«Քարերի սիմֆոնիա» համալիրի քարերը կտրած և գողացած անձինք բացահայտված են 11/30/2012   11:37  |  Քրեական խրոնիկոն
Նոյեմբերի 29-ին մի շարք լրատվամիջոցներում հաղորդագրություն և տեսանյութ էր տարածվել, որոնցում խոսվում էր Գառնու տարածքում գտնվող «Քարերի սիմֆոնիա» համալիրի քարերը կոտրելու և գողանալու մասին: Այդ հրապարակումների հիման վրա նախապատրաստվող նյութերով նոյեմբերի 29-ին ոստիկանության Կոտայքի բաժին է հրավիրվել Գառնիի համայնքի ղեկավարը, որից ընդունվել է հաղորդում:
ՀՀ ոստիկանությունից տեղեկացնում են, որ ձեռնարկված միջոցառումների շնորհիվ պարզվել է, որ տարածված տեղեկատվության մեջ նշված քար կտրող անձինք են Գառնի գյուղի բնակիչներ, 1989 թ. ծնված Ֆելիքս Մ.-ն, 1981 թ. ծնված Սևակ Հ.-ն և 1981 թ. ծնված Ջիվան Դ.-ն, որոնք նույն օրը, ժամը 22.15-ին, բերման են ենթարկվել ոստիկանության Գառնիի բաժանմունք և խոստովանել, որ ս/թ հոկտեմբերի կեսերից մինչև նոյեմբերի 26-ն ընկած ժամանակահատվածում, մոտ 6-7 անգամ, Ջիվան Դ.-ին պատկանող «ԳԱԶ-24» մակնիշի ավտոմեքենայով Գառնիի ձորի ժայռի բազալտե սյուներից տարիների ընթացքում պոկված ու գետնին թափված բազալտե հարթ սալիկները տեղափոխել են նրա պապի գերեզմանատեղն ու պարիսպ կառուցել:

Уникальный памятник “Симфония камней” постепенно превращается в обычный стройматериал 11/30/2012 11:37 | Криминальная хроника
29 ноября ряд СМИ распространили информацию и видеоматериалы, в которых говорилось и показывалось, как шестиугольные камни уникального памятника природы “Симфония камней”, расположенного в ущелье Гарни, уничтожаются и обворовываются. На основании этих публикаций по подготовленным материалам в отделение полиции Котайка 29 ноября сего года был приглашен глава общины Гарни, от которого было получено заявление.
В полиции сообщили, что благодаря предпринятым оперативно-розыскным мероприятиям удалось выяснить, что указанные в информации лица, срезавшие камни, жители села Гарни - Феликс М. 1989 года рождения, Севак Г. 1981 года рождения и Дживан Д. 1981 года рождения, которые в тот же день в районе 22.15 были подвергнуты приводу в отделение полиции Гарни и дали признательные показания.
В частности, они рассказали, что в период с середины октября текущего года до 26 ноября при помощи автомашины “ГАЗ -24”, принадлежащей Дживану Д. около 6-7 раз осуществили транспортировку отколовшихся от скалы и вследствие этого “почивших на земле” гладких базальтовых плит для строительства могилы деда.