Փաթեթ ՄԻՊ-ից. Պաշտպանն առաջարկում է երկարաձգել նախագծերի ուժի մեջ մտնելու ժամկետները 12/14/2012   19:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը Ազգային ժողովի բոլոր խմբակցություններին և անկախ պատգամավորներին ներկայացրել է հարկային ոլորտի 16 օրենքների նախագծերի վերաբերյալ իր առաջարկությունների փաթեթը։
Առաջարկությունների փաթեթը ներառում է օրենքի նախագծերի բարեփոխման մի շարք  առաջարկներ, մասնավորապես՝  օրենքի նախագծում հստակեցնել, որ հարկային մարմինը գույքի վրա կարող է արգելանք դնել միայն դատարանի որոշմամբ, իսկ անհետաձգելի դեպքերում կարող է կիրառել արգելանք, սակայն  24  ժամվա ընթացքում պարտավոր է իր կողմից կայացրած որոշումը ներկայացնել դատարան:
«Շատ կարևոր է նաև երկարաձգել օրենքների նախագծերի ուժի մեջ մտնելու ժամկետները` 2013թ. հունվարի 1-ի փոխարեն սահմանելով պաշտոնական հրապարակումից հետո 30-օրյա ժամկետ, քանի որ հարկատուների համար նոր պարտավորություններ սահմանելիս հարկավոր է նախատեսել դրանք արդյունավետ իրականացնելու ողջամիտ ժամկետներ:
Անհրաժեշտ ենք գտնում նաև օրենքի նախագծում նախատեսել այն հանգամանքը, որ հարկային մարմնի աշխատակիցները ստուգման նպատակով կարող են վերցնել իրեր կամ անհրաժեշտ այլ նյութեր միայն այն դեպքերում, երբ ստուգման ընթացքում առաջանում է հիմնավոր կասկած, որ անձը թույլ է տվել խախտում, և այդ իրը կարող է էական նշանակություն ունենալ ստուգումների իրականացման համար:
Ակնկալում ենք, որ Ազգային ժողովի խմբակցությունները և պատգամավորները հետամուտ կլինեն Պաշտպանի կողմից ներկայացված առաջարկություններին»,- նշվում է ՄԻՊ-ի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ:
12:23 10/12/2012  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿարեն Անդրեասյան. «Մինչև օրս որևէ քաղաքական ճնշում կամ ուղղորդում չի եղել»

Пакет от омбудсмена. Защитник предлагает продлить срок вступления проектов в силу 12/14/2012 21:22 | Лента новостей
Сегодня омбудсмен Карен Андреасян представил всем партиям и фракциям НС и независимым депутатам пакет инициатив касательно 16 проектов закона о налоговой сфере.
Пакет инициатив включает целый ряд предложений по реформированию законопроектов, в частности, предлагается прояснить в проекте закона, какой налоговый орган может наложить запрет на имущество только лишь по постановлению суда, а в неотложных случаях может применить запрет, однако в течение 24 часов обязуется представить в суд принятое решение.
“Очень важно продлить срок вступления в силу законопроектов: вместо 1 января 2013 – установить 30-дневный срок после официального оглашения решения, поскольку, налагая новые обязательства на налогоплательщиков, необходимо предусмотреть для их осуществления разумные сроки.
Считаем необходимым предусмотреть в проекте закона то обстоятельство, что сотрудники налогового органа в целях проверки могут изъять предметы или другие вещества только в тех случаях, когда во время инспекции возникают имеющие под собой основание подозрения, что лицо допустило нарушение, и этот предмет может существенно повлиять на ход проверок.
Ожидаем, что партии и депутаты Национального собрания будут последовательны и рассмотрят представленные омбудсменом предложения”,- отмечено в послании, распространенном администрацией Защитника прав человека.