100.000 դրամ մեկ գայլի մորթու դիմաց 12/14/2012 17:11 | Բնապահպանական իրավունք
4 եռամսյակի ընթացքում ՀՀ բնապահպանության նախարարության կողմից 274 գայլի մորթի է տրամադրվել ՀՀ ԳԱԱ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնին՝ գիտական հավաքածուները համալրելու և ուսումնասիրություններ կատարելու համար:
2011թ. ընթացքում այդ նպատակին է ծառայեցվել 95, իսկ 2012թ.՝ 179 որսված գայլի մորթի:
Հայաստանի տարբեր բնակավայրերի վրա գայլերի հարձակման դեպքերը նվազեցնելու համար դեռևս 2011թ. փետրվարի 10-ին ՀՀ կառավարությունը որոշում էր ընդունել «Գայլերի թվաքանակի կարգավորման և միջոցառումների իրականացման կարգը հաստատելու մասին»:
Ըստ կառավարության այդ որոշման էլ, ընդհանուր առմամբ, 2011թ. թույլատրվել է որսալ 100 գայլ, իսկ 2012թ-ին՝ 200:

100.000 драмов за волчью шкуру 12/14/2012   18:26  |  Экологическое право
В течение 4 триместров Министерство экологии РА передало 274 штуки волчьей шкуры Научному центру зоологии и гидроэкологии НАН РА для восполнения научной коллекции и проведения исследований.
В течение 2011г. этой цели послужили 95, а в 2012г. 179 шкур отстрелянных волков.
Чтобы предотвратить случаи нападения волков на жилые местности еще 10 февраля 2011г. Правительство РА приняло постановление “Об утверждении порядка регулирования количества волков и осуществления мероприятий”.
Согласно Правительству, по этому постановлению в целом в 2011г. была разрешена охота на 100 волков, а в 2012г.- на 200.