«Հարսնաքար»-ի գործով ամբաստանյալին կարճատև մեկնում չտրամադրվեց 12/14/2012   15:45  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի տարածքում հունիսի 17-ի բռնարարքի գործով այսօրվա նիստում Երևանի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ, մերժեց ամբաստանյալ Դավիթ Ադամյանի պաշտպան Սերգեյ Մկրտչյանի միջնորդությունն իր պաշտպանյալին 5-օրյա կարճաժամկետ մեկնում տրամադրելու մասին:
Ըստ պաշտպանի, ամբաստանյալի մայրը՝ Աղավնի Ադամյանը, ու կինը՝ Զարինե Հակոբյանը, վերջերս տուժել են ավտովթարից՝ մայրը գտնվում է վերակենդանացման բաժնում, իսկ կինը վիրահատության է ենթարկվել և ներկայումս շարունակում է բուժումը հիվանդանոցային պայմաններում: Կարճաժամկետ մեկնումը հնարավորություն կտա ամբաստանյալին տեսակցել իր մերձավորներին, ինչպես նաև իր մանկահասակ երեխային հանձնել ընկերոջ խնամքին՝ ներկայումս երեխան գտնվում է ազգականի խնամքի ներքո:
Տուժող ու պաշտպանական կողմերը չառարկեցին միջնորդության դեմ, սակայն դատարանը գտավ, որ թեև ամբաստանյալ, «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրի մատուցող Դ. Ադամյանը չի մեղադրվում առանձնապես ծանր հանցագործության մեջ և օրենքը թույլ է տալիս նրան տրամադրել կարճաժամկետ մեկնում, սակայն պաշտպանության կողմից չներկայացվեցին պատշաճ հիմնավորումներ, որ առկա է ամբաստանյալի հարազատների կյանքին սպառնացող վտանգ:
Դատարանը միաժամանակ հայտնեց, որ երեխայի հետագա խնամքը ստանձնող անձի տվյալներն ունենալու դեպքում կարող է կարգավորել հարցը, հակառակ դեպքում՝ դատարանի ձեռնարկած միջոցների շնորհիվ երեխայի մասին կհոգան բնակության վայրի տարածքի խնամակալության մարմինները:
Դատարանը նաև ընդգծեց, որ համապատասխան հիմնավորումների առկայության դեպքում ամբաստանյալը կարող է հետագայում էլ նույն միջնորդությամբ հանդես գալ:

Ходатайство адвоката подсудимого о предоставлении его подзащитному краткосрочного выезда было отклонено 12/14/2012 16:43 | Актуальная тема
На состоявшемся сегодня заседании суда административных районов Аван и Нор Норк под председательством судьи Давида Арутюняна по делу о жестоком избиении, имевшем место 17 июня сего года в ресторанном комплексе “Арснакар”, ходатайство адвоката подсудимого Давида Адамяна Сергея Мкртчяна о предоставлении его подзащитному краткосрочного выезда сроком на 5 дней было отклонено.
Согласно адвокату, мать подсудимого Агавни Адамян и его супруга Зарине Акопян пострадали недавно в ДТП: в результате происшествия мать попала в реанимационное отделение больницы, а жена была прооперирована и в настоящее время проходит курс лечения в станционарных условиях. Краткосрочный выезд предоставил бы возможность подсудимому навестить своих родных, а также позволил бы передать опеку над своим малолетним ребенком другу. В настоящее время ребенок находится под опекой родственников.
Потерпевшая сторона и сторона защиты не возражали, однако суд пришел к заключению, что, хотя подсудимому, некогда работавшему официантом в ресторанном комплексе “Арснакар” Д. Адамяну, не предъявлено обвинение в особо тяжком преступлении, и закон допускает предоставления ему краткосрочного выезда, однако сторона защиты не представила надлежащие обоснования того, что жизни его родных угрожает опасность.
Суд также объявил, что в случае представления данных об опекуне ребенка может урегулировать вопрос, в противном случае благодаря мерам, предпринятым судом, опека над ребенком перейдет к органам опеки и попечительства по месту жительства.
Суд также подчеркнул, что в случае наличия соответствующих обоснований подсудимый может снова выступить с тем же ходатайством.