики, все совсем обстоит не так: лица, связанные родственными узами с судьями: супруги, родители и дети тоже не задекларировали имущество.
Тем не менее, почти все эти должностные лица задекларировали весьма внушительные денежные средства: а также доходы, что поддается объяснению с учетом высокой заработной платы, в разы превышающей зарплату преимущественного большинства трудового населения РА.
Однако исследование задекларивованных доходов, мягко выражаясь, наталкивает на определенные мысли и вызывает вопросы. Например, доход председателя суда общей юрисдикции административных районов Ачапняк и Давидашен Вардана Абрамяна, не владеющего ни одним недвижимым объектом по праву собственности, составил 9 миллионов драмов в качестве арендной суммы.Он задекларировал свой годовой доход в размере 20 млн. 873 тыс. 499 драмов, 8 млн.873тыс.499 драмов из которых – заработная плата, 9 млн. от аренды, а 3 млн. образовались от отчуждения имущества. Его же супруга в качестве лица, связанного с ним родственными узами, не указала в декларации ни недвижимости, ни вложений, ни акций. В 2011г. задекларировала доход в размере 3 млн. 675 тыс. драмов, 2 млн. 209 тыс. из которых дивиденты, а остальная сумма - зарплата.Супруги Абрамян задекларировали также денежные средства: председатель суда в начале года 1 млн.драмов и 40 тыс. долларов, а к концу года 500 тыс. драмов и 40 тыс. долларов, а его супруга 500.00 драмов и 4 тыс. долларов, к концу года 300 тыс. драмов и 4 тыс. долларов.
Доходы председателя суда общей юрисдикции административного района Малатия-Себастия Тиграна Петросяна в 2011г. составили 61 млн. 705 тыс. 232 драма и 15 тыс. долларов, 7 млн. 105 тыс. 232 драма – заработная плата, остальное – кредиты или займы.Денежные средства в начале года – 8 лмн драмов и тысяча долларов, к концу года – 30 млн. и 10 000 долларов. Супруга же его не имела никаких доходов, а денежные средства как в начале, так и к концу года составили – 500 тыс.драмов.Дочь председателя суда в 2011 г.приобрела автомобиль марки AUDI Q5 стоимостью 10 млн. драмов. Денежные средства в начале года и в конце не изменились: 4 млн. драмов, а доходы 1 млн. 463 тыс. драмов (заработная плата) и 25 тыс. долларов (кредит или займ).
Председатель суда общей юрисдикции административных районов Канакер-Зейтун Мгер Хачатрян и его супруга задекларировали только свои годовые доходы, источником которых является исключительно заработная плата, соответственно 10 млн. 157 тыс.268 драмов и 780 тыс. драмов.