Քննչականի պետը գլխով հարվածել է դատախազի՞ն 12/13/2012 11:47 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Արարատի մարզի դատախազության դատախազ Ս. Նազարպուրի կողմից ծառայողական պարտականությունները կատարելու կապակցությամբ վերջինիս աշխատասենյակում ՀՀ ոստիկանության Մասիսի քննչական բաժանմունքի պետ Գ.Սիմոնյանի հետ տեղի ունեցած դեպքի առթիվ։ Այդ մասին «Pastinfo.am»-ին տեղեկացրին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Թե վերոնշյալ ո՞ր վարկածն է իրական, կպարզի քննությունը: Նշենք, որ դատախազության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ «Մասնավորապես՝ Արարատի մարզի դատախազության դատախազ Ս. Նազարպուրը գրավոր զեկուցագիր է ներկայացրել և բացատրություն տվել, որ նախապատրաստվող նյութերով իր տված գրավոր ցուցումի կապակցությամբ ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Մասիսի քննչական բաժանմունքի պետ Գ. Սիմոնյանը մտել է իր աշխատասենյակ, վիճաբանել, գլխով հարվածել՝ պատճառելով մարմնական վնասվածք։
Զեկուցագրի հիման վրա ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում նյութերի նախապատրաստման ընթացքում Գ. Սիմոնյանը բացատրություն է տվել, թե քննիչին տրված ցուցումի հետ կապված պարզաբանումներ անելու հարցով մտել է մարզի դատախազության դատախազ Ս. Նազարպուրի աշխատասենյակ, որտեղ տեղի է ունեցել քաշքշոց և դատախազը, բռնության գործադրմամբ, իրեն դուրս է հանել աշխատասենյակից։
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերում առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ (իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնության գործադրում՝ կապված ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ)՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում 12.12.2012թ. հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:

Начальник Следственной службы ударил головой прокурора 12/13/2012   14:38  |  Актуальная тема
В Специальной следственной службе РА возбуждено уголовное дело по факту инцидента, произошедшего между начальником Следственного управления полиции РА Г. Симоняном и прокурором Араратской области С. Назарпуром в кабинете последнего при исполнении им служебных обязанностей. Об этом корреспонденту «Pastinfo.am» сообщили в Генпрокуратуре РА.
Какая из вышеуказанных версий соответствует действительности, выяснит следствие?
Отметим, что, согласно распространенной прокуратурой информации, в частности, прокурор Араратской области С. Назарпур представил письменный рапорт, в котором дал объяснения по готовящимся материалам: согласно его показаниям, начальник следственного отдела г.Масиса Главного следственного управления полиции РА Г. Симонян вошел к нему в кабинет, спровоцировал ссору и нанес удар головой ему, причинив телесное повреждение.
На основании рапорта в Специальной следственной службе РА Г. Симонян дал объяснения, что в связи с указаниями, данными следователю с целью уточнения некоторых вопросов, зашел в кабинет к прокурору области С. Назарпуру, где и вспыхнула потасовка. Прокурор, применив в отношении него насильственные меры, вывел его из своего кабинета.
Учитывая тот факт, что в подготовленных материалах наличествуют признаки преступления, предусмотренного ч.1 ст. 316 Уголовного кодекса РА ( применение в отношении представителя власти насилия, не представляющего опасности для жизни или здоровья, в связи с исполнением служебных опасностей), в Специальной следственной службе РА 12.12.2012г возбуждено уголовное дело. Ведется следствие.