Ռուսաստանը համարժեք կարձագանքի «Մագնիտսկու ակտին» 12/07/2012 15:06 | Միջազգային լրահոս
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր վերադառնալով Դուբլինից, հայտարարել է, որ «Մագնիտսկու օրենքին» ի պատասխան Ռուսաստանը կփակի մուտքը այն ամերիկացիների առջև, ովքեր իրոք մեղավոր են մարդու իրավունքների խախտման համար:
«Քլինթոնի հետ հանդիպման ժամանակ ես հաստատեցի, որ մենք նույնպես կփակենք ամերիկացիների մուտքը, որոնք իրոք մեղավոր են մարդու իրավունքների խախտման համար»,- ընդգծել է նախարարը:
ԱՄՆ կոնգրեսն հինգշաբթի ընդունել է օրենք Ռուսաստանի հետ առևտրային հարաբերությունները կարգավորելու մասին, որի մեջ ներառված է նաև այսպես կոչված «Մագնիտսկու ակտը»:
Դրան կողմ են քվեարկել 92 սենատոր, դեմ՝ 4-ը:
«Ռուսաստանի և Մոլդովա -2012 Ջեկսոն-Վենիկի ուղղումը չեղյալ հայտարարելու օրենքը» երկու կողմերին տալիս է ԱՄՆ-ի նորմալ առևտրային գործընկերը լինել: Ավելի շուտ այդ փաստաթուղթը ընդունվել է ներկայացուցիչների պալատի կողմից: Այժմ այն ստորագրելու համար ուղարկվել է նախագահ Օբամային»,-հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
1974թ.-ին ընդունված Ջեկսոն-Վենիկի ուղղումը առևտրի հարցերը կապում էր ԽՍՀՄ-ից ազատ էմիգրացվելու խնդրի հետ: ԱՄՆ-ի գործարար շրջանները արդեն ողջունել են Ռուսաստանին նորմալ առևտրային գործընկերոջ կարգավիճակ տալու Կոնգրեսի որոշումը, քանի որ, հակառակ պարագայում ամերիկյան բիզնեսը առավելություններ չէր ունենա Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը Մոսկվայի անդամակցությունից:
Սակայն այս օրենքը պարունակում է Մոսկվայի համար ոչ հաճելի բեռ՝ «Մագնիտսկու ակտը», որը վերաբերում է մարդու իրավունքներին և Ռուսաստանի կոռուպցիայի հիմնախնդիրներին: Այդ ակտը մասնավորապես նախատեսում է պատժամիջոցներ ռուսական ուժային մարմինների և դատավորների համար, ովքեր առնչվում են «Էրմիտաժ քեփիտալ մենեջմենթ» հիմնադրամի իրավաբան Մագնիտսկու մոսկովյան քննչական մեկուսարանում 2009թ. նոյեմբերին զոհվելու հետ:
«Մագնիտսկու ակտի» դրույթներից մեկը պարտավորեցնում է՝ ԱՄՆ-ի նախագահին ոչ ուշ քան օրենքն ուժի մեջ մտնելուց 120 օր հետո, Կոնգրեսի համապատասխան կոմիտեներ ուղարկել այն քաղաքացիների ցուցակը, ովքեր առնչվում են Սերգեյ Մագնիտսկու մահվան հետ, ինչպես նաև այն անձանց անունները, ովքեր «պատասխանատվություն են կրում դատականից դուրս սպանությունների, խոշտանգումների և մարդու իրավունքների այլ լուրջ խախտումների համար»:
Ավելացնենք, որ Մոսկվան մեկ անգամ չէ, որ նշել է, որ «Մագնիտսկու ակտի» ընդունումը կարող է բացասական անդրադարձ ունենալ երկկողմանի հարաբերությունների վրա՝ առաջացնելով սիմետրիկ և ասիմետրիկ ռեակցիա Ռուսաստանի կողմից:

Сергей Лавров: Россия в ответ на "закон Магнитского" закроет въезд американцам 12/07/2012   19:48  |  Международные новости
Россия в ответ на "закон Магнитского" закроет въезд американцам, которые действительно виновны в нарушении прав человека. Об этом заявил сегодня журналистам глава МИД РФ Сергей Лавров по прилету из Дублина.
"На встрече с Клинтон я подтвердил, что мы также закроем въезд американцам, которые действительно виновны в нарушении прав человека", - подчеркнул министр.
Сенат Конгресса США принял в четверг законопроект о нормализации торговых отношений с Россией, который включает так называемый "Акт Магнитского".
В его поддержку высказались 92 сенатора, против - четыре.
“Принятая Конгрессом в 1974 году поправка Джексона- Вэника увязывала торговые вопросы со свободой эмиграции из СССР. Деловые круги США уже приветствовали решение Конгресса предоставить России постоянный статус нормального торгового партнера, поскольку в противном случае американский бизнес не смог бы получить преимущества от членства Москвы в ВТО.
Этот акт, в частности, предусматривает санкции против сотрудников российских силовых ведомств и судей, причастных к гибели юриста фонда "Эрмитаж кэпитал менеджмент" в московском следственном изоляторе в ноябре 2009 года. Одно из положений "Акта Магнитского" обязывает президента США не позднее 120 дней после вступления закона в силу направить в "соответствующие комитеты Конгресса список граждан, причастных к гибели Сергея Магнитского", а также лиц, "несущих ответственность за совершение внесудебных убийств, пыток и других серьезных нарушений прав человека".
Главу администрации обязывают информировать законодателей об обновлении или пополнении указанного списка. При этом допускается дополнение открытого текста законопроекта особым секретным приложением. Документ дает президенту США право засекречивать имена подпадающих под санкции лиц ввиду соображений национальной безопасности.
Многие сенаторы хотели придать правозащитным положениям нового закона не чисто российский, а глобальный характер, но в итоге решили согласиться с подходом нижней палаты Конгресса, поскольку внесение в документ соответствующих изменений потребовало бы дополнительного времени.
Москва уже не раз предупреждала американскую сторону, что принятие "Акта Магнитского" может крайне негативно отразиться на двусторонних отношениях, вызвав симметричную и асимметричную реакцию со стороны России”, - передает агентство ИТАР-ТАСС,