Ռուսաստանը ստեղծում է հարկերից խուսափողների հանրային «սև» ցուցակ 12/06/2012   18:03  |  Միջազգային լրահոս
Ռուսաստանի դաշնային հարկային ծառայությունը, ֆինանսների և տնտեսական զարգացման  նախարարությունները կառավարությանն առաջարկում են պետությանը հասանելիք  փոխանցումներն  ուշացնող հարկատուների ցուցակը մատչելի ձևով ներկայացնել հանրությանը:
Օրենքի նախագծի նկարագրության համաձայն՝ գերատեսչությունները նաև պարտավորվում են  պատրաստել հարկային մարմինների և բանկերի միջև «տեղեկատվության փոխանակման միջոցների զարգացման» նախագիծ:
Ընթացիկ տարվա հունվարից պարտք մնացած սուբյեկտների անձին  վերաբերող տեղեկություններն իր կայքում իրավունք ունի հրապարակել դատական կարգադրիչների ծառայությունը, իսկ օգոստոսից թույլատրվել է հրապարակել նաև պարտապանների լուսանկարները:
BBC-ն հաղորդում է, որ դեռ անցյալ տարվա հոկտեմբերին, վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող  Վ. Պուտինը կոչ էր արել Դաշնային հարկային ծառայությանը ապահովել երկրի քաղաքացիների պարտքի մարման գործընթացի «առավելագույն բարեկամական» արարողակարգ:

Россия создает общественный “черный список” уклонистов от налогов 12/07/2012   11:54  |  Международные новости
Федеральная налоговая служба России, Минфин и Минэкономразвития предлагают Правительству РФ опубликовать список налогоплательщиков, опаздывающих с уплатой налогов.
Согласно проекту закона, ведомства обязываются подготовить также проект по “развитию средств для обмена информацией” между налоговыми органами и банками.
С января 2012 г. личные данные должников будет публиковать на своем сайте Федеральная служба судебных приставов.
По сообщениям агентства Би-би-си, еще В. Путин в октябре прошлого года в бытность свою премьер-министром призвал Федеральную налоговую службу обеспечить “максимально дружественную”процедуру списания задолженности россиян.