ՃՈ շուրջ մեկ տասնյակ ծառայողներ հեռացվել են 12/14/2012   21:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ճանապարհային երթևեկության ոլորտում առկա խնդիրները լուծելու նպատակով ՀՀ ոստիկանությունն աշխատանքներ է իրականացնում երկու ուղղություններով` օրենսդրական փոփոխություններ և կազմակերպչական միջոցառումներ: Այս մասին «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ոլորտի հիմնախնդիրները» թեմայով դեկտեմբերի 14-ին անցկացված խորհրդարանական լսումների ժամանակ հայտնեց ՀՀ ոստիկանապետի տեղակալ Արթուր Օսիկյանը:
Ըստ նրա, Ազգային ժողովում ներկայումս գտնվում է մի նախագիծ, որի նպատակն է ինչ-որ առումով թեթևացնել վարորդների հոգսը և ազատել նրանց «որոշ ավելորդ, ժամանակավրեպ» պարտականություններից: Խոսքը վերաբերում է ԱՊՊԱ կտրոնի օգտագործման կարգը խախտելու, առանց կտրոնի կամ չգործող կտրոնով մեքենան վարելու համար պատասխանատվություն սահմանող դրույթները հանելուն: Օրինագիծն ընդունվելու արդյունքում կմնա միայն ԱՊՊԱ-ի պայմանագիր չունենալու համար պատասխանատվությունը:
Փոխոստիկանապետի մատուցմամբ, իրականացվող բարեփոխումների մեջ կարևոր դեր ունի նաև ճանապարհային ոստիկանության ծառայողների մասնագիտական պատրաստվածության և էթիկայի նորմերի պահպանման մակարդակի բարձրացումը: «Սա, համենայնդեպս մեզ համար, ամենացավալի և խոցելի տեղն է: Ոստիկանության պետի հրամանով ավելի ինտենսիվ են դարձել այս ոլորտում դասընթացները և ավելի մեծ ուշադրության ներքո են այժմ գտնվում: Միայն էթիկայի նորմերի խախտումների, ոստիկանին ոչ հարիր վարքագիծ դրսևորելու համար այս տարվա ընթացքում շուրջ մեկ տասնյակ ծառայողներ ազատվել են ոստիկանության համակարգից, 107 ծառայողներ ենթարկվել են կարգապահական պատասխանատվության»,-հայտնեց Ա.  Օսիկյանը:
Ըստ նրա, նման դրսևորումներ նկատմամբ, նախորդ տարվա համեմատ, առկա են ավելի խիստ մոտեցումներ: Շատ են դեպքերը, երբ ճանապարհային ոստիկանության ծառայողները տեղափոխվել են ավելի ցածր պաշտոնի կամ այլ աշխատանքի:
«Բարեփոխումներին և ձեռքբերումներին զուգահեռ դեռևս առկա են մեր համար տեսանելի որոշ հիմնախնդիրներ, որոնք պահանջում են համակարգված և երկարաժամկետ լուծումներ: Եթե սպասարկման ոլորտում ունենք առաջընթաց, ապա ճանապարհատրանսպորտային պատահարների կանխարգելման և վարչական իրավակիրառական ոլորտի խնդիրների լուծումը դեռևս մնում է որոշակի առումով չլուծված»,-ասաց Ա. Օսիկյանը: Նա  առկա հիմնախնդիրներից կարևորեց հետիոտնի կողմից ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացումը և երթևեկության մասնակիցների կողմից երթևեկության կանոնների նկատմամբ հարգանքի ձևավորումը, երթևեկության կազմակերպման տեխնիկական միջոցները չվնասելու ու պահպանելու անհրաժեշտության գիտակցումը:

Более одного десятка сотрудников ДП были освобождены от занимаемых постов 12/15/2012   12:09  |  Лента новостей
“С целью решения возникших в сфере Полиции проблем, работы ведутся по двум направлениям: внесение изменений в законодательное поле и инициирование организационных мероприятий”.Об этом на состоявшихся 14 декабря парламентских слушаниях на тему “Вопросы безопасности дорожного движения” заявил заместитель начальника Полиции Артур Осикян.
Он также отметил, что в НС представлен проект, цель которого в какой-то мере облегчить тяготы “водительской” жизни и освободиться от лишних, ставших анахронизмом обязанностей. Речь идет о нарушении использования стикера ОСАГО, о снятии пунктов, предусматривающих привлечение к ответственности в случае вождения автомобиля с просроченным талоном или без него. В результате принятия закона водитель будет привлекаться к ответственности за отсутствие договора обязательного страхования автогражданской ответственности.
“В осуществляемых реформах огромную роль играет также повышение уровня профессиональной подготовки сотрудников Дорожной полиции и соблюдение норм этики.”Это, пожалуй,” наша “ахиллесова пята”. По приказу начальника Полиции проводится интенсивное обучение сотрудников. Только за нарушение этических норм и недостойное поведение были освобождены с занимаемых постов более одного десятка сотрудников полиции, 107 полицейских были привлечены к дисциплинарной ответственности”,-заявил А. Осикян.
"Подобные явления по сравнению с прошлым годом строго караются законом. Также очень много тех сотрудников ДП, кого понизили в должности или перевели на другую работу.Параллельно с реформами и достижениями еще заметны проблемы, требующие безотлагательного разрешения,систематического и длительного подхода.Если в сфере обслуживания мы имеем подвижки, то проблемы, наблюдаемые в деле предотвращения дорожно-транспортных происшествий и административно-правоприменительной области, пока еще остаются неразрешенными, “- отметил А. Осикян.
Он также придал большое значение повышению результативности борьбы против нарушений правил дорожного движения, совершаемых пешеходом, и проявлению уважения участников дорожного движения к правилам ДП.