Աղվան Հովսեփյան. «Վթարայինները վերանորոգում են առանց սեյսմազինվածությունը բարձրացնելու առաջադրանքի» 12/14/2012   19:24  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի ազգային գրադարանի, Շիրակի մարզի Մեծ Մանթաշի միջնակարգ դպրոցի և Մասիսի թիվ 5 ավագ դպրոցի վարչական շենքերի հիմնանորոգման համար ՀՀ պետական բյուջեով  հատկացված գումարների օգտագործման ընթացքում արձանագրված չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի քննությամբ ի հայտ եկած հիմնախնդիրները:
Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին տեղեկացրեց ՀՀ գլխավոր դատախազի մամուլի քարտուղար Սոնա Տռուզյանը, նշելով, որ խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Ա. Թամազյանը, ֆինանսների նախարար  Վ. Գաբրիելյանը, քաղաքաշինության նախարար Ս. Թադևոսյանը, գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության պետ Ա. Նիկողոսյանը, ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչության պետ Վ. Հարությունյանը, քաղաքաշինության նախարարության քաղաքաշինական ծրագրերի իրականացման գրասենյակի ղեկավար Հ. Սարգսյանը, ֆինանսների նախարարության  վերահսկողական տեսչության պետ Ս. Ղարիբյանը, նշված քրեական գործերով քննությունն իրականացնող քննիչը, դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազը և պատասխանատու պաշտոնատար այլ անձինք:
«Քրեական գործերի նախաքննության ընթացքում ի հայտ են եկել մի շարք խնդիրներ, որոնք լուրջ մտորելու տեղիք են տալիս, քանզի վերաբերում են ոչ միայն նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի հիման վրա կապալառու կազմակերպությունների կողմից կատարված շինարարության ընթացքում թույլ տրված հավելագրումներին, որակին, այլ նաև՝ ի սկզբանե նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի ճիշտ կազմմանը, այսինքն՝ կապալառու կազմակերպություններին ճիշտ առաջադրանք տալուն»,-  խորհրդակցության ընթացքում հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազը՝ արձանագրելով, որ, ըստ քննության տվյալների, պետական բյուջեից հատկացված  գումարները որոշ դեպքերում ոչ նպատակային են օգտագործվում, այլ խոսքով՝ փոշիացվում են՝ սխալ, ոչ լիարժեք առաջադրանքի հետևանքով:
Անդրադառնալով ազգային գրադարանի հիմնանորոգման աշխատանքներում արձանագրված չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործին՝ քննիչը տեղեկացրել է, որ  կատարողական  ակտերի կազմման ճշտության ստուգմամբ պարզվել է, որ  2008-2011թթ. կապալառու կազմակերպության կողմից կազմվել են 691.953.490 դրամի կատարողական ակտեր, ընդունման-հանձնման արձանագրություններով ֆինանսների նախարարությունը վճարել է 668.579.600 դրամ, իսկ 23.373.890 դրամը չի վճարել՝ կապալառուի կողմից ներկայացված աշխատանքները կատարված չլինելու պատճառաբանությամբ:
Ընդհանուր առմամբ հավելագրումների միջոցով, քննության տվյալներով,  պետությանը պատճառված վնասը ներկայումս կազմում է  36.880.200 դրամ: Քննարկման փուլում է կաղնու փայտից պատուհանների տեղադրման, գրադարանի պատերը սոսնձաներկից մաքրելու, ինչպես նաև՝ գրադարանի մուտքից դեպի Տերյան փողոց տանող հատվածի շինարարական աշխատանքների համար նախատեսված շուրջ 40 մլն դրամի արդյունավետ օգտագործման հարցը:
Սակայն ամենակարևոր խնդիրը  շենքի սեյսմակայունության հարցն է: «Հայսեյսմշին և ԿՊ ԳՀԻ» ԲԲ ընկերության եզրակացության համաձայն՝ գրադարանի շենքը 3-րդ աստիճանի վթարային կառույց է և անհրաժեշտ է իրականացնել սեյսմազինվածության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումներ: Բացի այդ, առկա է հակահրդեհային համակարգի ներդրման կարիք: Իսկ նշված աշխատանքներն իրականացնելու դեպքում հիմնանորոգման համար ծախսված հարյուրավոր միլիոնները դառնում են անիմաստ:  ՀՀ գլխավոր դատախազը  վարույթն իրականացնող մարմնի առաջ խնդիր դրեց պարզել նախ՝ որքանով է կապալառու կազմակերպությունը արդյունավետ իրականացրել  պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները և հետո՝ ինչու պետության անունից պատվերը ձևակերպած համապատասխան պաշտոնատար անձինք առաջադրանքը ճիշտ չեն կազմել:
«Եթե շենքը սեյսմակայուն չէ, ապա ինչու է քաղաքաշինության նախարարությունը հիմնանորոգման խնդիր դրել՝ առանց սեյսմազինվածությունը բարձրացնելու առաջադրանքի: Նման պայմաններում, ակնհայտ է, որ եթե անգամ կապալառու կազմակերպությունը պատշաճ իրականացնի ստանձնած պարտավորությունը և փոխհատուցի պետությանը պատճառված վնասը, որը, ըստ ստուգման արդյունքների կազմում է մի քանի տասնյակ միլիոն դրամ, ապա միևնույն է գրադարանի հիմնանորոգման համար պետական բյուջեից  հատկացված հարյուրավոր միլիոնի դրամի ֆինանսավորումը դառնում է ոչ նպատակային, քանզի սեյսմազինվածությունը բարձրացնելուն ուղղված աշխատանքները կատարելուց հետո նախկինում կատարված հիմնանորոգումը կարժեզրկվի և կրկին վերանորոգում իրականացնելու անհրաժեշտություն կառաջանա»,- հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազը՝ ավելացնելով. «ակնհայտ է, որ կապալառու կազմակերպությունից չենք կարող պահանջել մի աշխատանք, որպիսի առաջադրանք չի տրվել, և վարույթն իրականացնող մարմինը պետք է պարզի, թե ինչու նման առաջադրանք չի տրվել: Կամ գործ ունենք չարամիտ դիտավորության հետ կամ էլ, մեղմ ասած, պաշտոնեական անփութության, անբարեխիղճ վերաբերմունքի, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել են առանձնապես խոշոր չափերի վնաս»:
Նույն խնդիրը վերաբերում է նաև  Մասիս քաղաքի թիվ 5 ավագ դպրոցին, քանզի  նախագծանախահաշվային փաստաթղթերում չեն նախատեսվել  սեյսմազինվածության բարձրացման կամ ուժեղացման միջոցառումները: Մինչդեռ նախագծման փուլում կառույցի վնասվածության աստիճանը գնահատվել է  2-րդ աստիճանի, իսկ 2012թ. սեյսմիկ պաշտպանության ծառայությունը շենքի վնասվածության աստիճանը գնահատել է արդեն  3-րդ աստիճանի՝ անբավարար՝ առաջարկելով շահագործումն իրականացնել կառույցի ուժեղացումից և վերակառուցողական աշխատանքներից հետո: Հետևապես շենքի հիմնանորոգման համար ծախսված գումարները դառնում են ոչ նպատակային, քանզի այն վթարային է:  Ինչ վերաբերում է Մեծ Մանթաշի դպրոցին, ապա այս դպրոցի շենքը նույնպես ունի  սեյսմակայունությունը բարձրացնելու անհրաժեշտություն, բայց ի տարբերություն վերը նշված երկու դեպքերի, այդ առաջադրանքը տվյալ դեպքում ներառված է եղել  նախագծանախահաշվային փաստաթղթերում, ինչը, սակայն, պատշաճ չի կատարել կապալառու կազմակերպությունը: Արդյունքում՝ եթե նախկինում շենքի վնասվածության  աստիճանը գնահատվել է 2-րդ աստիճանի, ապա 2012 թվականին արդեն 3-րդ աստիճանի՝ անբավարար,   և պիտանի չէ շահագործման համար:
Խորհրդակցության ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազը  հանձնարարեց ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության ՀԿԳ քննության վարչությանը  ապահովել քրեական գործերով քննության բազմակողմանիությունը, լրիվությունն ու օբյեկտիվությունը և համարժեք իրավական գնահատական տալ ոչ միայն կապալառու կազմակերպությունների պատասխանատու անձանց գործողություններին՝ ստանձնած պայմանագրային պարտավորությունները ոչ պատշաճ իրականացնելու և հավելագրումներով կատարողական ակտեր ներկայացնելու համար, այլ նաև բոլոր այն պաշտոնատար անձանց գործողություններին, որոնց հետևանքով  նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը կազմվել են թերի, ինչի արդյունքում էլ պետության հատկացրած գումարներն օգտագործվել են ոչ նպատակային: Միաժամանակ հանձնարարվեց դատախազական հսկողություն իրականացնող դատախազներին՝ խորհրդակցության արդյունքներով մշակել  նախաքննության աշխատանքային վարկածներ և հետամուտ լինել, որպեսզի քննության շրջանակներում նշանակվեն անհրաժեշտ բոլոր փորձաքննությունները՝ պարզաբանման ենթակա հարցերի պատասխանները ստանալու համար, ապահովել քրեական գործի նախաքննության օրինականությունը:

Агван Овсепян: Аварийные здания ремонтируют, не повышая уровня их сейсмовооруженности 12/14/2012   19:24  |  Актуальная тема
Сегодня генпрокурор РА Агван Овсепян провел совещание, в ходе которого обсуждались проблемы и вопросы, возникшие в ходе расследования уголовных дел, возбужденных по факту злоупотреблений средств, выделенных из госбюджета на проведение капитального ремонта Национальной библиотеки Армении, средней школы Мец Манташа Ширакской области и административных зданий старшей школы N5 г.Масиса.
Об этом «Pastinfo.am» сообщила пресс-секретарь генпрокурора РА Сона Трузян, отметив, что в совещании приняли участие заместитель генпрокурора РА А. Тамазян, министр финансов В. Габриэлян, министр градостроительства С. Тадевосян, начальник Управления по защите государственных интересов Генпрокуратуры РА А. Никогосян, начальник Управления по особо важным делам Главного следственного управления полиции РА В. Арутюнян, руководитель офиса по реализации градостроительных программ Министерства градостроительства РА Г. Саргсян, начальник контрольной инспекции Министерства финансов РА С. Гарибян, следователь, ведущий следствие по указанным уголовным делам, прокурор, осуществляющий процессуальное руководство, и другие ответственные лица.
“В ходе следствия уголовных дел был выявлен целый ряд проблем, который дает повод для серьезных размышлений, поскольку речь идет не только о приписках, допущенных организациями-подрядчиками в ходе осуществления ремонтных работ на основании проектно-сметной документации и о качестве, но об изначально неправильном составлении проектно-сметной документации, то есть о неверной постановке задач перед подрядными организациями,” - заявил в ходе совещания генпрокурор РА, констатируя, что, согласно данным следствия, выделенные из госбюджета средства в определенных случаях используются не по назначению, иначе говоря, распыляются вследствие неверной постановки задачи.
Возвращаясь к уголовным делам, возбужденным по факту злоупотреблений, зафиксированных в ходе осуществления ремонтных работ в Национальной библиотеке Армении, следователь сообщил, что при проверке точности составления исполнительных актов выяснилось, что в 2008-20011гг. организации-подрядчики оформили исполнительные акты на сумму 691.953.490 драмов с протоколами о приеме-сдаче. Министерство финансов выплатило 668.579.600 драмов, а 23.373.890 драмов – не предоставило, мотивируя сей факт тем, что фирма-подрядчик не выполнила работы.
В целом, по данным следствия причиненный посредством приписок государству вред составляет на данном этапе 36.880.200 драмов. В стадии обсуждения вопрос установки окон из дубовой древесины, очистки от эмульсионного клея, а также эффективного использования 40 млн. драмов, предусмотренных для строительства участка, ведущего с входа в здание библиотеки на ул. Терьяна.
Однако самым важным вопросом остается – вопрос о сейсмовооруженности здания. “Согласно заключению ОАО "Армянский научно--исследовательский институт сейсмостойкого строительства и защиты сооружений" здание библиотеки - строение третьей степени аварийности и необходимо осуществить мероприятия по повышению уровня сейсмовооруженности. Кроме того, остро ощущается необходимость во внедрении противопожарной системы. В противном случае сотни тысяч вложенных в реконструкцию объекта средств - просто бессмысленная трата денег. Генпрокурор РА поставил перед органом, осуществляющим производство, задачу выяснить, в первую очередь, в какой мере фирма-подрядчик выполнила взятые по договору на себя обязательства и потом, почему соответствующие должностные лица, выполняющие заказ государства, неверно сформулировали и составили задачи.
“Если здание не сейсмостойкое, то почему Министерство градостроительства поставило перед собой задачу отремонтировать здание, не повышая его сейсмовооруженности. В подобных условиях, очевидно, что, если даже подрядчик надлежащим образом выполнит взятые на себя обязательства и возместит причиненный государству ущерб, который, согласно результатам проверки, составил несколько десятков миллионов драмов, то выделенные из госбюджета на реставрацию библиотеки сотни миллионов будут потрачены впустую и не послужат поставленной цели, поскольку работы, направленные на повышение сейсмовооруженности здания, сравняют с землей всю проделанную дотоле работу, так как возникнет необходимость заново отремонтировать здание,”- заявил генпрокурор, добавив, что очевидно, что мы не можем требовать у подрядчика выполнения той задачи, которая перед ним не стояла и орган, осуществляющий производство, должен выяснить, почему. Или мы имеем дело с самым настоящим злым умыслом или, мягко выражаясь, со служебной халатностью, недобросовестным отношением, вследствие чего государству был причинен ущерб в особо крупных размерах".
Та же проблема и со старшей школой номер 5 г. Масиса, поскольку в проектно-сметной документации не были предусмотрены мероприятия по повышению сейсмовооруженности или усилению конструкции. Между тем на стадии проектирования строение имело 3-ую степень поврежденности. Предлагалось эксплуатировать здание только после осуществления работ по его усилению и реконструкции. Посему сумма, израсходованная на ремонт, была потрачена бесцельно ввиду того, что здание аварийное. Что же касается школы Мец Манташа, то здание этой школы также нуждается в повышении сейсмовооруженности, но, в отличие от вышеупомянутых случаев, эта задача была учтена и включена в проектно-сметную документацию, однако фирма-подрядчик плохо справилась с ней. В результате, если раньше здание имело вторую степень поврежденности, то в 2012г. оно приобрело уже третью и теперь не пригодно для эксплуатации.
В ходе совещания генпрокурор РА поручил Следственному управлению по особо важным делам Главного следственного управления полиции РА обеспечить всесторонность, полноту и объективность расследования уголовных дел и дать правовую оценку не только деятельности ответственных лиц фирм-подрядчиков, не выполнивших надлежащим образом взятых на себя по договору обязательств, и представивших исполнительные акты с приписками, но и деятельности всех тех должностных лиц, из-за которых проектно-сметная документация был составлена неверно, в результате чего средства, выделенные государством, были потрачены бесцельно. В то же время прокурорам, осуществляющим процессуальное руководство, было поручено разработать по результатам совещания рабочие версии расследования, быть последовательными, дабы в рамках следствия были бы назначены и проведены все необходимые экспертизы, способные прояснить все "темные стороны" этого дела, а также обеспечить законность предварительного расследования уголовного дела.