Վլադիմիր Կոթոլյանի մեղադրանքը վերաորակվեց 12/13/2012 19:55 | Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, աշխատանքային օրվա ավարտին հրապարակած այսօրվա դատավճռով ՀՀ ԱԱԾ նախկին քննիչ Վլադիմիր Կոթոլյանին դատապարտեց 5 տարվա ազատազրկման: Դատարանը վերաորակեց կաշառք ստանալու մեղադրանքը խարդախություն՝ խոշոր չափերով և կաշառք ստանալու պատրվակով:
Դատարանը միաժամանակ կիրառեց Հայաստանի անկախացման 20-ամյա տարեդարձի առթիվ ընդունված համաներման որոշումը և ամբաստանյալի պատժի չկրած մասը կրճատեց մեկ երրորդով, այսինքն՝ 8 ամսով:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում պարզաբանեց Վ.Կոթոլյանի պաշտպան Վաղարշակ Գևորգյանը, 4 տարի 4 ամիս ազատազրկման վերջնական պատժից Վ.Կոթոլյանն արդեն իսկ կրել է 3 տարի 24 օր ժամկետով ազատազրկումը, ուստի դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո կարող է դիմել քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմին պայմանական վաղակետ ազատ արձակվելու խնդրանքով:
Մեղադրող Աշոտ Նադոյանը և պաշտպանական կողմը դեռևս չեն որոշել՝ բողոքարկելո՞ւ են դատավճիռը վերաքննիչ դատարան, թե ոչ. առաջինը որոշում կկայացնի դատավճռի հիմնավորումներին ծանոթանալուց հետո, իսկ երկրորդը՝ պաշտպանյալի հետ խորհրդակցելուց հետո:
Հիշեցնենք, որ պաշտպանական կողմը միջնորդել էր կարճել քրեական գործը՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով, իսկ մեղադրող Աշոտ Նադոյանը՝ ամբաստանյալին դատապարտել 7 տարվա ազատազրկման և բռնագանձել անձնական գույքի 1/3-րդը: (Առաջին դատաքննությամբ ևս նա դատապարտվել է 7 տարվա ազատազրկման՝ կաշառք ստանալու մեղադրանքով, դատավճիռը բեկանվել էր և ուղարկվել նույն դատարան՝ նոր քննության

Обвинение, предъявленное Владимиру Котоляну, было переквалифицировано 12/13/2012   20:47  |  Криминальная хроника
В суде общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мхитара Папояна, согласно приговору, оглашенному к концу рабочего дня, бывший следователь СНБ В. Котолян был осужден на 5 лет лишения свободы. Суд переквалифицировал обвинение во взяточничестве в мошенничество в особо крупных размерах под предлогом получения взятки.
Суд в то же время применил решение об амнистии, принятое по случаю 20-летия независимости Республики Армения, и сократил подсудимому неотбытую им часть наказания на одну треть, то есть на 8 месяцев.
Как пояснил в беседе с корреспондентом “Фактинфо” адвокат В. Котоляна Вагаршак Геворгян, В. Котолян, приговоренный к лишению свободы сроком на 4 года и 4 месяца, уже отсидел 3 года и 24 дня, посему после вступления приговора в силу, он может обратиться в администрацию уголовно-исполнительного учреждения с просьбой об условно-досрочном освобождении.
Обвинитель Ашот Надоян и сторона защиты пока еще не решили обжаловать приговор суда в Апелляционном суде или нет. Первый примет решение после того, как ознакомиться с доводами, которые легли в основу вынесенного приговора, а сторона защиты после того, как посоветуется со своим подзащитным.
Напомним, что сторона защиты ходатайствовала о прекращении уголовного дела ввиду отсутствия состава преступления, а сторона обвинения в лице Ашота Надояна приговаривала подсудимого к 7 годам лишения свободы с конфискацией 1/3 личного имущества (согласно первому приговору, В. Котолян был осужден на 7 лет лишения свободы по обвинению в получении взятки). Однако приговор вскоре был отменен и передан в суд для производства нового расследования.