Վլադիմիր Կոթոլյանը հանդես կգա վերջին խոսքով 12/06/2012 17:28 | Քրեական խրոնիկոն
Կաշառք ստանալու մեջ մեղադրվող ԱԱԾ քննչական վարչության քննիչ Վլադիմիր Կոթոլյանը դեկտեմբերի 13-ին հանդես կգա վերջին խոսքով, և Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, կհեռանա խորհրդակցական սենյակ՝ դատական ակտ կայացնելու:
Այսօրվա դատական նիստում Վ. Կոթոլյանի երեք պաշտպանները՝ Վաղարշակ Գևորգյանը, Կարեն Քամալյանը և Էմիլ Պետրոսյանը ավարտեցին միացյալ պաշտպանական ճառի հրապարակումը: Նրանք միջնորդեցին կարճել իրենց պաշտպանյալի դեմ հարուցված քրեական գործը՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Ըստ պաշտպանական կողմի, մեղադրանքը շինծու է՝ հիմնված սոսկ ենթադրությունների ու կասկածների վրա, գործը «բանսարկության և զրպարտության փորձ է» և նպատակ ունի վարկաբեկելով ամբաստանյալին՝ «մեղադրել մի արարքի մեջ, որը տեղի չի ունեցել»: Իսկ մեղադրանքը հիմնված է «թմրանյութերի ներկրմամբ զբաղվող, պրոֆեսիոնալ թմրամոլ», համապատասխան մարմիններից կախման մեջ գտնվող և նրանց կամքը կատարող Հովհաննես Գևորգյանի զրպարտչական ցուցմունքների վրա առ այն, որ քրեական պատասխանատվությունից խուսափելու համար քննիչի պահանջով տվել է նրան 4000 դոլար կաշառք:
Վկա Գևորգյանի ցուցմունքներն անարժանահավատ է նաև այն պատճառով, որ քացախաթթվի անհիդրիդ ներկրելու համար նախատեսվում է տուգանք, ուստի անհեթեթ ու մերկապարանոց է այն պնդումը, թե քրեական պատասխանատվութունից ազատվելու համար քննիչին «վճարվել է» 4000 դոլար, առավել ևս, որ վկան այդ փողերը չուներ և գտնվում էր ֆինանսական ծանր վիճակում: (Ըստ մեղադրանքի, քննիչն իր վարույթում գտնվող՝ «Զվարթնոց» օդանավակայան ժամանած Մ. Ավետիսյանի և Հ. Գևորգյանի մոտից 0.5 մգ քացախաթթվի անհիդրիդի հայտնաբերման գործով, հիշյալ անձանցից ստացել է 2000-ական ԱՄՆ դոլար):
Պաշտպանական կողմը հիշեցրեց, որ դատավճիռն արդեն մեկ անգամ բեկանվել է, ուղարկվել առաջին ատյանի դատարան՝ նոր կազմով նորից քննելու, սակայն մեղադրող Աշոտ Նադոյանն իր մեղադրական ճառում հաշվի չի առել նոր դատաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցները, որոնք, ըստ պաշտպանական կողմի, ապացուցում են ամբաստանյալի անմեղությունը: Ավելին՝ մեղադրական ճառը 2010թ հաստատված մեղադրական եզրակացության կրկնությունն էր:
Մեղադրողը հանդես եկավ ռեպլիկով և հայտարարեց, որ Վ.Կոթոլյանի դեմ մեղադրանքին ճիշտ քրեաիրավական գնահատական է տրվել, որ ինքը պնդում է մեղադրական ճառում տեղ գտած իր հիմնավորումներն ու միջնորդությունը:
Հիշեցնենք, որ գործով առաջին դատավճռով Վ. Կոթոլյանը դատապարտվել էր 7 տարվա ազատազրկման, դատավճիռը բեկանվել էր և ուղարկվել դատարան՝ նոր քննության: Մեղադրող Աշոտ Նադոյանը իր մեղադրական ճառում նորից միջնորդել էր ամբաստանյալին դատապարտել 7 տարվա ազատազրկման և բռնագանձել անձնական գույքի 1/3-րդը:

Владимир Котолян выступит с последним словом 12/06/2012   20:08  |  Криминальная хроника
Следователь Следственного управления Службы национальной безопасности обвиняется в получении взятки.13 декабря он выступит с последним словом, а суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мхитара Папояна удалится в совещательную комнату для постановления судебного акта.
На сегодняшнем судебном заседании трое адвокатов В. Котоляна: Вагаршак Геворгян, Карен Камалян и Эмиль Петросян выступили с защитной речью. Они представили ходатайство о прекращении уголовного дела в отношении их подзащитного на основании отсутствия состава преступления.
Согласно стороне защиты, обвинение сфабриковано, основано лишь на предположениях и подозрениях, дело это чистой воды “наушничество и клеветничество” и имеет своей целью оскорбить, очернить подсудимого “обвинить его в деянии, которого он не совершал”. Обвинение основано на клеветнических показаниях Ованнеса Геворгяна, наркодилера, “профессионального наркомана”, “находящегося в зависимости” от соответствующих органов и исполнителя их воли, согласно которым он отдал следователю взятку в размере 4000 долларов за непривлечение к уголовной ответственности.
Показания свидетеля Геворгяна не внушают доверия по той простой причине, что в случае импорта ангидрида уксусной кислоты предусмотрен штраф, посему представляется нелепым и необоснованным следующее утверждение о том, что якобы во избежание уголовной ответственности он заплатил следователю 4000 долларов, тем более, что свидетель не располагал такой суммой и испытывал финансовые затруднения.(согласно обвинению, следователь в находящемся в его производстве деле об обнаружении 0.5 мг. ангидрида уксусной кислоты у прибывших в аэропорт “Звартноц” М. Аветисяна и О. Геворгяна, получил от вышеупомянутых лиц по 2000 долларов с каждого).
Сторона защиты напомнила, что приговор уже однажды был отменен, направлен в суд первой инстанции на новое рассмотрение в новом составе суда, однако обвинитель Ашот Надоян в своей обвинительной речи не учел доказательств, добытых в ходе судебного следствия, которые, согласно стороне защиты, доказывают невиновность подсудимого.Более того, обвинительная речь являлась повторением обвинительного заключения, утвержденного в 2010г.
Обвинитель выступил с репликой и заявил, что предъявленному В. Котоляну обвинению была дана верная уголовно-правовая оценка, и, что он настаивает на доводах и ходатайстве, прозвучавших в его обвинительной речи.
Напомним, что, согласно первому приговору, В. Котолян был осужден на 7 лет лишения свободы. Однако приговор вскоре был отменен и передан в суд для производства нового расследования.Сторона обвинения в лице Ашота Надояна в своей обвинительной речи снова ходатайствовала приговорить подсудимого к 7 годам лишения свободы и конфисковать 1/3 личного имущества.