Վեհաժողովն էլ վեհաժողովի նման չէ 12/10/2012 11:49 | Միջազգային լրահոս
2012թ.-ին Բաքվում պետք է կայանար նախկին խորհրդային 4 պետություններից՝ Վրաստանից, Ուկրաինայից, Ադրբեջանից և Մոլդովայից ձևավորված GUAM (հայերեն՝ ՎՈՒԱՄ) կազմակերպության հերթական վեհաժողովը: Սակայն, ինչպես օրերս հայտարարեց այդ կառույցը նախագահող երկրի՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովը, միջոցառումը տեխնիկական պատճառներով հետաձգվել է: Նա չի նշել, թե հատկապես մինչև երբ:
GUAM-ը ձևավորվել է 1997թ.-ին որպես անդամ երկրներում դեմոկրատիան և տնտեսական զարգացումն ապահովող «խորհրդակցական ֆորում», որի վերջնական նպատակն է «եվրոպական և եվրաատլանտյան կառույցներին» ինտեգրումը:
Ռուսական էներգակախվածությունից ազատվելը և սեփական տարածքներում Ասիա /Կասպից ծով/- Կովկաս-Եվրոպա գծով էներգակիրների տրանզիտ զարգացումը հիմնական նպատակ հայտարարած կազմակերպությունը իր գոյության մեծ մասն անցկացրել է որպես մասնակից երկրների վիրտուալ ձգտումների արտահայտություն, քան պետությունների իրական համագործակցության ձևաչափ:
Սովորաբար այս կառույցն ակտիվացել է այն ժամանակ, երբ, օրինակ Ուկրաինայում իշխում էին նարնջագույն հեղափոխականները: Այդ շրջանում փորձ արվեց զարգացնել GUAM-ի անդամների միջև երկկողմանի հարաբերությունները: Իսկ ընդհանուր առմամբ, մինչև այդ փուլին հասնելը, մինչև 2005թ.-ը կազմակերպությունը գործնականում մատնված էր անգործության:
Հենց այդ տևական պարապուրդի շրջանում էր, որ GUAM-ի անհեռանկարայնության մասին ստացվեց առաջին լուրջ հաղորդագրությունը: 1999թ.-ին այդ միջպետական լոկալ ֆորումին անդամագրված Ուզբեկստանը, 6 տարի անց «...ելնելով աշխարհագրական դիրքից» հայտարարեց կազմակերպությունից դուրս գալու մասին: Ի դեպ, նախագահ Իսլամ Քարիմովն իր նամակում բացատրում էր, որ Ուզբեկստանին ձեռք չի տալիս կառույցի կողմից «սառեցված կոնֆլիկտների լուծումների նկատմամբ դրված շեշտադրումները, միացյալ զինված բլոկների ձևավորումը և գոյություն ունեցող անվտանգության համակարգերի վերանայումը»:
Ընդհանուր առմամբ, GUAM-ի մինչ այժմ անցած ճանապարհի պարզ դիտարկումն իսկ ցույց է տալիս, որ այն առավելապես հիմնավորվում է Ռուսաստանը շրջանցող Ասիա /Կասպից ծով/-Կովկաս-Եվրոպա գծով էներգակիրների տրանզիտի զարգացման գաղափարախոսության վրա: Պատահական չէ, որ այդ գաղափարախոսության մեջ դոմինանտ դերակատարությունը վերապահվում է Ադրբեջանին: Եվ միանգամայն օրինաչափ է, որ հիմնադրումից ի վեր շուրջ 8 տարի անց հենց այս երկրի նախաձեռնությամբ և հենց այս երկրի մայրաքաղաքում կայացավ նաև GUAM-ի երկրորդ վեհաժողովը և ահա 2012-ին էլ նախատեսվում էր 3-րդը: Սակայն իլհամալիևյան խոշորամասշտաբ ձգտումներն այնքան շինծու և արհեստական ծավալներ ունեն, որ նախորդ միջոցառման ժամանակ ընդունված «GUAM: Միավորելով մայրցամաքները» կարգախոսը ոչ միայն այսօր սնանկության ախտանիշեր է ցույց տալիս, այլև վերածվում է հակադարձ շարժման՝ ավելի ու ավելի փոքրացնելով իր ներկայացուցչական որակները:
Դրա լավագույն ապացույցը կարող է հանդիսանալ այս անգամ 2008թ.-ին արդեն Բաթումիում կայացած 3-րդ վեհաժողովը, որտեղ Մոլդովան ներկայացնում էր ոչ թե երկրի նախագահի, այլ... ՆԳ նախարարի մակարդակով:
Ի՞նչ է նշանակում այդ ամենը, եթե ոչ այն, որ «Մայրցամաքներ» միավորող կասպիական էներգակիրների ցեմենտող ուժը կորցնում է ոչ միայն մեկնարկային ձգողական հատկանիշները և ձեռք չի բերում նոր համախոհներ, այլև լուրջ ճաքեր է տալիս՝ ստանալով կասկածելի հեռանկարներ կամ արդյունքներ խոստացող նախագծի նկարագիր:
Ընդհանուր առմամբ, հիմնադրումից ի վեր այս կազմակերպությունը անցկացրել է 5 վեհաժողով (որոնցից մեկը նվիրված հիմնադրման 10-ամյակին): Եվ ահա 2012թ. նախատեսված 6-րդ վեհաժողովը հետաձգվում է մինչև 2013թ..՝ առանց կոնկրետ ամսաթվի:

Ассамблея Ассамблее - рознь 12/10/2012   17:29  |  Международные новости
В Баку 19-20 декабря состоится очередное пятое заседание Парламентской ассамблеи Организации за демократию и экономическое развитие - ГУАМ (Грузия, Украина, Азербайджан и Молдова).Однако, как  сообщил министр иностранных дел Азербайджана Эльдар Мамедьяров, мероприятие по техническим причинам было отложено. Он не отметил до какого числа.
Организация за демократию и экономическое развитие — ГУАМ — региональная организация, созданная в 1997г. (хартия организации подписана в 2001 году,устав -2006г) республиками Грузией, Украиной, Азербайджаном, Молдовой (с 1999 по 2005 в организацию также входил  Узбекистан). Название организации сложилось из первых букв названий входящих в него стран. До выхода Узбекистана из организации именовалась ГУУАМ.
Организация объявила своей основной целью -освобождение от российской энергозависимости и транзитное развитие собственных энергоносителей на своих  же территориях: Азия-Каспийское море- Кавказ – Европа.
Структура активизировалась в то время, когда в Украине правили “оранжевые революционеры”. В этот период была предпринята попытка развития двухсторонних отношений между странами-членами организации ГУАМ, а до этого этапа она практичеки вплоть до 2005 года била баклуши.
Именно во время этого бессрочного отпуска, всерьез заговорили о бесперспективности ГУАМ-а. В 1999г.  на международном локальном форуме, Узбекистан, членствующий в данной организации, спустя 6 лет объявил о выходе из нее, исходя из “географического положения”.
В общем, ГУАМ своей приоритетной задачей считает освобождение из российского энергоплена. И совсем не случайно, что доминирующая роль в этом вопросе отведена Азербайджану. Абсолютно закономерно то, что со дня основания спустя 8 лет по инициативе этой страны и именно в ее столице прошло второе заседание Ассамблеи, а уже в 2012г.  предвидится и третья. Однако крупномасштабность планов Ильхама Алиева на деле выглядит очень искуственной и деланной.  Смысл девиза “ГУАМ: Объединяя континенты” не только девальвировался, но еще и трансформировался в свою прямую противоположность: роль данной структуры день ото дня умаляется.
Лучшим доказательством сего является Ассамблея, состоявшаяся уже в 2008-ом году в Батуми, где Молдова была представлена не на уровне президента, а министра обороны.
Что все это значит, если не то, что цементирующая сила каспийских энергоносителей, объединяющая “континенты” не только утрачивает признаки стартовой привлекательности, но более того не обретает новых союзников, а сама уже структура дает серьезные трещины, открывая перед собой весьма и весьма сомнительные перспективы.
В целом, со дня основания эта организация провела 5  Ассамблей(одна из них была по случаю 10-летия ее основания). И вот теперь шестую отложили до 2013 и даже неизвестно на какое время. Быть может это не столь существенно и принципиально.