Տեղական տուրք` ՀՀ համայնքների անվանման օգտագործման համար 12/10/2012   18:25  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Առաջիկայում գործողության մեջ կդրվի Ազգային ժողովի կողմից մի շարք օրենքներում օրերս ընդունված փոփոխություններն ու լրացումները, որոնցով, մասնավորապես, նախատեսվում է, որ ֆիրմային անվանման  մեջ ՀՀ համայնքների անվանման օգտագործումը հնարավոր է միայն համապատասխան համայնքի ղեկավարի թույլտվության  դեպքում: «Երևան» բառն օգտագործելու համար ` Երևանի քաղաքապետի, ՀՀ այլ քաղաքների ու գյուղերի անվանումների համար` համապատասխան քաղաքապետի կամ գյուղապետի:
«Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքում կատարված լրացմամբ` ՀՀ  համայնքների անվանումները  ֆիրմային անվանումներում  օգտագործելու թույլտվության համար տեղական տուրքը ընթացիկ տարվա համար սահմանվում է 50 000-100 000 դրամ։
Առանց թույլտվության այդ անվանումները ֆիրմային անվանումներում  օգտագործելու համար ՀՀ վարչական  իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքով սահմանվում է տուգանք՝ 80 000-100 000 դրամի չափով:

Местная пошлина за использование названий общин 12/10/2012   19:05  |  Информационная платформа
Скоро будут введены в действие изменения и дополнения, внесенные Национальным Собранием РА в законы, по которым, в частности, предусмотрено, что использование названий общин в названиях фирм возможно лишь в случае разрешения главы соответствующей общины. Чтобы использовать слово “Ереван” – нужно разрешение Мэра города и т.д.
В соответствии с дополнением, внесенным в закон “О местных пошлинах и платах”, местная пошлина для использования в “фирменных названиях” топонимов в текущем году установлена в размере 50.000-100.000 драмов.
Без надлежащего разрешения данное действие будет расцениваться как правонарушение, для которого по закону РА “Об административных правонарушениях” предусмотрен штраф в размере 80 000-100 000 драмов.