Ոստիկանի կողմից ապացույցները կեղծելու դեպքով նախաքննությունը շարունակվում է 12/06/2012 11:24 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Սյունիքի մարզի Քաջարանի մշակույթի տան մոտակայքում գործող սրճարանի բացօթյա հատվածում 2010 թ. օգոստոսի 28-ին, ժամը 20-ի սահմաններում խուլիգանության, ինչպես նաև նույն օրը ժամը 22:30-ի սահմաններում Գրիգոր Պապյանին սպանելու վերաբերյալ քրեական գործերով հետաքննություն և նախաքննություն իրականացրած առանձին պաշտոնատար անձինք չարաշահել են իրենց պաշտոնեական լիազորությունները և առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով ապացույց են կեղծել:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունը, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով ապացույց կեղծելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի և 308-րդ հոդված 1-ին մասի հատկանիշներով 2012 թ. նոյեմբերի 9-ին հարուցվել է նոր քրեական գործ, որի նախաքննությունը իրականացվում է ՀՀ քննչական գլխավոր վարչության հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչությունում:
Կատարված նախաքննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Կապանի բաժնի պետի օպերատիվ գծով նախկին տեղակալ Գագիկ Դանիելյանը առանձնապես ծանր հանցագործության վերաբերյալ քրեական գործով կեղծել է ապացույց: Նա որպես վկա է ներգրավել Ն. Հ-ին, ով վերջինիս ուղղորդմամբ տվել է ակնհայտ սուտ ցուցմունք առ այն, որ ականատես է եղել 2010 թ. օգոստոսի 28-ին, ժամը 22:30-ի սահմաններում, Սահակ Սահակյանի կողմից Քաջարան քաղաքի զբոսայգում Գրիգոր Պապյանի հետ վիճաբանելուն, ինչպես և դանակի բռնակով Գրիգոր Պապյանի գլխին հարվածելուն: Մինչդեռ Ն. Հ.-ն ոչ միայն ականատես չի եղել, այլև առհասարակ հանցագործության կատարման ժամանակ դեպքի վայրում չի գտնվել:
2012 թ. դեկտեմբերի 5-ին Գագիկ Դանիելյանը ձերբակալվել է` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 349 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով ապացույցները կեղծելը, նախատեսված հանցագործություն կատարելու կասկածանքով:
Ոստիկանությունը տեղեկացնում է նաև, որ դեռևս սեպտեմբերի 6-ին ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանի հրամանով Գագիկ Դանիելյանի լիազորությունները դադարեցվել են:

Полицейский сфабриковал доказательства. Предварительное следствие по этому делу продолжается 12/06/2012   13:10  |  Криминальная хроника
По факту хулиганства, имевшего место 28 августа 2010г. в районе 20.00 на территории действующего неподалеку от каджаранского Дома культуры Сюникской области открытого кафе, а также по делу об убийстве Григора Папяна, произошедшем в тот же день в районе 22.30, должностные лица, осуществляющие предварительное расследование дела и дознание злоупотребили своими служебными полномочиями и сфальсифицировали доказательства по уголовному делу по факту совершения особо тяжкого преступления.
По сообщениям Управления по информации и связям с общественностью полиции Армении, по факту о злоупотреблении должностными полномочиями и фальсификации доказательств по уголовному делу о совершении особо тяжкого преступления по признакам преступления, предусмотренного п. 1, ч.3, ст.349 и ч.1 ст. 308, 9 ноября 2012 года было возбуждено новое уголовное дело, предварительное расследование которого ведет управление по особо важным делам Главного следственного управления полиции РА.
В ходе следствия было добыто достаточно доказательств того, что бывший заместитель начальника отдела по оперативной работе Капана сюникского областного управления полиции РА Гагик Даниэлян сфабриковал по уголовному делу о совершении особо тяжкого преступления доказательства.Он в качестве свидетеля привлек к делу Н.Г., который по наущению последнего дал "очевидно" ложные показания о том, что он был очевидцем потасовки между Сааком Саакяном и Григором Папяном, вспыхнувшей 28 августа 2010г. в районе 22.30, в парке г. Кочарян, а также видел, как Григир Папян получил удар рукояткой ножа по голове. Между тем Н.Г. не только не был очевидцем события, а в момент совершения преступления не был на месте происшествия.
5 декабря 2012г. Гагик Даниэлян был арестован в соответствии с пунктом 1 ч.3 ст.349 Уголовного кодекса РА по подозрению в фальсификации доказательств по делу о совершении особо тяжкого преступления, а также в предумышленном совершении преступления.
В полиции также сообщили, что еще 6 сентября по приказу начальника полиции Владимира Гаспаряна полномочия Гагика Даниэляна приостановлены.