ՀՀ նախագահի թեկնածուների առաջադրումը կմեկնարկի դեկտեմբերի 25-ից 12/08/2012 14:16 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն այսօր ժամը 15.00-ին գումարվելիք արտահերթ նիստում կհաստատի Հանրապետության նախագահի 2013թ.-ի փետրվարի 18-ին կայանալիք ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցը:
Ժամանակացույցը կազմվում է Ընտրական օրենսգրքով սահմանված ժամկետների հիման վրա: Ըստ այդմ, մասնավորապես, Հանրապետության նախագահի թեկնածուի գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով են ներկայացվում քվեարկության օրվանից ոչ շուտ, քան 55, և ոչ ուշ, քան 45 օր առաջ` մինչև ժամը 18.00-ը: Թեկնածուների գրանցումը կատարվում է քվեարկության օրվանից ոչ շուտ, քան 45, և ոչ ուշ, քան 35 օր առաջ:
Սա նշանակում է, որ գրանցման համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ԿԸՀ պետք է ներկայացվեն դեկտեմբերի 25-ից մինչև հունվարի 4-ը: Գրանցումը կկատարվի հունվարի 4-ից մինչև հունվարի 14-ի ժամը 18-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Հանրապետության նախագահ կարող է ընտրվել երեսունհինգ տարին լրացած, վերջին տասը տարում ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող, վերջին տասը տարում Հանրապետությունում մշտապես բնակվող և ընտրական իրավունք ունեցող յուրաքանչյուր ոք: Հանրապետության նախագահն ընտրվում է ՀՀ քաղաքացիների կողմից` հինգ տարի ժամկետով:
Հանրապետության նախագահի թեկնածու առաջադրելու իրավունք ունեն կուսակցությունները` համագումարի կամ մշտապես գործող մարմնի որոշմամբ, և քաղաքացիները` ինքնաառաջադրման միջոցով: Ընտրական գրավի չափը 8 մլն. դրամ է:
Հանրապետության նախագահի թեկնածուն իրավունք ունի հանելու իր թեկնածությունը քվեարկության օրվանից ոչ ուշ, քան 10 օր առաջ` մինչև ժամը 18.00-ը, դիմում ներկայացնելու դեպքում: Ինքնաբացարկի դեպքում ԿԸՀ-ն թեկնածուի գրանցումը ճանաչում է ուժը կորցրած, իսկ թեկնածուն պարտավոր է հատուցել իր նախընտրական քարոզչության համար պետության կատարած ֆինանսական ծախսերը:
ԿԸՀ-ն ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովներից ստացված՝ ընտրական տեղամասերում քվեարկությունների արդյունքների հիման վրա քվեարկության ավարտից ոչ ուշ, քան 24 ժամ հետո, ամփոփում է համապետական ընտրությունների քվեարկության նախնական արդյունքները, արձանագրությամբ վավերացնում ու հանրային ռադիոյի և հանրային հեռուստատեսության ուղիղ եթերով պաշտոնապես հրապարակում դրանք:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը քվեարկության օրվանից հետո` 7-րդ օրը, հիմք ընդունելով քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ արձանագրությունը, դատարանի վճիռները, հանձնաժողովներում ստացված դիմումների (բողոքների) քննարկման արդյունքով ընդունած որոշումները, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների գրանցամատյաններում քվեարկության օրն արձանագրված խախտումների վերաբերյալ ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների որոշումները, քվեարկության արդյունքների վերաբերյալ ընդունած որոշումներն ամփոփում է ընտրության արդյունքները և ընդունում որոշում ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ:
Քվեարկության արդյունքներով Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը որոշում է ընդունում այն թեկնածուի` Հանրապետության նախագահ ընտրվելու մասին, որին կողմ է քվեարկել բոլոր թեկնածուներին կողմ քվեարկած ընտրողների թվի կեսից ավելին: Մեկ թեկնածու քվեարկվելու դեպքում նա ընտրվում է, եթե կողմ է քվեարկել քվեարկության մասնակիցների կեսից ավելին:
Եթե քվեարկվել է երկուսից ավելի թեկնածու, և նրանցից ոչ մեկին կողմ չեն քվեարկել անհրաժեշտ թվով ընտրողներ, ապա քվեարկությունից հետո` 14-րդ օրը, անցկացվում է Հանրապետության նախագահի ընտրության երկրորդ փուլ: Հանրապետության նախագահի ընտրության երկրորդ փուլին կարող են մասնակցել այն երկու թեկնածուները, որոնց կողմ են քվեարկել առավել թվով ընտրողներ: Այս դեպքում ընտրվում է այն թեկնածուն, որին կողմ են քվեարկել առավել թվով ընտրողներ:

Выдвижение кандидатов в президенты РА стартует с 25 декабря 12/08/2012 17:01 | Актуальная тема
Расписание составляется на основании сроков, установленных ЦИК. Согласно этому, в частности, для регистрации в качестве кандидата в президенты РА необходимо представить заявление в ЦИК не ранее, чем через 55 дней и не позднее, чем за 45 дней до дня голосования, до 18.00 по местному времени. Регистрация кандидатов осуществляется не ранее, чем за 45 дней и не позднее, чем за 35 дней до дня голосования.
Это означает, что для регистрации необходимо представить заявление с 25 декабря до 4 января. Регистрация пройдет с 4 января до 14 января до 18.00 по местному времени.
Президентом Республики Армения может избираться каждый, имеющий право избирать, кто достиг 35 лет, в последние 10 лет являлся гражданином Армении и последние 10 лет постоянно проживал в Республике.
Выдвигать свою кандидатуру на выборах президента имеют право кандидаты от партии, выдвинутые по решению съезда или постоянного действующего органа, а также граждане путем самовыдвижения.
Кандидат в президенты имеет право снять свою кандидатуру не позднее, чем за 10 дней до дня голосования, до 18.00 по местному времени в случае представления заявления. В случае же самоотвода ЦИК признает регистрацию кандидата потерявшей законную силу.Кандидат, в свою очередь, обязан компенсировать финансовые затраты на его предвыборную агитацию,осуществленные за счет государственных средств.
ЦИК на основании полученных из избирательных округов результатов не позднее чем за 24 часа после окончания голосования подытоживает предварительные результаты общегосударственных выборов, фиксирует и заносит в протокол, и по Общественному радио и телевидению в прямом эфире официально объявляет их.
Центральная избирательная комиссия после дня голосования, на седьмой день, приняв за основание итоговый протокол результатов голосования, решения суда, поступившие в комиссии заявления(жалобы), решения, принятые в результате обсуждения, решения избирательных комиссий относительно нарушений, зафиксированных в день голосования в регистре избирательных комиссий, обобщает результаты выборов и принимает решение касательно результатов голосования.
По результатам голосования ЦИК принимает решение признать президентом Республики того кандидата, за которого проголосовало больше половины избирателей.
Если же один из кандидатов не наберет больше 50%, то после голосования, на 14 день проводися второй тур президентских выборов. Во втором туре президентских выборов могут принять участие два кандидата, за которых проголосовало максимальное число избирателей. В этом случае избирается тот кандидат, за которого отдали голоса наибольшее количество избирателей.