Բողոքում են մահվան հանգեցրած արարքի սխալ որակման դեմ 12/17/2012   13:13  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ոստիկանության Քննչական գլխավոր վարչության Կոտայքի քննչական բաժանմունքում հայտարարվել է մահվան ելքով վրաերթի գործով նախաքննության ավարտի մասին: Ըստ նախաքննության եզրակացության, «2012 թվականի հունվարի 27-ին` ժամը 00.30-ի սահմաններում, Ալվինա Հարությունյանը Երևան-Սևան ավտոճանապարհի 8 կմ հատվածում ընթացքի է գցել «Համմեր» մակնիշի 18 ՍՕ 524 համարանիշի ավտոմեքենան և չնկատելով ավտոմեքենայի աջ կողնակից կառչած Նարեկ Զարգարյանին, վրաերթի է ենթարկել նրան, ինչի հետևանքով մարմնական վնասվածքներ ստացած Նարեկ Զարգարյանը տեղափոխվել է «Աբովյան» բժշկական կենտրոն, որտեղ գիտակցության չգալով, մահացել է»:
Տուժող Նարեկ Զարգարյանի ծնողները` Ժորա Զարգարյանը և Կամելա Սաֆարյանը գտնում են, որ քրեական գործի քննությունն ի սկզբանե թերի և ոչ օբյեկտիվ է կատարվել: Նրանք կտրականապես համաձայն չեն նախաքննության մարմնի տեսակետի հետ՝ իրենց հետևողական բողոքների արդյունքում դեպքից վեց ամիս անց միայն Ա. Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ Ճանապարհային երթևեկության և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը: Որակումն, ըստ տուժող կողմի, սխալ է. Ա. Հարությունյանի արարքը պետք է որակվեր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ սպանություն և 183-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով՝ Ավտոմեքենային կամ տրանսպորտային այլ միջոցին ապօրինաբար տիրանալը /փախցնելը/` առանց հափշտակելու նպատակի:
Ինչպես տուժողի ծնողները հայտնեցին «Փաստինֆո»-ի թղթակցին, իրենց որդին «սպանվել է Ալվինա Հարությունյանի դիտավորյալ գործողությունների հետևանքով», իսկ իրավասու պաշտոնատար անձինք, ըստ տուժող կողմի, ճիշտ իրավական գնահատական չեն տալիս Ա. Հարությունյանի արարքին՝ նպաստելով, որ նա ազատվի առավել խիստ պատիժ նախատեսող հանցագործությունների համար պատասխանատվությունից:
Ժորա Զարգարյանը և Կամելա Սաֆարյանը 28.11.2012թ. դիմում-բողոք են ներկայացրել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Դիմում-բողոքում տուժողի ծնողները երկրի ղեկավարին տեղեկացնում են, որ Ալվինա Հարությունյանը իրենց որդու կամքին հակառակ փախցրել է նրա ավտոմեքենան և տեսնելով, որ իրենց որդին կառչել է ավտոմեքենայի աջ կողնակից, գոռոցներով, ավտոմեքենային հարվածելով, պահանջելով, որ Ալվինա Հարությունյանը կանգնեցնի այն, սակայն վերջինս դիտավորյալ ավտոմեքենան չի կանգնեցրել, ընդհակառակը` հարբած վիճակում այն վարելով մոտ 100-120կմ/ժ արագությամբ մոտ 2 կմ տարածություն է անցել, այնքան, մինչև տուժողը թուլացել և այլևս չի կարողացել իրեն պահել ավտոմեքենայի վրա ու վայր ընկնելով` մահացել է /քրեական գործում, ըստ տուժող կողմի, կան համապատասխան ապացույցներ/:

Жалуются на неправильную квалификацию деяния, повлекшего смерть 12/17/2012   15:14  |  Актуальная тема
В следственном отделе Главного следственного управления полиции РА объявлено о завершении следствия по делу о наезде со смертельным исходом. Согласно следственному заключению, 27 января 2012г. в районе 00.30 Альвина Арутюнян на 8-ом километре автодороги Ереван –Севан, завела машину и, не заметив Нарека Заргаряна, схватившегося за правую стойку авто, наехала на него, вследствие чего Нарек Заргарян с телесными повреждениями был доставлен в медицинский центр “Абовян”, где не приходя в сознание, скончался.
Родители потерпевшего Нарека Заргаряна Жора Заргарян и Камела Сафарян считают, что расследование по уголовному делу с самого начала было неполным и необъективным. Они категорически не согласны с версией следствия. В результате их жалоб спустя 6 месяцев после инцидента только А. Арутюнян было предъявлено обвинение по ч.2 ст.242 Уголовного кодекса РА по факту нарушения норм эксплуатации транспортного средства и правил дорожного движения. Квалификация преступления, согласно потерпевшей стороне, неправильная: Деяние А. Арутюнян должно квалифицироваться по ч.1 ст.104 УК РА и по пункту 3 ч.3 ст.183 – незаконное завладение(угон)транспортным средством без цели хищения.
Как сообщили корреспонденту “Фактинфо” родители потерпевшего, сын их скончался вследствие умышленных действий Альвины Арутюнян, а правочные должностные лица, согласно потерпевшей стороне, не дают верной правовой оценки деянию А.Арутюнян, способствуя тем самым ее освобождению от уголовной ответственности, предусматривающей гораздо более строгое наказание.
Жора Заргарян и Камела Сафарян 28.11.2012г представили заявление-жалобу президенту РА Сержу Саргсяну. В заявлении- жалобе родители потерпевшего сообщали главе государства о том, что Альвина Арутюнян вопреки воле их сына угнала их автомобиль и, увидев, что сын их, вцепившись за правую стойку автомобиля, выкрикивал и требовал Альвине Арутюнян вслед, чтобы  та немедленно остановила машину, однако последняя не вняла ему и умышленно не притормозила. Более того, управляя автомобилем в состоянии алкогольного опьянения на скорости примерно 100-120км/ч. проехала около 2 км., пока потерпевший не ослабел. Не сумев удержаться, Нарек Заргарян рухнул на землю и скончался. В уголовном деле, согласно потерпевшей стороне, имеются соответствующие доказательства.